Pod ledem Antarktidy se skrývají obří fjordy
A objevili mimo jiné i obří fjordy, tedy ledovci modelované systémy. To podle studie, jejíž závěry byly publikovány v posledním čísle časopisu Nature, poskytuje cenný pohled na minulost zalednění Antarktidy v uplynulých milionech let. A tedy i sadu dat, které mohou být užitečná při hledání odpovědi na otázku, co planetu čeká v příští desítkách let v důsledku tajících ledů v Arktidě a Antarktidě.
„O tom, jak to tam vypadá pod vrstvami ledu, jsme nevěděli skoro nic. Nyní jsme tento závoj odhalili,“ říká Duncan Young, vědec z Texaské univerzity a hlavní autor studie.
Kilometry a kilometry ledu...
Podle vědců jde opravdu o poměrně záhadnou oblast, v níž především v období před 34 až 14 miliony let poměrně velmi rychle a zásadně měnila tloušťka ledového pokryvu, což souviselo i s kolísáním hladiny oceánů až o téměř 70 metrů. Od té doby jsou změny mnohem méně výrazné.
Nová podrobná mapa zobrazuje rozsáhlá „ledovcová údolí“ napříč horskými masívy v místech, kde kdysi ledový pokryv končil – a tato území se nyní nacházejí až stovky kilometrů od stávající hranice zalednění.
Dna těchto fjordů leží i ve více než kilometrové hloubce pod úrovní hladiny okolního moře. Vědci předpokládají, že se do nich může trhlinami v ledu nějak dostávat mořská voda, což v některých oblastech přispívá k praskání ledového pokryvu a případně odlamování ker.
Nová data o podobně ledových pokryvů mohou podle něj být užitečná pro modelování budoucnosti, ač nikdo nečeká, že by příštích sto let mohlo přinést tak dramatické výkyvy. Opakuje však, že i relativně malá změna v tomto mohutném ledovém pokryvu může mít opravdu zásadní vliv na hladiny moří.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Kolisani hladiny okeanu - 6. 6. 2011 - M.Z.Spickove Nature uverejnilo sveho casu slavnou "hokejku", dosti klasicky priklad aktivistickeho zachazeni s daty... mozna je universita v Texasu v geologii spickova (kdyz ma tedy clanek v Nature) ale muj dotaz zustava: zmeny ledoveho prikrovu v Antarktide v tretihorach probihaly "velmi rychle" v obdobi 20 milionu let. To je tisickrat delsi doba nez uplynulo od chvile, kdy pod Berlinem tekl kalny ledovcovy veletok od Poznane (Posen) k Hamburgu a je to 100 000 krat delsi doba, nez do jake sahaji nejfuturistictejsi vyhledy jakekoliv Evropske ci Asijske (v 21 stoleti) komise. Cili to casove meritko, to je tady prosim opravdu dulezite zduraznit :-) |