https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prachatice-otevrely-nove-ekologicke-centrum-v-byvalych-prostorach-skoly
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Prachatice otevřely nové ekologické centrum v bývalých prostorách školy

27.9.2020 01:11 | PRACHATICE (ČTK)
Samostatné Centrum ekologické výchovy Dřípatka vzniklo v roce 1991. Nabízí výukové programy pro školy, kroužky, dětské tábory, semináře, vydává publikace, poskytuje pomůcky pro ekologickou výchovu, má knihovnu i ubytování.
Samostatné Centrum ekologické výchovy Dřípatka vzniklo v roce 1991. Nabízí výukové programy pro školy, kroužky, dětské tábory, semináře, vydává publikace, poskytuje pomůcky pro ekologickou výchovu, má knihovnu i ubytování.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Prachatice otevřely Centrum ekologické výchovy Dřípatka, přestěhované z nevyhovujících prostor do části základní školy Na Zlaté stezce. Byla to jedna z hlavních letošních investic města za 22,7 milionu. Sumou devíti milionů přispěl kraj, dal je radnici jako formu nájemného na 16 let předem a prostřednictvím domu dětí a mládeže (DDM) bude nově Dřípatku zřizovat. V centru jsou učebny i ubytovací kapacita pro 46 lidí.
 

Organizace sídlila v nevhodných prostorách z azbestu, poblíž základní školy ve Vodňanské ulici. "Ten domek byl tenkrát stavěný jako stavba dočasná, z azbestu a z jednoduchých konstrukcí. Bylo zřejmé už dlouhá léta, že je to nevyhovující prostor," řekl starosta Martin Malý (Nezávislí).

Když se uvolnily pavilony školy Na Zlaté stezce, protože klesl počet dětí, a využívaly se jako sklady, radní rozhodli, že je přebudují pro potřeby Dřípatky. S krajem se město dohodlo, že jako předplácené nájemné na 16 let dopředu přispěje devíti miliony. Kraj je nově zřizovatelem centra, místo dosavadní školy ve Vodňanské ulici.

"Dřípatka má teď nádherné nové zázemí. Nejsou to jenom učebny, ale zároveň i ubytovací kapacita se 46 lůžky, protože ekologická výchova není živá jenom z toho, že tam chodí místní. Řada aktivit se k nám jezdí vzdělávat a potřebují odpovídající zázemí a ubytování," řekl starosta.

Dřípatka má tradici. U zrodu Dřípatky stáli v roce 1967 ochránce přírody Bohuslav Nauš a učitel Aleš Záveský, který ve městě vyhlásil školní přírodní rezervaci Pod Vyhlídkou, první v ČR. Za vzděláním tam jezdí lidé z celé republiky. Zajímavostí je, že ředitelem Domu dětí a mládeže je Jiří Machart, Záveského žák.

Samostatné Centrum ekologické výchovy Dřípatka vzniklo v roce 1991. Nabízí výukové programy pro školy, kroužky, dětské tábory, semináře, vydává publikace, poskytuje pomůcky pro ekologickou výchovu, má knihovnu i ubytování.

Prachatice, v nichž žije téměř 11.000 lidí, mají letos vyrovnaný rozpočet s výdaji 285,6 milionu korun a stejně vysokými příjmy. Město letos investuje 55 milionů Kč.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MK

Majka Kletečková

27.9.2020 14:54
V první polovině devadesátých let jsem se během své rodičovské dovolené zúčastnila v Dřípatce několikadenního kurzu pro učitelky a bylo to úžasné. Kromě jiného jsme tam na vlastní kůži absolvovaly několik zážitkových her, které lektoři hrávali v rámci svých přírodovědných programů s dětmi. Byla to forma vzdělávání, kterou jsem nikde jinde do té doby nepoznala. Když jsme pak procházely jednu z naučných stezek v okolí, na jejímž vytvoření a udržování se podílely místní školní děti, tak jsem se poprvé seznámila i s rostlinou dřípatkou horskou, která v té době právě modrofialově kvetla.

Mám radost, že se tohle centrum ekologické výchovy udrželo a že prosperuje.
Prachatice jsou pěkné město s krásným renesančním náměstím, je z něho blízko do přírody a turisty přitom není příliš navštěvováno.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist