První video vlků v Čechách: Fotopast v Máchově kraji zachytila pohyb vlčí rodiny
Kromě pozitivních zpráv se ale ochránci přírody setkali i s nepříjemnosti: jedna z instalovaných fotopastí byla odcizena, přestože byla umístěna v národní přírodní rezervaci, kam je vstup veřejnosti zakázán. Ještě větší smůlou však je, že zrovna v tomto místě byla nalezena zdupaná tráva, vlčí trus a ohlodaná kost. Nebýt odcizení fotopasti mohly tak být k dispozici unikátní snímky vlků, dodávají ochránci přírody.
Jednoznačný důkaz doložit o návratu vlků do Čech podal na jaře letošního roku rovněž snímek z fotopasti. Vlk, který se objevil v Máchově kraji po více než stu letech přišel pravděpodobně z německo-polského pomezí, z oblasti Lužice.
„Vlci jsou pro krajinu důležití. Jsou výborní lovci a mohou tak pomáhat regulovat přemnožená divoká prasata, jeleny a srnce, kteří nadměrným okusem ničí v lesích mladé stromky. Za případné škody, které by vlci způsobili na domácím zvířectvu, mají hospodáři podle zákona nárok na finanční kompenzaci,“ vysvětluje František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Vlci byli v České republice vystříleni koncem 19. století. V posledních letech se začínají stejně jako do dalších států postupně vracet. Do chráněné krajinné oblasti Beskydy přicházejí vlci ze Slovenska – v posledních několika letech ale spíš výjimečně, zejména kvůli pytlákům a migračním bariérám, jako jsou velké silnice. Na sever Čech by mohli vlci přicházet právě z oblasti Lužice.
Z evropských zemí žije nejvíce vlků na Iberském poloostrově (okolo 2000), v Itálii (okolo 800), karpatských pohořích a nebo na Balkáně (po ccca 5000). Jinde, jako ve Skandinávii, Francii a Německu jich přežívají pouze stovky.
reklama