https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/radnice-ve-vitkove-se-chce-obratit-na-soud-aby-naridil-otevreni-obory-jelenice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Radnice ve Vítkově se chce obrátit na soud aby nařídil otevření obory Jelenice

10.2.2022 01:12 | VÍTKOV (ČTK)
Obora Jelenice se nachází na Opavsku mezi městy Hradec nad Moravicí a Vítkov. Její polohu zvýrazňuje malebné údolí řeky Moravice, na jejímž pravém břehu se obora rozkládá. Historie Obory Jelenice sahá až k roku 1805. Hlavními druhy zvěře chované v oboře jsou daněk skvrnitý, muflon, jelen Sika východní Dybowského, prase divoké a jelen lesní. Při lovu je každému loveckému hostu přidělen lovecký doprovod.
Obora Jelenice se nachází na Opavsku mezi městy Hradec nad Moravicí a Vítkov. Její polohu zvýrazňuje malebné údolí řeky Moravice, na jejímž pravém břehu se obora rozkládá. Historie Obory Jelenice sahá až k roku 1805. Hlavními druhy zvěře chované v oboře jsou daněk skvrnitý, muflon, jelen Sika východní Dybowského, prase divoké a jelen lesní. Při lovu je každému loveckému hostu přidělen lovecký doprovod.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Radnice ve Vítkově na Opavsku se chce obrátit na Krajský soud v Ostravě, aby nařídil znovuotevření obory Jelenice. ČTK to řekl starosta Vítkova Pavel Smolka. Obora je od jara 2020 veřejnosti nepřístupná. Uzavřela ji společnost Opavská lesní, která je spoluvlastníkem pozemků a provozuje zde komerční lovy. Obhajuje to tím, že veřejnost ruší zvěř. Soudy přitom už opakovaně rozhodly, že k jejímu uzavření neexistuje právní důvod.
 

"Chceme se na Krajský soud v Ostravě obrátit, aby nařídil výkon rozhodnutí. To spočívá ve znovuotevření obory. Tak je to i uvedeno v pravomocném rozhodnutí tohoto soudu. Kontaktovali jsme našeho právníka. Čekáme na jeho analýzu," uvedl Smolka.

Spor o průchod oborou vedou zástupci Vítkova, Hradce nad Moravicí a Březové od jara 2020. Opavská lesní tehdy oboru uzavřela na základě rozhodnutí vítkovského stavebního úřadu. Krajský soud ale později rozhodnutí zrušil a obora má být podle něj veřejnosti přístupná. Firma pak podala proti rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě stížnost a zároveň i žádost o odklad vykonatelnosti rozhodnutí ostravského soudu. Po celou tuto dobu nechávala prostor uzavřený.

Odklad Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl už dříve, počátkem letošního ledna pak zamítl i samotnou stížnost. "Zájem veřejný je v tomto případě povýšen nad zájmem vlastníka," uvedl Smolka. Už dřív ale vyjádřil obavu z toho, že společnost Opavská lesní s otevřením obory nebude spěchat. To se potvrdilo a obora zůstává i po lednovém rozhodnutí NSS nepřístupná. Společnost Opavská lesní, spoluvlastník obory Jelenice, uvedla, že nepostupuje v rozporu se zákonem.

Podstatou sporu u NSS byla především otázka, zda může orgán státní správy myslivosti vydat opatření obecné povahy, kterým veřejnosti celoročně zakáže vstup do honitby. NSS dospěl k závěru, že zákon o myslivosti takové absolutní a plošné uzavření neumožňuje. Jakékoliv omezování vstupu veřejnosti do honitby "musí být z povahy věci realizováno tak, že nevyloučí právo každého volně procházet krajinou a užívat les, jak garantují veřejnoprávní předpisy", uvedl předseda soudního senátu Viktor Kučera. Odkázal konkrétně na lesní zákon a zákon o ochraně přírody a krajiny.

Případné omezení vstupu do honitby nebo jejích částí v konkrétně určených obdobích musí odpovídat skutečné potřebě chránit zvěř. Potřeba takového omezení se však v řízení neprokázala. Soud poukázal na to, že obora Jelenice, kde její provozovatelé provozují komerční lovy, byla veřejnosti přístupná nejméně dvě desítky let.

Obora je na Opavsku mezi Hradcem nad Moravicí a Vítkovem. Rozkládá se na břehu řeky Moravice. V oboře žijí daňci, mufloni, jeleni či divoká prasata. Historie obory sahá do roku 1805. Ze soudního rozhodnutí plyne, že držitelem honitby je Honební společenstvo Březová Obora, firma GroCredit vlastní nemovitosti v oboře, stejně jako Opavská lesní, která je také uživatelem honitby.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

me

meluzína

10.2.2022 08:15
Moc držím palce, aby se otevření Jelenice místním povedlo. Nedávno jsem byla u kamarádky, a z lesa kam jsme se vždycky chodily projít je miliardářská obora, zákaz vstupu už několik let pro všechny a nafurt, místním se to nelíbí, ale pro úřady je to OK.
Odpovědět
va

vaber

10.2.2022 09:17 Reaguje na meluzína
kapitalismus je o tom že vše někdo vlastní a kdo nevlastní musí držet hubu a krok,
společné vlastnictví je zlo ,se říká
Odpovědět
ZU

Zbynek Ulcak

10.2.2022 10:12 Reaguje na vaber
Nejde o to, že to ma nejakeho vlastnika. Jde o toto:"Soudy přitom už opakovaně rozhodly, že k jejímu uzavření neexistuje právní důvod."
Odpovědět
va

vaber

10.2.2022 10:25 Reaguje na Zbynek Ulcak
ale pane,soud má právo určovat kdo může vstoupit na soukromý pozemek? vám do bytu nebo na zahradu může chodit kdokoliv? a soud to může schválit?
jaká jsou tedy pravidla pro soukromý majetek? jsou různé kategorie soukromého majetku?

Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

10.2.2022 12:06 Reaguje na vaber
Já jsem to tu už jednou před časem vysvětloval, ale udělám to znova. Nejedná se o různé kategorie soukromého majetku, ale o pojem zvaný věcné břemeno. Soukromník získal dotyčné pozemky s tím, že na nich bylo věcné břemeno volného průchodu osob. Uzavřením obory soukromník přestal toto věcné břemeno respektovat a proto mu soud nařídil ten volný průchod umožnit. Už to chápete?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

10.2.2022 09:21 Reaguje na meluzína
A bude těch oplocených lesů ještě víc. Ono státní rozpočet jde taky
"zalepit" prodejem státního majetku a zájem tu ze strany zbohatlíků
je. Pak se dočkáme dalších plotů a zákazových tabulek TRAUTNBERKOVO!
Mi už to je celkem putna, ale všem hlupákům, kteří si přáli změnu,
tu změnu od srdce přeji.
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

10.2.2022 15:58 Reaguje na Břetislav Machaček
ano, tak jest. U nás si lidi velmi málo váží toho, že krajina je celkem průchozí a prakticky můžou vlézt všude. Toto se však již začíná měnit, dopadneme stejně jako na západ od nás. Ale kdo chce kam..
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

10.2.2022 16:44 Reaguje na Robert Jirman
To chápete vy, já a všichni, kterým to myslí, ale
pak tu jsou hlupáci, kteří sednou na lep slibům od
těch, kteří už na to měli v minulosti políčeno,
jen neměli odvahu kvůli názorům lidí na privatizaci to udělat. Prubířským kamenem ale byly restituce církevních lesů a při naprosté většině v obou komorách parlamentu jim už nic nebrání dokončit započaté dílo. Noví šéfové obou státních lesů
budou pověřeni přípravou bez předčasného úniku informací záměru na veřejnost, pak to zmáknou na
dvou schůzích a bude vymalováno. Znám zbohatlíka,
který má dlouhodobě o státní les marný zájem
a který na oslavu výsledků voleb uspořádal svůj
soukromý ohňostroj. Asi dobře věděl proč !
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

10.2.2022 22:28 Reaguje na Břetislav Machaček
Mám na Vás dva dotazy.
Takže privatizace výrobních podniků byla chyba?
Kde berete informace pro svá tvrzení o rozprodeji státních lesů?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

11.2.2022 15:36 Reaguje na Vladimír Hošek
Co vynáší v každé době (energetika, tabákový
průmysl a výroba alkoholu) a to, co je
nezbytné pro chod státu(vodárenské sítě) se
privatizovat nemuselo. Nadhodnota mohla plnit
státní kasu a nikoliv kasy soukromých firem.
U lesů vám s tím záměrem veřejně nikdo ven
jen tak nevyleze a postaví nás před hotovou věc. Navíc to není tvrzení, ale pouze úvaha,
co vše je možno prodat k zalepení st.dluhu,
stejně jako Budvar, ČEZ, ČD a jiný "zbytný"
majetek státu. Povíme si to za 4 roky, zda
má úvaha byla správná a nebo spekulace.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

11.2.2022 14:32
Vůbec bych se nedivil, a ani se na ně nezlobil, kdyby si místní s tím plotem tak trochu pomohli sami.

Jak máme justici, zejména co se správního soudnictví, na opravdu vysoké úrovni, tak vymahatelnost práva u nás stojí fakt za pikaču a přísloví o rovných a rovnějších platí snad ještě víc, než kdysi za bolševika.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist