https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/podle-bolsonara-je-thunbergova-spratek-zastala-se-domorodcu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Podle Bolsonara je Thunbergová "spratek", zastala se domorodců

11.12.2019 00:27 (ČTK)
Brazilský prezident Jair Bolsonaro označil švédskou ekologickou aktivistku Gretu Thunbergovou za "spratka". / Ilustrační foto
Brazilský prezident Jair Bolsonaro označil švédskou ekologickou aktivistku Gretu Thunbergovou za "spratka". / Ilustrační foto
Brazilský prezident Jair Bolsonaro označil švédskou ekologickou aktivistku Gretu Thunbergovou za "spratka". Stalo se tak poté, co se 16letá dívka přidala ke kritikům rostoucího násilí vůči příslušníkům indiánského kmene Guajajara, kteří jsou známí tím, že chrání amazonský prales před nelegálním kácením.
 

Thunbergová v sobotu na twitteru napsala, že domorodci z kmene Guajajara jsou kvůli tomu "doslova vražděni". "Je ostuda, že svět o tom mlčí," podotkla aktivistka k případu, kdy neznámí ozbrojenci o víkendu zabili dva domorodé obyvatele Brazílie.

Organizace zastupující domorodé obyvatelstvo již dříve prohlásila, že za stoupající agresi může rétorika brazilského prezidenta Bolsonara, který dlouhodobě podporuje rozvoj ekonomických aktivit v domorodých oblastech. "Greta tvrdí, že indiáni zemřeli, protože ochraňují Amazonský prales," cituje britský list The Guardian Bolsonara, který je považován za krajně pravicového politika. "Je neuvěřitelné, kolik prostoru dávají média tomuto malému spratkovi," řekl dnes prezident.

Thunbergová si zřejmě Bolsonarův slovní útok vyložila jako vyznamenání pro to, co dělá, a označení "pirralha", tedy spratek, se objevilo na jejím twitterovém profilu.

Guajajaraové, kterých je zhruba 20.000, jsou jednou z největších domorodých skupin v Brazílii. V roce 2012 založili spolek Strážci lesa za účelem ochrany teritoria Arariboia. "Nikdy od diktatury (v letech 1964 až 1985) se domorodí obyvatelé Brazílie necítili tak ohrožení jako nyní," řekl Randolfe Rodriguez, senátor za stát Amapá, jehož velkou většinu pokrývá Amazonský prales.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

11.12.2019 16:33
A má pravdu, předsedo.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

11.12.2019 16:56
Také bych ničitele pralesa dokázal pojmenovat, a za rámeček by si to určitě nedal.
Odpovědět
ML

Milan Lastovka

12.12.2019 07:28
Řekl jen všeobecně známou pravdu
Odpovědět

Jan Šimůnek

12.12.2019 12:17
Bolsanaro má pravdu. Bez ohledu na jakékoli další okolnosti.

A budu strašně zlý, leč věcný:
To, co prosazuje Greta, má potenciál o mnoho řádů více lidských obětí, než to, co dělá (či dělat hodlá) Bolsanaro. Už proto, že těch indiánů v Amazonii je o mnoho řádů méně než kolik žije lidí v civilizovaných zemích, ohrožovaných greténismem.
Odpovědět
JAROSLAV HALAMA

JAROSLAV HALAMA

12.12.2019 14:10 Reaguje na Jan Šimůnek
Šimůnku přestan fetovat !
Odpovědět

Jan Šimůnek

12.12.2019 14:30 Reaguje na JAROSLAV HALAMA
Bohužel, nefetuji.

Greta má potenciál (spolu)vyhladit naši civilizaci, nebo alespoň přispět ke vzniku další světové války.
Obětí by v takovém případě bylo mnohem víc, než kolik činí nejoptimističtější odhady počtů mimo civilizaci žijících domorodců v Brazílii. Ten odhad by měl zvládnout kdokoli, kdo zvládá kupecké počty.
Odpovědět
JAROSLAV HALAMA

JAROSLAV HALAMA

12.12.2019 16:26 Reaguje na Jan Šimůnek
tady nejde jen o domorodce ale o nenahraditelný ekosystém deštného pralesa který nenávratně zmizí pokud budou všichni myslet jako Bolsanaro a jemu podobní kterým jde jenom o prachy.ted tady nadáváš na Gretu ,ale kdybys byl na místě domorodců které kácení pralesa vyhladí to bys asi rychle otočil.
Odpovědět

Jan Šimůnek

13.12.2019 10:27 Reaguje na JAROSLAV HALAMA
Ta nenahraditelnost je problém v situaci, kdy víme, díky pár suchým rokům, že většina Amazonie byla odlesněná a byla tam zemědělská a rybářská (umělé kanály a nádrže) kultura, kterou s vysokou pravděpodobností zlikvidovaly někdy krátce po roce 1500 neštovice, nechtěně zavlečené z Evropy.

Tím chci říci, že by stačilo ponechat v rozumné míře nějaká refugia (která asi vzniknou spontánně na hospodářsky nevyužitelných lokalitách), aby prales ve svém potenciálu zůstal zachován.
Odpovědět
JC

Jan Cedič

12.12.2019 19:54 Reaguje na Jan Šimůnek
Bohužel je nutno vzít na vědomí, že ta blbka je jen nástroj nějakého vysoce organizovaného "zločinného" zájmu.
Odpovědět

Jan Šimůnek

13.12.2019 10:24 Reaguje na Jan Cedič
Což nijak nekoliduje s jejím destruktivním potenciálem, spíš naopak.
Odpovědět
JC

Jan Cedič

12.12.2019 19:51
Ne že bych zrovna souhlasil s rabováním jihoamerických pralesů, ale ten šohaj má pravdu, je to zmetek všech zmetků a měli by ji řezat, řezat a řezat !
Odpovědět
Fio Srach

Fio Srach

16.12.2019 22:08
když to neunesl, tak tnula do živého. svět je v takové kondici, že ho rozhodí i jedna Greta. napováženou...
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist