https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/reuters-gazprom-plni-zavazky-bez-problemu-presto-na-nej-miri-kritika
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Reuters: Gazprom plní závazky bez problémů, přesto na něj míří kritika

8.10.2021 00:27 (ČTK)
Prudký růst cen plynu způsobil, že se Gazprom dostal do křížku s evropskými vládami. Ilustrační foto
Prudký růst cen plynu způsobil, že se Gazprom dostal do křížku s evropskými vládami. Ilustrační foto
Ruský plynárenský kolos Gazprom plní své dlouhodobé závazky vůči odběratelům bez problémů, jak potvrzují největší odběratelé plynu v Evropě, přesto zůstává ruský podnik v centru sporů o to, kdo může za raketový růst cen zemního plynu a zda může Gazprom dělat víc pro to, aby situaci pomohl zlepšit. Ve své analýze to píše agentura Reuters.
 

Cena termínového kontraktu na zemní plyn pro evropský trh s dodáním v listopadu ve středu v jednu chvíli vzrostla až o 40 procent a dostala se nad 160 eur (4065 Kč) za megawatthodinu (MWh). Jen od začátku roku se cena plynu zvýšila téměř o 600 procent. K cenovému růstu přispívají nízké zásoby a vysoká poptávka s tím, jak se ekonomiky zotavují z dopadů pandemie. Zejména asijské země jsou ochotny za plyn platit víc, a přeplácejí tak odběratele z Evropy.

Prudký růst cen plynu způsobil, že se Gazprom dostal do křížku s evropskými vládami. Firma, která má v Rusku monopol na vývoz plynu sítí potrubí, uspokojuje poptávku v Evropě zhruba z 35 procent. Gazprom trvá na tom, že smluvní závazky plní, což největší evropští odběratelé agentuře Reuters potvrdili.

Jinak ale na věc nahlížejí evropští politici, kteří čelí tlaku spotřebitelů, na něž v zimě čekají mnohem vyšší účty za energie. Politici říkají, že Rusko by mohlo dodávat plynu víc a že Moskva využívá prudkého cenového růstu jako argumentu ve sporu o zprovoznění plynovodu Nord Stream 2. Za tímto projektem, který bude přivádět plyn z Ruska přímo do Německa, stojí právě Gazprom.

"Eni dostává od Gazpromu veškeré objemy plynu, které má v dlouhodobých smlouvách," uvedla tato italská plynárenská společnost. Stejně se vyjádřilo šest významných plynárenských firem, které Reuters oslovil.

Politici v Evropské unii přesto Gazprom obviňují, že k problémům s růstem cen přispívá. Tvrdí, že Gazprom nezareagoval na prudký růst poptávky a nenabídnul extra plyn odběratelům na trhu s plynem k okamžitému dodání. Například Norsko, což je druhý významný dodavatel plynu v Evropě, tak učinilo, upozorňují.

"Jsme velmi vděčni za to, že Norsko zvyšuje produkci. Nezdá se ale, že v Rusku by to bylo také tak," řekla v úterý předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová.

Členové Evropského parlamentu navrhují zahájit vyšetřování Gazpromu kvůli porušování antimonopolních pravidel. Říkají, že Gazprom neposlal víc plynu proto, že se tak snaží vynutit si rychlé schválení plynovodu Nord Stream 2. Ten byl dokončen v září, zatím ale nemá potřebná povolení k zahájení provozu. Projekt se nelíbí Spojeným státům a některým evropským zemím, které tvrdí, že kvůli novému plynovodu bude EU ještě více závislá na ruském plynu. Německo se v tomto procesu drží původních plánů, konečný souhlas ale přesto nemusí být dřív než za několik měsíců.

Reuters upozorňuje, že Gazprom nemá žádnou povinnost zásobovat evropský trh plynem k okamžitému dodání. Gazprom už několikrát zopakoval, že smluvní závazky plní a v minulosti Evropu varoval, že spoléhat se na takzvaný promptní trh, tedy na trh s plynem k okamžitému dodání na rozdíl od dlouhodobých smluv, povede k výraznému cenovému kolísání.

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu řekl, že Rusko zvyšuje dodávky a chová se jako spolehlivý partner. Upozornil přitom, že Evropská unie učinila špatné rozhodnutí, když se před lety začala odklánět od dlouhodobých smluv a začala je nahrazovat smlouvami o nákupu plynu na promptním trhu. "Pokud vím, Gazprom je v neustálém kontaktu se svými zákazníky v Evropě," řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. "Všem žádostem o dodání plynu navíc, kterým bylo možné vyhovět, Gazprom vyhověl," dodal.

Nejasné ale zůstává, co všechno může Gazprom reálně udělat, aby vyhověl požadavkům na dodání většího objemu plynu. Zásoby totiž nemá vysoké, produkce plynu už je blízko maxima a navíc se v Rusku blíží zimní období. Jasné přitom není ani to, zda evropské firmy využívající dlouhodobých smluv požádaly o více plynu. Evropské energetické podniky Wingas a Engie na dotaz agentury Reuters uvedly, že o zvýšení dodávek plynu nepožádaly. Firmy Eni, Uniper, OMV a RWE se omezily na konstatování, že Gazprom plní všechny dohodnuté závazky. Dva zdroje z Gazpromu pak sdělily, že žádné požadavky na dodání většího objemu plynu od klientů na promptním trhu neviděly.

Z výkazů Gazpromu je zřejmé, že jeho vývoz do zemí mimo bývalý Sovětský svaz od ledna do konce září meziročně vzrostl o 15,3 procenta na 145,8 miliardy metrů krychlových. Tento údaj zahrnuje vývoz do Evropy a do Asie, kde hospodářské oživení způsobilo růst poptávky po plynu k výrobě elektřiny a k dalším účelům. Velkou část objemu suroviny odebírají ve formě zkapalněného zemního plynu (LNG). Například plynovod Nord Stream 2 zvýší roční kapacitu o 55 miliard metrů krychlových plynu, který bude proudit po dně Baltského moře do Německa.

Na druhou stranu ale téměř nic nenaznačuje, že by měl Gazprom snahu dodávat evropským odběratelům více plynu k okamžitému dodání sítí již funkčních plynovodů. Na trase Jamal-Evropa si Gazprom zarezervoval jen asi třetinu přepravní kapacity, která byla na říjen k dispozici, trasou přes Ukrajinu o žádné dodatečné přepravní kapacity zájem neprojevil.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (19)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

8.10.2021 06:04
Důvodů současné krize je několik , ale jeden je o level výše.

Politické rozhodnutí EK o nahrazení dlouhodobých smluv na dodávku ZP od Gazpromu okamžitými (spotovými) burzovními cenami .
Na první pohled dobrá tržní cesta, bohužel soudruzi z NDR udělali chybu v tom, že na vlastní straně začali zcela neodborně a chaoticky transformovat energetiku, ve smyslu dnes módního slova - dekarbonizace.

Celá evropská Komise připomíná Faustova učně , který probudil zlé duchy , nezvládl je a volá o pomoc.
Nevím zda jste slyšeli projev Franse Timmermanse , který stejně jako Stalin prohlásil, že když se kácí les , tak létají třísky a více OZE nám přinese světlé zítřky. (přeneseně)

Je zapotřebí nahlas zvolat "Císař je nahý !" a jednoznačně žádat o zásadní revizi doslova potroublé cesty , kterou nám Brusel v energetice nalajnoval.
A jestli se to neudělá rychle , budeme se všichni ještě hodně nepříjemně divit, kam nás exoti z Bruselu dotáhli.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.10.2021 13:03 Reaguje na Miroslav Vinkler
A kam to dotáhli?
Po koronáči jede velmi silná konjunktura, EU je nám ochotna finacovat přechod na čistou energetiku, což ale nechceme.
Volíme mašlonky, kteří nás okrádají a drží celou zemi u dna.
kdybychom vystoupili, tak nás ti samí zrujnují zcela totálně.
Odpovědět
kk

karel krasensky

8.10.2021 13:48 Reaguje na Pavel Hanzl
Pry jsi nedávno postoupil test na IQ,který dopadl dobře.Negativní
Odpovědět
MB

Mirek Bárta

8.10.2021 08:07
Západní státy uvalují na Rusko pořád nějaké sankce kvůli vymyšleným důvodům. Ale, když jde o to, mít z Ruska nějaký prospěch, tak se můžou přetrhnout.

Bohužel, tou protiruskou hysterií si škodíme my sami, když jsme vyloučili Rosatom z tendru na Dukovany. Rosatom nevadí Evropské unii, Finsku, Maďarsku, Indii, Číně, Bělorusku, Turecku, Egyptu, Bangladéši ani mnoha jiným zemím, kde se Rosatom podílí na budování jaderného odvětví (výzkumné a demonstrační reaktory, výroba radiofarmak apod.). Nemám pocit, že by někoho spolehlivé jaderné elektrárny v Temelíně nebo v Dukovanech nějak ohrožovaly. Ale Rosatom prostě nesplňuje kriteria našich nekvalifikovaných politických fanatiků.

A pokud jde o Nord Stream 2, i máme velký zájem na jeho fungování. Ale z povinného lokajství vůči USA to nesmíme říci nahlas.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.10.2021 12:59 Reaguje na Mirek Bárta
Jaké stále nové sankce máte na mysli? Dejte link.
Proč máme mít nějaký zájem na Nordstreamu, když přes naše území jde několik větví Družby?? Ta zásobovala i velký kus Německa...
Odpovědět
sv

10.10.2021 00:44 Reaguje na Mirek Bárta
Máš tam chybu. Správně je to takto. RUsácko uvaluje na okolní země pořád nějaké sance kvůli vymyšleným důvodům. Bohužel, tou protizápadní hysterií si škodí rusácko samo. hhttps://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/rusko-embargo-ceny-potraviny.A170321_155031_zahranicni_aha
A to je třeba dodat, že západ je přes rusáckou agresi na Ukrajině a banditské útoky GRU v UK nebo ČR vůči nim velmi benevolentní. Nebýt toho, že se jednalo o zakázku uzavřenou dávno před tím, minimálně ve Finsku by si extrémně nespolehlivý rosatom (4 roky zpoždění) ani neškrtl. Kdyby byla EU více zásadovější, o všechny tyhle kšefty rusácko dávno příjde. S ohledem na to, že jsem byli jednou z obětí rusáckých banditských útoků, je vyloučení rosatomu z tendru na Dukovany minimum. Fanatické žvanění puťkových nekvalifikovaných podržtašek na tom nic nezmění.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

8.10.2021 09:55
Dnes a zítra máme skvělou příležitost jak dát EU najevo co si o její energetice a likvidaci průmyslu myslíme.
Odpovědět

Viktor Šedivý

8.10.2021 10:11 Reaguje na Richard Vacek
Tak to vychází na TSS (č.8)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.10.2021 13:00 Reaguje na Richard Vacek
A co si myslíme? Že je to v pořádku a nové technologie OZE zajišťují další prosperitu velmi solidně.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

8.10.2021 10:45
Jako tohle je ze strany EK a EP slušná prasárna.

Rusko plní přesně co má namlouvané.
Všichni odběratelé to potvrzují.
Není mu tedy co vyčítat.
Tečka.

Hlavně ze strany těch, kteří rozjebali vcelku bez problémů fungující trh a teď se diví, brečí a fňukají a chtějí, aby je Voloďa tahal z průseru.
Proč by to kua dělal?
Já se s Ruskem kamarádit nechcu, bo mu nevěřím ani pozdrav. Ale pak samozřejmě nemohu očekávat, že si ze mne sedne na pr.el a pro moje zlaté oči se přetrhne.
Zmar a ubohost, do které se EU čistě svojí vlastní vinou dostává jsou fakt tragické. Škoda jen, že se UK trhla, s tím co tam teď předvádí by se sem rozhodně hodili.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.10.2021 12:54 Reaguje na Svatá Prostoto
https://oenergetice.cz/plyn/equinor-ztrojnasobil-svuj-cil-vyrobni-kapacity-vodiku-ve-spojenem-kralovstvi-18-gw

Tudy vede cesta, nekupovat nic od nikoho, Sluníčka máme pořád dost.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

8.10.2021 13:15 Reaguje na Pavel Hanzl
To nám bude tuhle zimu fakt platný ...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.10.2021 12:57 Reaguje na Svatá Prostoto
Zase jste dostal noty z Kremlu, že? problém s plynem sice je, ale marginální a brzy se vyřeší. Jen špinavci z toho zase dělají velblouda a pan Vinkler regulérně šílí.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

8.10.2021 13:14 Reaguje na Pavel Hanzl
A, zelený komsomolec Hanzl v akci, kdo není s námi je proti nám:-).

A teď zkuste věcně argumentovat. Takže:
1) plní Gazprom smluvní dodávky? Ano nebo ne?
2) je toto důvodem v článku popisované kritiky ze strany EP/EK? Ano nebo ne?

Tak sem s tím.

Jo, a jen tak na okraj, kdybyste neměl v hlavě úplně vybráno, tak byste viděl, že jsem jasně napsal, že se s Ruskem kamarádit nechci. V takovém případě ale fakt nečekám, že mi bude prokazovat nějakou milost a musím být připraven si poradit bez něj. Což právě Uršula & spol. nejsou schopni a jen fňukají a zkouší se doprošovat.
Tragédi.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.10.2021 23:17 Reaguje na Svatá Prostoto
Ad 1) Všichni tvrdí (nevím jestli to je pravda), že plní. Takže asi ANO.
Ad 2) Asi Ne. Řeší ho z jiných důvodů (antimonopolní atd. atd.). Celý je to nahovno, protože my máme přece Družbu a a celý Nord můžeme mít totálně v paži.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

10.10.2021 17:16 Reaguje na Pavel Hanzl
Stabilitou dodávek možná, já tomu zase až tak nerozumím, ale vyšší cena se nutně projeví i u nás.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.10.2021 23:19 Reaguje na Svatá Prostoto
Nikdo se nikoho nedoprošuje, to nám zase jen nakecávají špinavci. Jede normální kšeft, počítám, že v Atlantiku už jede celá flotila amerických plynových tankerů.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

10.10.2021 17:17 Reaguje na Pavel Hanzl
"Nikdo se nikoho nedoprošuje, to nám zase jen nakecávají špinavci."

Tím myslíte přímo autora článku, nebo ekolist jako celek:-). Bo já to čtu TADY:-))).
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

8.10.2021 14:11
Pro nejchytřejšího a nejmoudřejšího Hanzla ...

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/analyza-evropu-drti-energeticka-krize-a-putin-za-to-nemuze-176796#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=whVRktPIJGN-202110081204&dop_id=176796&source=hp&seq_no=3&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

... ten Kreml má noty prostě všude:-)))
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist