https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/poptavku-po-rope-ohrozuji-elektromobily-a-cistsi-paliva
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Poptávku po ropě ohrožují elektromobily a čistší paliva

25.11.2018 22:00 | LONDÝN (ČTK)
Automobily na elektrický pohon a účinnější technologie spotřeby paliv sníží poptávku po ropě do roku 2040 víc, než se očekávalo. Ilustrační snímek.
Automobily na elektrický pohon a účinnější technologie spotřeby paliv sníží poptávku po ropě do roku 2040 víc, než se očekávalo. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Automobily na elektrický pohon a účinnější technologie spotřeby paliv sníží poptávku po ropě do roku 2040 víc, než se očekávalo. Ve svém výhledu globálního energetického trhu to uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Svět ale podle ní stále může čelit krizi nabídky, pokud nebude dostatečně investovat do nové produkce.
 

Ústřední scénář předpokládá, že poptávka po ropě se bude až do roku 2025 každoročně zvyšovat v průměru o jeden milion barelů denně. Následně se tempo růstu ustálí na hodnotě 250.000 barelů denně a v roce 2040 dosáhne poptávka vrcholu 106,3 milionu barelů ropy denně.

"Proti loňskému výhledu byla poptávka po ropě v roce 2040 zvýšena o více než jeden milion barelů denně," uvedla IEA. Jedním z důvodů jsou podle ní přísnější požadavky na účinnost spalování v USA.

Stejně jako vloni agentura předpokládá, že v roce 2040 bude na silnicích jezdit na 300 milionů elektromobilů, nově ale odhaduje, že kvůli těmto vozům klesne poptávka po ropě o 3,3 milionu barelů denně, zatímco dříve počítala s poklesem o 2,5 milionu barelů denně.

Ještě významnější pro zpomalení poptávky je efektivita spotřeby konvenčních paliv. Z tohoto důvodu může poptávka po ropě být v roce 2040 nižší o více než devět milionů barelů denně.

Agentura očekává, že poptávka po ropě v silniční dopravě do roku 2040 dosáhne 44,9 milionu barelů denně z loňských 41,2 milionu barelů denně. Poptávka průmyslu by se měla zvýšit na 23,3 milionu ze 17,8 milionu barelů denně loni.

Celosvětový růst poptávky po ropě bude pocházet z rozvíjejících se ekonomik v čele s Čínou a Indií, zatímco poptávka vyspělejších ekonomik zřejmě bude do roku 2040 v průměru klesat ročně o více než 400 000 barelů denně, uvedla IEA.

Celosvětová flotila osobních automobilů se do roku 2040 podle odhadu agentury zvýší o 80 procent na dvě miliardy. To je stejný odhad jako v loňském výhledu.

Na straně nabídky budou do roku 2025 dominovat Spojené státy, které jsou už teď největším světovým producentem ropy. Ze současných asi 11,6 milionu barelů denně zvýší těžbu ropy o 5,2 milionu barelů denně. Poté se podle IEA bude těžba v USA snižovat. Podíl Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) na trhu ropy se do roku 2040 zvýší na 40 procent ze současných asi 30 procent.

"Analýza ukazuje, že spotřeba ropy se v příštích desetiletích bude zvyšovat díky růstu poptávky petrochemického průmyslu, přepravních služeb a letecké přepravy. Pokrýt tento růst ale znamená, že schvalování konvenčních ropných projektů se musí zdvojnásobit ze stávající nízké úrovně," uvedl výkonný ředitel IEA Fatih Birol.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist