Před palácem Bellevue protestovalo zhruba 20 studentů proti českým miliardářům
Před palácem vyvěsili vlajky s nápisy jako 'Křetínský kupuje paláce, nám nestačí dvě práce' či 'Místo demokracie je tu fosilní oligarchie a částečně blokovali chodník. Policie na dříve oficiálně neohlášené setkání nereagovala, přestože místem prošel hlídaný průvod dalších protestujících.
Skupina EPH zahrnuje přes 70 společností po celé Evropě. Součástí holdingu jsou například energetické společnosti EP Infrastructure a EP Power Europe. Majoritním vlastníkem skupiny je jeden z nejbohatších Čechů Křetínský. V roce 2020 se do akcionářské struktury vrátil slovenský finančník a jeden ze zakladatelů skupiny J&T Tkáč.
Mateřskou skupinou je EPCG, do ní kromě energetické sekce patří také například mediální skupina Czech Media Invest (CMI) nebo EC Investments. V EPCG má Křetínský 89,3 procenta akcií a zbylých 10,7 procenta skupina manažerů EPH.
"Politický vliv Tkáče, Křetínského a jim podobných oligarchů nám připadá nepřijatelný. Připadá nám, že v naší zemi vládnou peníze a ne občané. Tahle vláda peněz nás nevede k rovnosti příležitostí, ale uvězňuje nás v rukou cynických dealerů fosilních paliv, jako je Křetínský. Výsledkem jejich lobbování ve vládě nebude ekonomická prosperita, jak slibují, ale přírodní katastrofy a masová vymírání," uvedl jeden z protestujících v tiskové zprávě iniciativy. "Nevidím valný smysl komentovat konání iniciativy Univerzity za klima," reagoval mluvčí holdingu Daniel Častvaj.
Univerzita za klima je studentské hnutí, které vzniklo v roce 2019 v reakci na středoškolskou iniciativu Fridays for Future (Pátky pro budoucnost), jejíž vznik podnítila švédská aktivistka Greta Thunbergová. Průvod studentů protestujících za klima a proti oligarchům prošel dnes centrem Prahy při příležitosti oslav 17. listopadu. Stávky iniciativa uskutečnila také v letech 2019, 2022 a 2023.
reklama