https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pozary-v-kanadske-provincii-quebec-zhorsily-ovzdusi-v-torontu-i-v-new-yorku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Závoj kouře z lesních požárů na východě Kanady zahalil Toronto i New York Aktualizováno

7.6.2023 14:57 | NEW YORK (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Oblasti na východě Kanady a Spojených států včetně velkých měst jako Toronto a New York se od úterka potýkají se zhoršenou kvalitou ovzduší kvůli šíření kouře z rozsáhlých lesních požárů v kanadských provinciích Québec a Ontario. Úřady vyzývají obyvatele k omezení pohybu či nošení respirátorů a varují, že nebezpečné podmínky mohou přetrvat do víkendu. V Québecu kvůli riziku šíření plamenů pokračovaly evakuace, zatímco po celé Kanadě na začátku týdne hořely stovky požárů.
 

Kanada, po Rusku druhá největší země světa, letos zažívá extrémně intenzivní úvod období lesních požárů, který zasahuje oblasti od Britské Kolumbie na západě až po Nové Skotsko na východě. Úhrn spálené plochy už přesáhl 33.000 kilometrů čtverečních, což je více než desetinásobek průměru za stejnou část roku v posledních deseti letech a také více než rozloha Belgie.

Zatímco v Novém Skotsku po dešti z posledních dní zůstávala jen hrstka aktivních požárů, v Québecu jich v úterý evidovali asi 110. Kouř z nich putoval na jih přes Toronto a Ottawu a dál do USA, kde zasahoval i New York a přilehlé oblasti nebo části amerického středozápadu. Animace vytvořená deníkem The New York Times (NYT) ukazovala, že tento vývoj se očekával i dnes.

Kanadské úřady varovaly obyvatele před zhoršenou kvalitou vzduchu. V hlavním městě Ottawě byla podle nich situace "velmi nebezpečná" pro zdraví. Pro nejlidnatější kanadské město Toronto dnes Federální ministerstvo životního prostředí podle zpravodajské společnosti CBC ještě zvýšilo stupeň rizika. "Špatná kvalita vzduchu bude přetrvávat během víkendu," dodalo.

Podle kanadské vlády může kouř být nebezpečný pro kohokoli i při nízké koncentraci v ovzduší. Při pobytu venku doporučilo lidem používat respirátory typu N95.

Podobný pokyn přišel i od vedení města New York, které v úterý také přikryl kouřový opar. Na portálu IQAir mapujícím kvalitu ovzduší ve světě se nakrátko dostal do čela žebříčku velkých měst s nejvíce znečištěným ovzduším. Dnes ráno byl na druhém místě za indickou metropolí Dillí, načež se mezi tato dvě města dostal Detroit, rovněž zasažený kouřem z požárů.

Starosta nejlidnatějšího amerického města Eric Adams a místní úřady vyzvali obyvatele New Yorku, aby příliš nevětrali a omezili pohyb venku. Chránit by se měli především senioři či děti. Na internetu se šířily fotografie newyorských staveb zahalených v oranžové mlze, twitterový účet mrakodrapu Empire State Building zveřejnil snímek světoznámé budovy s jednoslovným popiskem: "Smoked" (V kouři).

Nebe nad New Yorkem bylo ráno o něco jasnější, během dneška se však očekávalo nové zhoršení. Reportér NYT napsal, že kouři se nedá uniknout a že i krátký pobyt venku končí "bolestí v krku a pálením očí". "Před zápachem není úniku, šaty musí jít rovnou do pračky," popsal situaci z noci na dnešek. Podobný vývoj byl hlášen z Filadelfie nebo Washingtonu, kde dnes státní školy zrušily veškeré venkovní aktivity s žáky včetně výletů či tělocviku.

Severoamerická města v posledních letech takové podmínky zažívají opakovaně, přičemž problémem jsou zejména pro lidi, kteří trpí onemocněními dýchacích cest. "Během těchto dnů se zvýšeným znečištěním ovzduší registrujeme větší počet návštěv nemocnic," řekl stanici BBC profesor na univerzitě v Torontu Matthew Adams. Lidé mohou zaznamenat krátkodobé potíže s dýcháním. V oblastech, kde se lesní požáry vyskytují často, však znečištění může přispět k vzniku dlouhodobých nemocí, například rakoviny.

Americká Národní meteorologická služba (NWS) či místní úřady kvůli kouři v úterý varovaly obyvatele v oblastech od státu Minnesota na západě až po Massachusetts na východě, uvádí NYT. Snímek publikovaný NWS ukazuje, že kouř z Kanady se držel i nad tak vzdálenými místy jako jsou státy Tennessee či Severní Karolína.

V Québecu mezitím pokračovaly evakuace obyvatel z obcí ohrožených požáry, napsala dnes agentura AP. Úřady nařídily opustit domovy asi 7500 lidem v městečku Chibougamau poté, co v uplynulých dnech potkal stejný osud další tisíce.

Vyhlídky na zbytek léta jsou poměrně pesimistické, neboť prognózy kanadské vlády letos počítají s nebývale vysokým rizikem požárů. "Klimatické změny zvyšují frekvenci a intenzitu lesních požárů a vytvářejí v Kanadě delší sezóny požárů," řekl na pondělním brífinku činitel ministerstva pro přírodní zdroje Michael Norton. Kanaďany vyzval, aby si při pobytu v lesích počínali s "extrémní opatrností".


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist