https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prodluzovani-vysetrovani-otravy-becvy-je-pro-rybare-zklamanim
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Prodlužování vyšetřování otravy Bečvy je pro rybáře zklamáním

21.12.2020 11:35 | VAL. MEZIŘÍČÍ (ČTK)
Po zářijové otravě do Bečvy ve Valašském Meziříčí několikrát unikly i další látky, konkrétně nikl, dusitanový dusík a fosfor. Do konce roku vydali rybáři zákaz rybolovu od soutoku Vsetínské a Rožnovské Bečvy až po soutok Bečvy s Moravou. Od Nového roku to bude až do odvolání revír "chyť a pusť".
Po zářijové otravě do Bečvy ve Valašském Meziříčí několikrát unikly i další látky, konkrétně nikl, dusitanový dusík a fosfor. Do konce roku vydali rybáři zákaz rybolovu od soutoku Vsetínské a Rožnovské Bečvy až po soutok Bečvy s Moravou. Od Nového roku to bude až do odvolání revír "chyť a pusť".
Zdroj | Český rybářský svaz
Prodlužování vyšetřování zářijové otravy řeky Bečvy pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku je pro jednatele severomoravského územního svazu rybářů Rostislava Trybučka zklamáním. V neděli skončila lhůta pro vypracování znaleckého posudku, který je pro policii klíčový. Znalec však požádal o její prodloužení a podle krajské policejní mluvčí Lenky Javorkové nelze odhadovat, kolik času bude na zpracování potřebných materiálů potřebovat.
 

"Já jsem byl velkým optimistou, že toho 20. prosince nám po třech měsících sdělí, kdo to udělal. Věřil jsem tomu. Nechápu, co se ještě zkoumá dál. Jsem hrozně moc zklamaný. Jestli je to ale k dobru věci, že se opravdu ještě něco potřebuje doladit, tak by to bylo super," řekl ČTK Trybuček.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí (ČIŽP) způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Kyanidy do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) v listopadu uvedl, že se jeho resort a ministerstvo zemědělství dohodlo s rybáři na tom, že jako pomoc k opětovnému zarybnění řeky dostanou 7,5 milionu korun. "Všichni se ke mně chovají slušně, ministerstvo zemědělství, ministerstvo životního prostředí, nemůžu říct ani popel. Peníze, příslib refundace, zarybnění, všechny rozbory na úkor životního prostředí, to všechno beru. Ale nechci věřit, že na pěti kilometrech řeky, kde k tomu muselo dojít, nevyřešíme takovou otravu," uvedl Trybuček.

Po zářijové otravě do Bečvy ve Valašském Meziříčí několikrát unikly i další látky, konkrétně nikl, dusitanový dusík a fosfor. Do konce roku vydali rybáři zákaz rybolovu od soutoku Vsetínské a Rožnovské Bečvy až po soutok Bečvy s Moravou. "Od Nového roku to bude až do odvolání revír chyť a pusť," řekl Trybuček.

Lidé si podle něj nebudou moci od vody odnést rybu především kvůli úniku niklu, který není podle ČIŽP pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny. "Každý rozumný rybář pochopí, že kdyby dlouhodobě konzumoval ryby, ve kterých to bude, může to mít zdravotní následky. Až budeme mít černé na bílém, že je to ve zdraví nezávadných koncentracích, tak se revír znovu odhájí. Myslím si, že je naše povinnost to teď udělat. Nehledě na to, že nevím, proč by nemohla existovat řeka, kde se ryby jen chytají a pouštějí," doplnil jednatel rybářů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (15)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JV

Jaroslav Vyhňák

21.12.2020 12:32
Dokud bude estébák Bureš u moci nic se nevyšetří. Ve všech kauzách, kde má svoje špinavé prsty, pracují všichni pro toho darebáka. Systematicky povyhazoval nebo nechal povyhazovat lidi od policie, spravedlnosti a nainstaloval všude ty své nohsledy, prostě celá správa státu pracuje pro estébáka a kryje jeho lumpárny na úkor 10 milionů rukojmí. Kdy už konečně lidi procitnou a zbaví se této estébácké vši...
Odpovědět
RF

René Florek

21.12.2020 13:14 Reaguje na Jaroslav Vyhňák
Dobrý den, za mne jednoznačný souhlas. Osobně bych se zaměřil na celou a případně následující směnu, která měla co dočinění s provozní havárií.Prece u toho zásahu muselo být spousty lidí, kteří by meli k tomu co říci. Zajímalo by mě, jak je uvedeno, že veškerá dešťova kanalizace je svedena do precißťovaci nádrže a posléze do Bečvy......je tomu opravdu tak? Není v podniku udělaný nějaký bypass o kterém nikdo neví? Tady se moc dobre vi odkud vítr vane! Pokud vyšetřovatel není schopný vyřešit tuto kauzu, co dělá dozorujiciSZ? Nemam slov
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.12.2020 13:21 Reaguje na René Florek
Bypass v DEZE je, obtéká celou čističku, ale víc nevím.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.12.2020 13:36
Je to od začátky celé divné.
Všichni z ANO, z policie i ČIŽP kličkují, mlží, lžou a zametají stopy tak mohutně, jako kdyby ten sud s kyanidem do Bečvy nalili osobně bába s faltošem.
Přitom to byla na 99% provozní havárie nebo něco podobného, rozhodně ne úmyslný zločin.
Tak proč se všichni tak pruží a znemožňují?
Proč bába hned na začátku neřekl "sorry jako, nemůžu hlídat všechny pitomce ve svých firmách, ať to cajti vyšetří a zavřou viníka"?
Tohle by mu přece nesebralo žádné hlasy před volbami, spíš naopak.
Tak proč to dělá?
Vysvělení mě napadá jen dvě: svádět to na jeho estébáckou povahu, která musí lhát za každou cenu a vždycky je příliš laciné.
Spíš v DEZE jedou nějaké jeho osobní černé kšefty se svinstvy, neregistrovanými jedy či čo a tím by se všechno provalilo.
Prostě čort znajet, žádný posudek nám to nevysvětlí, dokud je u lizu.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

21.12.2020 13:40 Reaguje na Pavel Hanzl
Řek bych, že čort něznajet, ale žvanit bude furt...
Odpovědět
JV

Jaroslav Vyhňák

21.12.2020 18:03 Reaguje na Pavel Hanzl
Proč to Bureš dělá není důležité, protože normální člověk to ani nepochopí. Důležitý je důsledek. A ten je stejný. Tu veš už NIKDO nezmění!
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

21.12.2020 13:53
Zklamáním není jen práce Policie ČR, ale všech složek státní správy ,které byly v tomto případě zapojeny. Drazí i zadarmo.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

22.12.2020 00:50 Reaguje na Miroslav Vinkler
A top ještě neznáte, co třeba v Brně dokáží volení zástupci, třeba na magistrátu města, udělat za hovadiny při rekonstrukcích kanalizací, rozvodů pitné vody, či rekonstrukcí povrchu komunikací. To jsou teprve díla. Jsem přesvědčen, že jinde to není ve větších městech jiné. A to v Brně vládne magistrátu ODS, žádný Babiš-Bureš.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

21.12.2020 14:46
Počtěte si, jak policie mlží. Bureš si koupil už i ji:
https://www.novinky.cz/krimi/clanek/policie-po-mesicich-cekani-vydala-zpravu-k-becve-cekejte-dal-40345845#dop_ab_variant=0&dop_req_id=H5ZkbF324ZW-202012211338&dop_s
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.12.2020 15:10 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Taky si dosadil už dávno policejního presidenta v rozporu se zákonem o státním úředníkovi. Taky se nedaří došetřit zcela jasné čapí hnízdo a desítky dalších trestných oznámení.
Odpovědět
VK

Václav Kain

21.12.2020 14:54
Má koupené určité vrstvy voličů a tak počítejme s tím,že volby vyhraje.Jediné co by ho zbrzdilo je,že by nedal do kupy pro svoji koalici kývaly a tím, by v podstatě nic neprosadil.Už ani ty dotace by nezískával tak snadno ze státního rozpočtu jako dnes.Dneska mu je jeho ministři vyplatí bez mrknutí oka,ale když o pár ministrů přijde,tak bude vedle.A Bečva? Tam se to bude protahovat do úplného zapomění.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.12.2020 15:15 Reaguje na Václav Kain
Pokud vyhraje volby, získá obrovský bonus a bonzáků najde dost. Pitomio s ním půjde tutově, možná komáři nebo socani prolezou natěsno, prostě zase pojedou jen špinavosti a korupce.

Jediná šance je podpořit koalici, která má šanci ho porazit. K tomu je potřeba ale odložit vlastní animozity.
Já podle toho budu volit a je mi úplně fuk, jestli Piráty a STAN, nebo ODS a TOPku.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

22.12.2020 00:52 Reaguje na Pavel Hanzl
A budete také kouřit s Piráty marjánku a šňupat koks?
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

22.12.2020 00:53 Reaguje na Pavel Hanzl
A budete také kouřit s Piráty marjánku a šňupat koks?
Nebo to necháte na svých dětech?
Odpovědět
RM

Roman Mysík

25.12.2020 17:47
To by museli povolat FBI. V této zemi se už 30 let žádný důležitý případ nevyšetřil. Tento nebude výjimkou. Zastrašení vyšetřovatelé, politicky uvědomělí státní zástupci a poslušní soudci. Co by jsme chtěli! Nestane se vůůůůbec nic!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist