https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/proti-zakazu-spalovacich-motoru-jsou-i-rakousti-prumyslnici-a-zemedelci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Proti zákazu spalovacích motorů jsou i rakouští průmyslníci a zemědělci

28.6.2022 16:36 | VÍDEŇ (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Proti evropskému zákazu benzinových a naftových motorů od roku 2035 jsou také rakouští průmyslníci a zemědělci. Obávají se jeho dopadů na domácí dodavatelské podniky. Rakouská Federace průmyslníků (IV) a hospodářská a zemědělská komora zveřejnily společné prohlášení na pozadí dnešního setkání ministrů životního prostředí zemí EU v Lucemburku, kteří mají jednat o zákazu spalovacích motorů.
 

Případný zákaz podle všech tří rakouských svazů nezohledňuje "ekonomický význam této technologie pro domácí dodavatele". Požadují více otevřenosti k technologiím a připomínají, že dodavatelské a výrobní společnosti pro spalovací motory v Rakousku zaměstnávají až 80 000 lidí. O ekonomických i klimatických přínosech zákazu lze podle nich pochybovat.

S plánem Evropské unie zakázat od roku 2035 prodej nových automobilů se spalovacím motorem nebude souhlasit ani německá vláda. Minulý týden to uvedl německý ministr financí Christian Lindner. Zákaz tento měsíc schválil Evropský parlament, návrh schválený europoslanci ale ještě bude předmětem dalšího unijního vyjednávání.

Český premiér Petr Fiala řekl, že Česká republika bude jako předsednická země EU usilovat o zmírnění zákazu prodeje nových aut se spalovacím motorem od roku 2035, pokud se to nepodaří Francii, která EU předsedá v tomto pololetí. Zákaz by podle něj neměl být stoprocentní, měl by se kvůli dostupnosti vozidel pro občany týkat devíti desetin produkce automobilek.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PB

Petr Blažek

28.6.2022 19:19
To by mě zajímalo kdo to vlastně chce.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

28.6.2022 19:58 Reaguje na Petr Blažek
Ty splašený zelený politici v Bruseli !
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

29.6.2022 08:29
Začíná to špatnými školami, kde se píší eseje na téma balada o ho.ně. Pokud něco zakážu tak musí být známá alternativa. Elektrifikace ? Kdo postaví a jaké elektrárny? Akumulátory ? Kdo je vyrobí ? Není ani norma na elektrifikaci dálnic... Na co máme EU asi jen pro zlost a šmelinu s dotacemi.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.6.2022 20:56 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Tohle všechno už dávno jede, jen vy to nevíte.
Odpovědět
rb

radim buffalo tobias

29.6.2022 09:02
je sice už vyvinut elektrický traktor, ovšem to vše je ještě v plenkách. snad to přispěje i opětovnému většímu rozšíření koňských potahů na ekofarmách, ale to zas by asi protestovali ti fanatici z těch ekosekt, co odmítají jakékoliv pracovní "zneužívání" hospodářských zvířat. možná že budou si tady zvát na workshopy ty Amishe.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

29.6.2022 15:32
Že by úsvit nad Dunajem:-)?
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist