https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rakousti-vedci-prisli-na-to-jak-recyklovat-textil.bavlnu-rozpusti-a-polyster-znovu-pouziji
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rakouští vědci přišli na to, jak recyklovat textil. Bavlnu rozpustí a polyster znovu použijí

26.1.2020 04:44 | PRAHA (Ekolist.cz)
Nové ručníky z recyklovaného materiálu.
Nové ručníky z recyklovaného materiálu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Klaus Haiden/Andritz
Evropané ročně vyhodí pět milionů tun textilu. Vědci z rakouských univerzit proto společně vyvinuli způsob, jak efektivně recyklovat smíšené textilie. Informuje o tom Zahraniční kancelář města Vídně.
 

Proměnit vyhozené textilie v nové hodnotné produkty je složitá věc, zejména pokud se jedná o častou směs vláken bavlny a polyesteru. Výzkumníci ze dvou vídeňských univerzit a báňské univerzity ze štýrského Leobenu ve spolupráci s dalšími partnery představili novou metodu pro oddělení těchto textilních příměsí. Bavlna se přeměňuje na cukr a zbylý polyester je následně zpracován a znovu využit.

Velká část vyhozených textilních odpadů končí na skládkách nebo ve spalovnách. To se změní nejpozději v roce 2025, kdy mají členské státy EU zavést tříděný sběr textilu. „Nadměrné množství textilií pochází z hotelů nebo nemocnic,“ uvádí Andreas Bartl z Technické univerzity ve Vídni. „Přibližně po stovce pracích cyklů jsou textilie zničené. Opakované mytí a sušení způsobuje lámání vláken, materiál se rozpadá a objevují se díry,“ vysvětluje Bartl.

Výzkumný tým pracoval s prostěradly s 60 % bavlny a 40 % polyesteru. Nejprve je rozřezal na menší části a následně přeměnil pomocí enzymů bavlnu v glukózu. „Tento krok je rozhodující. Navíc je nutné najít způsob, jak to vše provést v industriálním měřítku,“ tvrdí vídeňský výzkumník.

Z oddělených, vysušených a vyčištěných polyesterových vláken následně vzniká granulát, který je použit při výrobě nových vláken. A ty lze následně namixovat třeba s bavlnou. Tak ve výsledku vzniká totožný materiál se stejnou kvalitou jako na počátku.

V současnosti se polyester získává z fosilních surovin, recyklace textilií je proto důležitým krokem ke zlepšení ekologické bilance. „Naším projektem chceme vytvořit základ pro udržitelné oběhové hospodářství,“ doplňuje vědec vídeňské Technické univerzity Bartl. Společně s kolegy z vídeňské univerzity BOKU a báňské univerzity v Leobenu nyní hledají způsob pro využití technologie i ve středních a menších podnicích.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

26.1.2020 08:27
Kdyby znali z chemie alespoň základy organiky, tak by věděli, že se dá rozpustit i ta celulóza (bavlna) a použít na výrobu vláken ("umělé hedvábí"), případně celofánu.
Odpovědět

vladimír šmídl

26.1.2020 20:08 Reaguje na Jan Šimůnek
Ano, v roce 1966 (našeho letopočtu) mi rodiče koupili knihu Mladý technik, kde se výroba vláken z celulózy jako pokus popisovala (doporučovala se tam k použití vata, popř. bavlněná tkanina) . Bylo to sice měďnaté hedvábí se Schweitzerovým činidlem, ale nemohli mládeži doporučovat k pokusům sirouhlík... Rakouští vědci zřejmě našli knihu ve sběru.
Odpovědět

Jan Šimůnek

27.1.2020 06:09 Reaguje na vladimír šmídl
Nenašli, nebo neumějí číst, protože z té směsky umějí využít akorát polyester a celulózu štípou složitě na glukózu a složitě likvidují.
Odpovědět
ig

26.1.2020 10:13
A teď se toho chytí nějaký přemoudřelý aktivista a bude rozhlašovat, že problém recyklace textilu je tímto vyřešen a že požaduje, aby se od příštího roku textil vyráběl jenom z recyklátu :D A lid mu bude přikyvovat, ano, ano, má pravdu, proč nerecyklovat když je to přece tak snadné :-)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist