Přerov vzdal odlov bobrů na Svrčově, bylo by to podle odborníků zbytečné
Kraj si podle něj k této žádosti vyžádal nezávislý expertní posudek. Ze závěrů analýzy vyplynulo, že případný odlov by byl umožněn jen za předpokladu, že půjde o dočasné řešení. "Jinými slovy, pokud by byl bobr odloven, s vysokou pravděpodobností se sem stáhnou další jedinci. Naše úsilí by tak nebylo účinné, proto od tohoto záměru ustupujeme," doplnil vedoucí oddělení správy ostatního majetku a komunálních služeb Petr Školoud.
Město situaci na místě monitoruje, kvůli obavě z poškození sleduje stav hrází. Úředníci odboru majetku podle Chalupové současně řeší možnosti jejich úprav tak, aby byly v co největší míře ochráněny před činností bobrů. "Tento zvířecí stavební inženýr totiž používá hráze jako skluzavku do vody a je schopen si v nich v řádu několika dnů vyhloubit svou noru. Pokud by se hráz protrhla, byly by škody nedozírné," uvedl Školoud.
Problémy s bobry řešila přerovská radnice již v roce 2016 v rekreační oblasti Laguna, kdy se chránění hlodavci zaměřili především na dřeviny rostoucí podél vodní plochy. Některé ze stromů muselo město tehdy dát pokácet, protože ohrožovaly okolí. O rok dříve podobné problémy řešili v nedalekém Lipníku nad Bečvou, kde bobři poničili část nově postavené cyklostezky. V roce 2018 zase bobři ohrožovali jeden z nejcennějších tuzemských romantických parků v zámeckém areálu v Čechách pod Kosířem, když se tam nastěhovali k velkému rybníku.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (12)
Radim Polášek
16.8.2024 11:46A kožešin, ty by mohli dodávat do Tonaku v Novém Jičíně.
Ty rybníky by tak mohly dodávat bobry co pár měsíců.
Břetislav Machaček
16.8.2024 16:05je a co není zbytečné. Až zlikvidují okolní stromy, tak mohou vysázet za
dotace z EU nové jako potravu pro bobry? Mají štěstí, že jsou tu na ty kraviny dotace, jinak by museli začít konečně myslet hlavou. Hráz lze
chránit kari sítí, která vydrží zhruba 10-15 let. Tak to udělal jeden
majitel rybníku a stromy chrání pletivem a nátěrem gumoasfaltu. Bobři
jsou všude kolem, ale u něho nejsou.
pavel peregrin
17.8.2024 08:13 Reaguje na Břetislav MachačekRadim Polášek
17.8.2024 13:08Před veselicí se nechá myslivcům legálně picnout dostatečný počet bobrů a do slavnosti je uložit do mražáků.
Potom se u těch rybníků nebo na podobných místech v přírodě spojených s bobry uspořádá ta veselice.
Ulovení bobři se zpracují, pečený bobří ocas s bramborem, pečená kýta se zelím nebo šípkovou omáčkou, bobří polívka na rozmarýnu, smažené bobří kulky s chlebem, bramboráky smažené na bobřím sádle, ragů z bobra... regge k tanci na podiu... k pití pár druhů místních piv z minipivovarů včetně nealko piva ve vratných plastových kelímcích, i něco tvrdšího, rum, pálenka bobrovice (vypálená ze zkvašených oddenků orobince a ochucená puškvorcem) i nealko limonády, pro vládní politiky, co chtějí zakázat cukr, bezcukerná limonáda ochucená dvojnásobnou dávkou sacharínu...
A mohlo by to probíhat jako za komunistů první máj, že by na pódiu nejdřív vystoupil nějaký politik a presentoval své obvyklé lži a potom by se nechalo veselit lidi a sežrat ty navařené bobří lahůdky.
Jarek Schindler
17.8.2024 17:01 Reaguje na Radim PolášekBřetislav Machaček
18.8.2024 12:00 Reaguje na Jarek Schindlerstarat ochranáři. Vydry mohou místo rybářů krmit vysazováním
raků, pstruhů a lipanů oni sami a pro bobry vysazovat kolem
vody dřeviny k okusu a ke kácení. No a taky chránit hráze
proti protržení atd. Oni jsou ale líní pozorovatelé, kteří
povinnosti nechají jiným a ještě je buzerují. Otrávenost
rybářů, myslivců, lesáků a zemědělců už má prvé výsledky,
když končí se svou činností, což považuji za cíl ochranářů.
Konečně se dočkají divočiny bez regulace a pak jim to asi
teprve dojde, že samoregulace je ode zdi ke zdi a nikoliv
nějaký vyrovnaný stav, kdy predátor raději zemře hlady, než
aby nesežral poslední zbytek kořisti.