https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/revitalizace-skoly-v-ceske-lipe-ziskala-oceneni-za-uspory-vody-a-energii
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Revitalizace školy v České Lípě získala ocenění za úspory vody a energií

6.7.2022 01:20 | ČESKÁ LÍPA (ČTK)
Při stavebních úpravách školy využil také Liberecký kraj poprvé hospodaření s dešťovou vodou. Při rekonstrukci sociálního zařízení instalovali loni dělníci technologii, která umožňuje využívání dešťové a takzvané šedé vody.
Při stavebních úpravách školy využil také Liberecký kraj poprvé hospodaření s dešťovou vodou. Při rekonstrukci sociálního zařízení instalovali loni dělníci technologii, která umožňuje využívání dešťové a takzvané šedé vody.
Foto | Daniel Baránek / Wikimeda Commons
Liberecký kraj získal ocenění za projekt revitalizace budovy Obchodní akademie v České Lípě, který umožňuje využití dešťové vody a také odpadního tepla. V celostátní soutěži Chytrá města 2021 získal loni projekt, který přišel na 25 milionů korun, zvláštní cenu poroty. Využití chytrých ekologických řešení teď ocenila i porota v soutěži ČEPP 2021 - Český energetický a ekologický projekt. Podobná řešení plánuje kraj v budoucnu využít také u dalších staveb, řekl ČTK krajský radní pro rozvoj Jiří Ulvr (Starostové pro Liberecký kraj).
 

"Využití moderních technologií a zavádění chytrých řešení jsou trendem dnešní doby ... Vnímáme to jako službu obyvatelům regionu, ale také jako vklad do budoucna," doplnil Ulvr.

Už v letech 2018 a 2019 investoval kraj 18 milionů korun do zateplení budovy českolipské obchodní akademie, z toho 5,2 milionu byla evropská dotace z Operačního programu Životní prostředí. Součástí projektu byla technologie řízeného větrání se zpětným využitím tepla, škola navíc využívá odpadní teplo ze serveroven k ohřevu vody a vytápění toalet. "Porota ocenila zejména řešení celé energetické náročnosti budovy. Díky těmto úpravám se podařilo uspořit až 85 procent energie za rok," řekl Ulvr.

Při stavebních úpravách školy využil také Liberecký kraj poprvé hospodaření s dešťovou vodou. Při rekonstrukci sociálního zařízení instalovali loni dělníci technologii, která umožňuje využívání dešťové a takzvané šedé vody. Jímaná dešťová voda slouží k zalévání trávníků, kropení dvora a splachování toalet. Šedá voda po přečištění a dezinfekci UV lampami slouží rovněž ke splachování. Projekt přišel podle Ulvra na sedm milionů korun, zhruba 2,5 milionu získal kraj z evropských fondů.

Liberecký kraj chce úsporné technologie využít i dalších svých budovách, v plánu jsou například úpravy na českolipské průmyslovce. Dešťovou vodu plánuje kraj svádět i ze zelené střechy připravovaného parkovacího domu u svého sídla i z okolních ploch. Součástí prací za zhruba 290 milionů korun je proto podzemní akumulační nádrž, ze které se bude voda vhánět do závlahového systému. "Naším přáním je, aby postupem času k masivnějšímu využití dešťové či šedé vody směřovalo více veřejných i soukromých projektů v regionu," dodal Ulvr.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist