https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prezident-pavel-mali-cesti-zemedelci-se-obavaji-spekulativnich-nakupu-pudy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Prezident Pavel: Malí čeští zemědělci se obávají spekulativních nákupů půdy

23.5.2024 00:36 | KUNVALD (ČTK)
Malí čeští zemědělci se obávají spekulativních nákupů půdy. Vykupují ji investiční skupiny, často i ze zahraničí a bez jakéhokoliv vztahu k půdě. Vznikají tak velké celky, na nichž se hospodaří někdy i nešetrným způsobem, řekl včera o obsahu besedy s Asociací soukromých zemědělců v Kunvaldu na Orlickoústecku prezident Petr Pavel.
 
"Samozřejmě ten, kdo půdu vlastní a sám na ní hospodaří, k ní má jiný vztah než ten, kdo ji má pouze jako investici," uvedl Pavel .

Prohlédl si i rodinnou farmu svatý Ján v Kunvaldu. Pro něj je příkladem, jak se dá v malém hospodařit šetrně k přírodě a současně se vztahem k půdě.

Pavel také s farmáři diskutoval o komplexním pohledu na zemědělství. Kromě výnosů by měl zahrnovat i to, do jaké míry zemědělství řeší ohledy na přírodu, zachování kvality půdy, zadržování vody v krajině a vztah k půdě obecně. "To je věc, která se nedá měřit, ale která samozřejmě dává základ tomu, jak k půdě a přírodě vůbec přistupujeme," řekl Pavel.

Prezident si na Orlickoústecku prohlédl také Muzeum starých strojů a technologií v Žamberku, poobědval se starosty v Evropském domě v Králíkách a navštívil služebnu policie v tomto městě. Na závěr návštěvy Pardubického kraje přijel na Kramářovu chatu na Suchém vrchu, odkud sešel na dělostřeleckou tvrz Bouda, která byla součástí pohraničního opevnění Československa budovaného před druhou světovou válkou.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PK

Pavel Karel

22.5.2024 20:00

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět

Jaroslav Řezáč

23.5.2024 06:18 Reaguje na Pavel Karel
:-) k vyšší zaměstnanocti v zemědělství stačí jen dovažet auta z Číny...to bude oráčů.
Když vzpomínáte na tu dobu, kdy z muzea vytáhneme exponáty, tak za tu dobu by nynější sedlák vděčný. Žádné dotace, vše bio bez chemie byrokracie žádná.
A vyžít s tím, co člověk má bez snění o sousedově huse, když sami mají brambory.
Odpovědět
sv

sv

24.5.2024 11:50 Reaguje na Pavel Karel
Tos to politrukovi a podepisovači green dealu burešovi nandal soudruhu. To si za rámeček nedá.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

30.5.2024 21:26 Reaguje na Pavel Karel
Můj dědeček, naroz. 1887, říkával: "Teprve když se začaly práškovat pole (tj. hnojit průmyslovými hnojivy) přestala bída."
Odpovědět
pp

pavel peregrin

23.5.2024 06:21
O půdu takto přicházejí nejen malí, ale i velcí. Těmto skupinám nemůže konkurovat ten, jehož příjmy pocházejí výhradně ze zemědělské výroby.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

23.5.2024 10:30 Reaguje na pavel peregrin
kolik lidí zaměstnávají, tolik živý...je jednodušší živit jednu farmářskou rodinu" domácnost" než agropodnik.

CELÝ SEKTOR ZEMĚDĚLSTVÍ JE ZKORUMPOVANÝ DOTACEMA.

Objektivně vzhledem k ekonomice a výši platů by ČR měla být vysoce konkurenční, ale to by nesměli si na " západě" namastit kapsy dotacdema.
Odpovědět
PK

Pavel Karel

23.5.2024 10:36 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Tak nikdy v historii nebyl nikdo tak padlý na hlavu, aby dovolil skupovat nemovitosti vč. zemědělské půdy spekulantům (především právnickým osobám v podobě investičních fondů) z celé planety (a pokud by byli navázány kontakty s mimozemskou civilizací, tak i za hranicemi zemské atmosféry). Ceny bydlení i půdy jsou šroubovány koupěschopností globálních finančních elit. Pokud za stejnou práci dostane kupř. Němec 3x tolik co Čech, těžko se divit výslednému stavu. Stále nechápu, že si to selský lid svým selským rozumem stále neuvědomuje...
Odpovědět
pp

pavel peregrin

23.5.2024 13:48 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Ta farmářská rodina v přepočtu na hektary zaměstnává víc lidí jak velký agropodnik. To je holá realita.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist