https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prijem-zadosti-o-dotace-z-nove-zelene-usporam-zacne-12.rijna?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Příjem žádostí o dotace z Nové zelené úsporám začne 12. října

7.10.2021 02:07 | PRAHA (ČTK)
Novinkou je rovněž zahrnutí dotačního programu Dešťovka zaměřeného na podporu využití dešťové vody. Žadatelé, kteří v žádosti zkombinují více různých opatření, například zateplení a výměnu kotle, získají bonus.
Novinkou je rovněž zahrnutí dotačního programu Dešťovka zaměřeného na podporu využití dešťové vody. Žadatelé, kteří v žádosti zkombinují více různých opatření, například zateplení a výměnu kotle, získají bonus.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Příjem žádostí do další etapy ekologického dotačního programu Nová zelená úsporám začne 12. října. Nová etapa naváže na dosavadní program, do roku 2030 je v ní nejméně 39 miliard korun z národních i unijních peněz.
reklama

 

Nová zelená úsporám cílí na podporu energeticky úsporných renovací a staveb domů, podporu fotovoltaiky a další ekologická opatření. Dotace budou nově nejen pro domácnosti, ale také pro majitele bytových domů a na trvale obývané rekreační objekty. Novinkou je rovněž zahrnutí dotačního programu Dešťovka zaměřeného na podporu využití dešťové vody. Žadatelé, kteří v žádosti zkombinují více různých opatření, například zateplení a výměnu kotle, získají bonus.

Program se rozrostl i o dotace na pořízení nabíjecích stanic pro automobily, ohřev vody pomocí tepelného čerpadla nebo na výsadbu stromů na pozemcích bytových domů. Zvýšila se podpora na zateplení starších domů, na výstavbu rodinných domů a výměnu zdroje tepla. Dotace mohou uhradit až polovinu vstupních nákladů, uvedl ředitel Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Petr Valdman.

SFŽP bude zajišťovat administraci programu, žádosti bude přijímat on-line na webu www.novazelenausporam.cz. Automaticky deseti procenty budou zvýhodněni žadatelé ze strukturálně znevýhodněných regionů, tedy Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje.

Nově vyhlášené výzvy nabídnou 11 miliard korun z Národního plánu obnovy, který využívá unijní peníze. Do roku 2030 ministerstvo životního prostředí počítá i se zapojením dalších zdrojů, především výnosů z prodeje emisních povolenek nebo peněz z Modernizačního fondu.

Program Nová zelená úsporám v roce 2014 navázal na předchozí program Zelená úsporám. Za dosavadních sedm let v něm bylo přijato víc než 85.000 žádostí a na účty domácností vyplaceno přes 11 miliard korun.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PK

Pavel Kozelský

10.10.2021 22:58
Celé dotace křiví jen ceny. Pokud stejné tepelné čerpadlo stojí polovinu toho co Česku v Británii je 50% dotace jen chiméra znehodnocující euro i českou korunu. A je tak dotační program v podstatě lichvou pod taktovkou státu a EU.
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist TOPlist