https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/powell-fed-potrebuje-k-boji-proti-inflaci-nezavislost-nemel-by-resit-ekologii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Powell: Americká centrální banka potřebuje k boji proti inflaci nezávislost, neměla by řešit ekologii

11.1.2023 10:41 | WASHINGTON (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Nezávislost americké centrální banky (Fed) na politických vlivech je klíčová pro její schopnost bojovat s vysokou inflací, uvedl její šéf Jerome Powell. Dodal, že Fed by za současné situace neměl využívat své nástroje k podpoře ekologických cílů. Reagoval tak na výzvy některých amerických zákonodárců, aby centrální banka využila svých pravomocí k boji proti klimatickým změnám, napsal server CNBC.
 

"Obnovení cenové stability může v době vysoké inflace vyžadovat opatření, která jsou v krátkodobém horizontu nepopulární, protože zvyšujeme úrokové sazby, abychom zpomalili ekonomiku," uvedl Powell v projevu na fóru věnovaném nezávislosti centrálních bank ve Stockholmu. "Absence přímé politické kontroly nad našimi rozhodnutími nám umožňuje podnikat potřebná opatření bez zohledňování krátkodobých politických faktorů," dodal.

Fed by se podle Powella měl držet svého poslání a nestanovovat si nové cíle bez zákonného mandátu. "Rozhodnutí o politikách, které se přímo zabývají řešením klimatických změn, by měly činit volené orgány, které by tak měly odrážet vůli veřejnosti vyjádřenou ve volbách," uvedl šéf Fedu. "Bez výslovné legislativy Kongresu by bylo nevhodné, abychom využívali měnovou politiku či dozorčí nástroje k podpoře zelenější ekonomiky či dosažení dalších cílů souvisejících s klimatem," dodal.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ZK

Zan K.

12.1.2023 15:41
Americká centrální banka potřebuje k boji proti inflaci nezávislost...
Spíše to vypadá ještě větší moc a diktaturu, než má doposud.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist