https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pruzkum-vetsina-lidi-na-severu-cech-chce-konec-uhli-do-15-let
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Průzkum: Většina lidí na severu Čech chce konec uhlí do 15 let

3.6.2020 01:06 (ČTK)
Pohled na zámek Jezeří a Důl ČSA v Mostecké pánvi.
Pohled na zámek Jezeří a Důl ČSA v Mostecké pánvi.
Licence | Volné dílo (public domain)
Většina lidí v Ústeckém a Karlovarském kraji chce konec těžby a spalování uhlí v Česku nejpozději do 15 let, tedy do roku 2035. Výplývá to z průzkumu agentury Focus, Marketing & Social Research pro ekologické Hnutí Duha. Zajímavé je, že tyto hnědouhelné kraje fandí rychlejšímu konci uhlí více, než celorepublikový průměr, kde to je 40 procent, uvedli ekologové v dnešní tiskové zprávě.
 

Z průzkumu vyplývá, že v severozápadních Čechách chce 14 procent lidí jeho konec do roku 2025, 20 procent do roku 2030 a 18 procent do roku 2035. Pětina lidí pak chce v hnědouhelných krajích konec uhlí později - 12 procent do roku 2040 a deset procent do roku 2050. Čtvrtina nemá názor.

"Většina dotázaných, 60 procent, souhlasí s postupným ukončením spalování uhlí pro výrobu elektřiny a tepla v ČR. V Ústeckém a Karlovarském kraji je to ještě o čtyři procentní body více. V těchto krajích, kde se těží a převážně i spaluje hnědé uhlí, také 52 procent respondentů odpovědělo, že by ČR měla s uhlím skončit do roku 2035 nebo dříve. Konec uhlí do roku 2035 či dříve je nejpreferovanější varianta i pro celou ČR," uvedl dnes Lubomír Rejda z agentury Focus. Aktuální průzkum se uskutečnil na konci minulého roku na vzorku asi 1000 respondentů z celé republiky.

V pátek bude v Prunéřově na Chomutovsku jednat takzvaná uhelná komise, která má řešit útlum těžby uhlí, ale také celkový budoucí energetický mix ČR. Plénum komise se naposledy sešlo v polovině ledna, další plánovaná jednání byla kvůli epidemii covidu-19 odložena. V omezené formě fungovaly pouze pracovní skupiny komise. Energetická skupina ČEZ v červnu odstaví starší z prunéřovských uhelných elektráren - Prunéřov I o výkonu 440 megawattů (MW).

"Uhelné kraje nejsou uhelné. Alespoň dle pohledu místních lidí na budoucnost. Většina lidí v Ústeckém a Karlovarském kraji chce konec těžby a spalování uhlí nejpozději za 15 let. Tedy dokonce rychleji, než je celorepublikový průměr. Převažující preference obnovitelných zdrojů a úspor energie oproti uhlí je však jednoznačná v celé naší společnosti. Uhelná komise, která v pátek jedná právě v Ústeckém kraji, by se měla postavit za místní občany i občany ČR a navrhnout co nejrychlejší konec uhlí," uvedl dnes člen uhelné komise z Hnutí Duha Jiří Koželouh.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v lednu, tedy ještě před koronavirovou krizí, uvedl, že komise připraví scénáře rychlé, střední a pomalejší cesty útlumu využití uhlí v ČR. Rychlá cesta by znamenala útlum využití uhlí v letech 2030 až 2035, střední 2035 až 2045 a pomalejší 2045 až 2050.

Uhelná komise byla zřízena loni. Má 19 členů, předsedají jí Havlíček a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). První zásadní výstupy se podle dřívějšího vyjádření Brabce dají očekávat koncem letošního roku. Oborový web iUHLI.cz v polovině května napsal, že základě vyjádření řady členů komise lze očekávat, že kvůli pandemii se termín protáhne. "Zdržení je velmi pravděpodobné například podle profesora Františka Hrdličky z ČVUT. Naopak zástupci ekologických organizací by chtěli výstupy co nejdříve," dodal web.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MK

Majka Kletečková

3.6.2020 14:25
"... z průzkumu agentury Focus, Marketing & Social Research pro ekologické Hnutí Duha." Ještě že tu máme neziskovky.
Zajímalo by mne, jaké průzkumy na toto téma zadal stát, aby zjistil názory svých "poddaných". Nemyslím, že hlas lidu je hlas Boží, ale určitě je třeba znát rozložení názorů a postojů veřejnosti.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

4.6.2020 10:19 Reaguje na Majka Kletečková
Stát ale nechce vědět co si lidé myslí, přesto, že jsou to přímo volení zástupci lidu... často to u nás v ČR vypadá tak, že stát připomíná někoho, kdo dělá, že nevidí, neslyší a hraje retardovaného... stát se totiž chová jako firma a to firma, která chce rýžovat na špinavých a životní prostředí i zdraví lidí poškozujícím businessu...
Odpovědět
RV

Richard Vacek

3.6.2020 18:30
A to já bych chtěl ukončit těžbu uhlí okamžitě. Ale protože vím, jakou paseku by to napáchalo, tak mě nenapadne o něco takového usilovat.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

4.6.2020 10:21 Reaguje na Richard Vacek
Ještě, že má tato země takto "osvícené občany" jako jste vy :D

Ještě by jsme se tu měli lépe, více bychom prosperovali a byli bychom zdravější.... to nemůžete dopustit přece! :)
Odpovědět

Viktor Šedivý

3.6.2020 19:53
Otázka:
Chcete ukončení těžby uhlí, přestože v kraji vzroste nezaměstnanost a všechny na ní navázané negativní jevy, budete mít dražší teplo v domácnostech a dražší bude i elektřina?

Tak nějak? Nebo se ptali, zda chtějí lidé čistý kraj, žádný prach, ptáčkové tam budou zpívat a víly tančit, ...
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

4.6.2020 10:22 Reaguje na Viktor Šedivý
Demagogu....
Odpovědět
MG

Milan G

3.6.2020 22:07
Spokojený zákazník, hlavní krédo Focus, Marketing & Social Research.

Tohle je opět nicneříkající blábol v režii hnutí duha. Jak velký byl vzorek dotazovaných? Kde přesně se dotazovalo? Jak zněly otázky?
A ještě jedna věc, v Karlovarském kraji se v podstatě s těžební činností končí, bude propuštěno cca 1000 lidí v Sokolovské uhelné. To vše kvůli tlaku, že s uhlím se musí skončit a kvůli ceně emisních povolenek.
Proč si teda Koželouh zadává nějaký průzkum? To, že těžba v Karlovarském kraji už končí teď by měl vědět jako člen uhelné komise.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

3.6.2020 22:56 Reaguje na Milan G
V článku je uvedeno "Aktuální průzkum se uskutečnil na konci minulého roku na vzorku asi 1000 respondentů z celé republiky."
Odpovědět
MG

Milan G

4.6.2020 10:18 Reaguje na Majka Kletečková
Díky za upozornění, to jsem přehlédl. Ale to nic nemění na tom co jsem napsal. 1000 respondentů pro tak závažný problém je opravdu málo, samozřejmě také schází věková skladba dotazovaných atd.
Co vlastně dělá Koželouh v uhelné komisi? Když neví jak je to s těžbou hnědého uhlí v Karlovarském kraji.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

4.6.2020 10:24 Reaguje na Milan G
Zastupuje zdraví rozum nezastřený korupčním jednáním jako u politiků a podnikatelů ze smrtí... :)
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

4.6.2020 11:38 Reaguje na Majka Kletečková
Tisíc osob je obvyklá velikost výběrového souboru pro marketingové výzkumy trhu a předvolební výzkumy pro odhad názorů populace ČR. O způsobu výběru respondentů v článku nic není ani zda se jednalo např. o populaci 15+ nebo 18+. Hledala jsem na stránkách Duhy nebo výzkumné agentury, ale žádné podrobnější info jsem k tomu nikde nenašla. Ale těm výsledkům celkem věřím, tahle agentura vypadá dost seriózně a sotva by chtěla riskovat ztrátu dobré pověsti.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

4.6.2020 10:27
Škoda, že žádný relevantní argument nemá na náš státní aparát žádný vliv.... jejich arogance je nebetyčná.... ale tak třeba překvapí.... :)
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist