https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pozustatky-nosorozce-zamby-jsou-v-usti-muzeum-je-schovalo-do-depozitare
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pozůstatky nosorožce Zamby jsou v Ústí, muzeum je schovalo do depozitáře

9.4.2023 00:17 (ČTK)
Zamba byla ve své době také nejstarším nosorožcem v Unii českých a slovenských zoo.
Zamba byla ve své době také nejstarším nosorožcem v Unii českých a slovenských zoo.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | zoousti.cz
Pozůstatky posledního chovaného nosorožce tuponosého v ústecké zoo, samice Zamby, se 7. března vrátily do Ústí nad Labem. Muzeum je schovalo do depozitáře. Kosti, kůže a rohy budou sloužit vědeckým účelům. Ředitel muzea Václav Houfek nevyloučil, že je v budoucnu uvidí i veřejnost. Zatím to však v plánu není, řekl ČTK.
 

Zamba byla ve své době také nejstarším nosorožcem v Unii českých a slovenských zoo. Její ostatky měly být uloženy v soukromém muzeu na jihu Čech, nakonec po letech zamířily do Ústí k ostatním zvířecím legendám z ústecké zoo. Kromě Zamby má muzeum ve svých sbírkách také pozůstatky oblíbeného orangutana Ňuňáka, kostru slonice Kaly zapůjčilo univerzitě.

"My to máme v tuto chvíli zakonzervované, ale nemáme vytvořený model preparátu. Zjednodušeně řečeno je to hromada kostí a kůže, takže to v tuto chvíli nelze vystavit," uvedl Houfek. Připustil ale, že by se při zvláštní příležitosti a za předpokladu investice mohla Zamba přeci jen vystavit. V tuto chvíli jsou pozůstatky umístěny v depozitáři a budou sloužit pro vědecké a výzkumné účely.

Kosti váží 125 kilogramů, každá byla pečlivě zaprotokolována. "Předává se to kost po kosti. Kadávr (mtrvola zvířete) je vypreparovaný, ale je na části. Je to i lépe skladovatelné," uvedl k procesu Houfek. Kůže zvířete byla muzeu postoupena již v prosinci roku 2022, rohy byly umístěny v muzeu krátce po pitvě zvířete v roce 2019.

Ústecká zoo byla nucena Zambu kvůli zdravotním problémům souvisejícím s jejím vysokým věkem utratit v létě 2019. Její pozůstatky byly poskytnuty muzeu v Protivíně, přestože o zvíře projevilo zájem i ústecké muzeum. Po dohodě se všemi zúčastněnými stranami nyní současné vedení zoo nosorožce vrátilo do Ústí nad Labem. "Jsem ráda, že se nám podařilo po mnoha náročných jednáních dospět se všemi zúčastněnými stranami ke shodě a najít cestu, jak začlenit Zambu do zoologických sbírek ústeckého muzea,“ popsala ředitelka zoo Ilona Pšenková.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

10.4.2023 00:38
a o co se při těch náročných jednáních jako přetahovali ? kdo tu samici vlastnil ? a co udělali s tou horou masa ? zkrmili ho ?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist