https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prvni-video-vlku-v-cechach-fotopast-v-machove-kraji-zachytila-pohyb-vlci-rodiny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

První video vlků v Čechách: Fotopast v Máchově kraji zachytila pohyb vlčí rodiny

18.9.2014 14:48 | PRAHA (Ekolist.cz)
Po nedávném vyfotografování vlčat v okolí Břehyňského rybníka se jedné z instalovaných fotopastí podařilo vlky natočit. Na jednom z krátkých záběrů se objevují hned tři vlci - 2 vlčata a jeden z jejich rodičů.
 

Kromě pozitivních zpráv se ale ochránci přírody setkali i s nepříjemnosti: jedna z instalovaných fotopastí byla odcizena, přestože byla umístěna v národní přírodní rezervaci, kam je vstup veřejnosti zakázán. Ještě větší smůlou však je, že zrovna v tomto místě byla nalezena zdupaná tráva, vlčí trus a ohlodaná kost. Nebýt odcizení fotopasti mohly tak být k dispozici unikátní snímky vlků, dodávají ochránci přírody.

Jednoznačný důkaz doložit o návratu vlků do Čech podal na jaře letošního roku rovněž snímek z fotopasti. Vlk, který se objevil v Máchově kraji po více než stu letech přišel pravděpodobně z německo-polského pomezí, z oblasti Lužice.

„Vlci jsou pro krajinu důležití. Jsou výborní lovci a mohou tak pomáhat regulovat přemnožená divoká prasata, jeleny a srnce, kteří nadměrným okusem ničí v lesích mladé stromky. Za případné škody, které by vlci způsobili na domácím zvířectvu, mají hospodáři podle zákona nárok na finanční kompenzaci,“ vysvětluje František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Vlci byli v České republice vystříleni koncem 19. století. V posledních letech se začínají stejně jako do dalších států postupně vracet. Do chráněné krajinné oblasti Beskydy přicházejí vlci ze Slovenska – v posledních několika letech ale spíš výjimečně, zejména kvůli pytlákům a migračním bariérám, jako jsou velké silnice. Na sever Čech by mohli vlci přicházet právě z oblasti Lužice.

Z evropských zemí žije nejvíce vlků na Iberském poloostrově (okolo 2000), v Itálii (okolo 800), karpatských pohořích a nebo na Balkáně (po ccca 5000). Jinde, jako ve Skandinávii, Francii a Německu jich přežívají pouze stovky.


reklama

 
Další informace |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist