https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ropakem-roku-2019-je-ministryne-pro-mistni-rozvoj-klara-dostalova
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ropákem roku 2019 je ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová Aktualizováno

26.6.2020 11:39 | BRNO (ČTK)
Na druhém místě skončil ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) mimo jiné za podporu výstavby sporného jezu u Děčína, na třetím ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), a to za prosazování výstavby pátého bloku v jaderné elektrárně Dukovany.
Na druhém místě skončil ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) mimo jiné za podporu výstavby sporného jezu u Děčína, na třetím ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), a to za prosazování výstavby pátého bloku v jaderné elektrárně Dukovany.
Zdroj | Děti Země
Antiekologickou cenu Ropák dostala za rok 2019 ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO), a to za abnormálně zrychlenou přípravu nového stavebního zákona. Zelenou perlu za antiekologický výrok má předseda vláda Andrej Babiš (ANO), a to za výrok o motýlech a řepce. Na tiskové konferenci v Brně to uvedl Miroslav Patrik ze spolku Děti Země, který anketu pořádá. Babiš cenu komentoval tím, že on přírodu podporuje a nechápe, proč ocenění dostal. Dostálová ani Havlíček ocenění nekomentovali.
 

Dostálová cenu dostala za zrychlenou přípravu nového stavebního zákona na základě memoranda o spolupráci mezi ministerstvem pro místní rozvoj a Hospodářskou komorou. Podle Patrika se tímto tato vlivná zájmová skupina podílela nejen na vypracování věcného záměru zákona, ale i na jeho paragrafovém znění. Podle Patrika se tím neprůhledně privatizoval legislativní proces, návrh zákona mimo jiné snižuje efektivní účast veřejnosti.

Na druhém místě skončil ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) mimo jiné za podporu výstavby sporného jezu u Děčína, na třetím ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), a to za prosazování výstavby pátého bloku v jaderné elektrárně Dukovany.

Cenu Zelená perla 2019 za antiekologický výrok získal premiér Andrej Babiš, který pronesl na přednášce pro česko-německé podnikatele v Praze: "Ale my v Čechách máme rádi přírodu. Máme obrovský program na vodu. My chceme zasadit deset milionů listnáčů. Kůrovec nám žere lesy. My chceme znovu motýle. A ty včely mají rády tu řepku. Můžou si kecat novináři, co chtějí. Mají. Je to pravda. Jsem byl v Lysé nad Labem na výstavě." Babiš Zelenou perlu získal už v roce 2013.

"Mě to pobavilo. Kdyby mi to dal nějaký jazykovědecký ústav za to, že blbě umím mluvit, tak bych to chápal, za motýle a sysle a příští týden budeme vypouštět raky. Já jsem podporovatel přírody a nechápu, proč mi to dali. My děláme všechno pro naši přírodu. Ale já navrhnu panu Havlíčkovi, abychom vyhlásili cenu, kdo nejvíc brání ve výstavbě dálnic a obchvatů. A Děti země by ji dostaly každý rok," řekl dnes Babiš při návštěvě Karlových Varů. Nechal se tam hned ráno ošetřit kvůli bolestem kolene. V karlovarské nemocnice mu lékaři provedli punkci a vybavili ho hůlkou.

"Nateklo mi koleno, ráno jsem špatně chodil, tak jsem poprosil (karlovarskou) primátorku, byl jsem na rentgenu, vzali mi asi 40 ml vody," řekl Babiš novinářům. "Nevím z čeho to je, ale nebolí mě to," dodal.

O vítězích letos rozhodlo 86 členů nezávislé komise ze 103. Členové komise jsou například sociolog Jan Keller, ekologická ekonomka Naďa Johanisová či publicista Vladimír Just.

Loni cenu Ropák roku dostal za rok 2018 předseda představenstva společnosti Vodní cesty Jan Skalický, mimo jiné za prosazování výstavby plavebního kanálu u Přelouče. Zelenou perlu za antiekologický výrok za rok 2018 získal poslanec Jaroslav Foldyna (dříve ČSSD, nyní za SPD), a to za slova o slovenském vodním díle Gabčíkovo. V projevu na podporu výstavby jezu u Děčína v Poslanecké sněmovně uvedl: "Jeďte se podívat dneska do Gabčíkova, kam třetina Evropy jezdí na dovolenou. Je to tam nádherné."

Anketa Ropák:

2010 - Pavel Drobil (ODS), ministr životního prostředí, mimo jiné za snahu oslabit pravomoci a význam ministerstva životního prostředí.

2011 - Jan Stráský, ředitel Správy Národního parku a CHKO Šumava, mimo jiné za diskreditaci poslání parku v očích veřejnosti, které se podle organizace Děti Země dopustil.

2012 - Tomáš Chalupa (ODS), ministr životního prostředí, mimo jiné a návrh zákona o Národním parku Šumava, za nečinnost ve vymezování chráněných území NATURA 2000 nebo podporu výstavby dvou jaderných bloků v Jaderné elektrárně Temelín.

2013 - prezident Miloš Zeman za podporu výstavby plavebního kanálu Dunaj-Odra-Labe.

2014 - Jan Mládek (ČSSD), ministr průmyslu a obchodu, za jeho energetickou koncepci a snahu prolomit limity těžby hnědého uhlí na Mostecku.

2015 - Jan Mládek (ČSSD), ministr průmyslu a obchodu, za to, že se mu podařilo prosadit prolomení územních limitů těžby hnědého uhlí v lomu Bílina. Prosadil také státní energetickou koncepci, která stojí na jaderné energii, na těžbě hnědého uhlí a je v ní malý důraz na obnovitelné zdroje.

2016 - Dan Ťok (za ANO), ministr dopravy, mimo jiné za to, že jeho resort opět zablokoval zařazení lokality Louky u Přelouče do evropské soustavy chráněných území NATURA 2000.

2017 - Jaroslav Foldyna (ČSSD), poslanec, za podání a prosazení změny zákona o ochraně přírody, která potlačuje účast spolků v územních a ve stavebních řízeních pro stavby, u nichž nebylo vydáno stanovisko EIA.

2018 - Předseda představenstva společnosti Vodní cesty Jan Skalický, mimo jiné za prosazování výstavby plavebního kanálu u Přelouče.

2019 - Klára Dostálová (za ANO), ministryně pro místní rozvoj, za abnormálně zrychlenou přípravu nového stavebního zákona.

Anketa Zelená perla:

2010 - Pavel Drobil (ODS), ministr životního prostředí: "Unie by měla přehodnotit svůj vztah k jádru. Bez toho, že jadernou energii prohlásíme za čistý, obnovitelný zdroj, nemáme šanci splnit 20procentní cíl podílu těchto zdrojů na výrobě elektrické energie, který si Evropa vytýčila." (Hospodářské noviny/13. září 2010).

2011 - Jan Stráský, ředitel Správy NP a CHKO Šumava: "Zákon je dodržován tím, že bude neustále porušován, ale jeho porušování bude kryto jím umožněnými výjimkami." (www.denik.cz/červenec 2011).

2012 - Ladislav Jakl, tajemník prezidenta Václava Klause: "A nevěřte cyklomaniakům, že kolo je pokrok, že kolo je čistota a zdraví. Čuchněte k jejich propocenému triku a budete mít jasno, kdo tu zamořuje vzduch. Pachem i hloupými argumenty. Cyklistiku není třeba podporovat, ale naopak zakázat." (jakl.blog.idnes.cz/27. prosince 2012).

2013 - Andrej Babiš (ANO), ministr financí, majitel společnosti Agrofert: "My se jednou asi z té demokracie poděláme, všichni. Jak jinak totiž vysvětlit to, že se tu k dálnici vyjadřuje jezevec, ekologický terorista a taky každý starosta chce mít výjezd..." (www.parlamentnilisty.cz./11. května 2013).

2014 - Miloš Zeman, prezident ČR: "Jako prezident udělám vše pro to, aby zločiny ekologických nebo zelených fanatiků dále nepokračovaly." (www.denik.cz/17. května 2014).

2015 - Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory: "Vždycky je to poměrně složité interpretovat podobné studie a výsledky, ale tato skutečně ukazuje, že Třebíčsko a celá jižní část Vysočiny by velmi významně ekonomicky a dlouhodobě utrpěla, pokud by se Dukovany měly odstavovat nebo nerozšiřovat. Jakkoli jsou ta současná čísla na vodě, což autoři přiznávají, tak jejich závěr je nezpochybnitelný." (odpověď na otázku Třebíčského deníku, zda by se ukončením jaderné elektrárny Dukovany zvýšila nezaměstnanost na Třebíčsku).

2016 - Roman Váňa (ČSSD), poslanec: "S auty je to náměstí hezčí, smysluplnější, živější, prázdné bez aut mi to přijde podle návrhů, co jsem viděl, ošklivější, nelidské." (o úmyslu Prahy zrušit na Malostranském náměstí parkoviště; HN/16. února 2016).

2017 - Ján Štuller, vládní zmocněnec pro jadernou energetiku: "Cokoliv studujete, studenti a studentky, a cokoliv se učíte, co má souvislost s jadernou energetikou, je velice čestné, průzračné a potřebné, protože to patří k základním potřebám člověka vedle pitné vody, potravin a střechy nad hlavou." (na přednášce na Katedře jaderné chemie ČVUT/19. května 2017).

2018 - Poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD): "Jeďte se podívat dneska do Gabčíkova, kam třetina Evropy jezdí na dovolenou. Je to tam nádherné." (v projevu na podporu výstavby jezu u Děčína v Poslanecké sněmovně/29. června 2018).

2019 - Andrej Babiš (ANO), předseda vlády: "Ale my v Čechách máme rádi přírodu. Máme obrovský program na vodu. My chceme zasadit deset milionů listnáčů. Kůrovec nám žere lesy. My chceme znovu motýle. A ty včely mají rády tu řepku. Můžou si kecat novináři, co chtějí. Mají. Je to pravda. Jsem byl v Lysé nad Labem na výstavě." (na přednášce pro česko-německé podnikatele/29. května 2019).


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (17)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

27.6.2020 06:42
Asi po právu , viděl jsem předlohu i současný návrh a je to kočkopes.

Dobrá snaha o nápravu skutečně neúnosného stavu(neúměrné délky řízení) a zasahování obcí do výkonu státní správy (samospráva ovládá tzv. nezávislé úředníky) skončila tragikomicky.
Dostálová není osobnost ale osoba a neustála lobbistické tlaky.
Odpovědět
MG

Milan G

27.6.2020 20:33 Reaguje na Miroslav Vinkler
Četl jste ten nový návrh? Pokud jenom trochu omezuje Patrika a spol. v jejich záškodnické činnosti tak je to dobře. A jak vidno asi ano, proto Dostálová vyhrála.
Spolek, který se zasloužil o paralýzu výstavby silniční infrastruktury v České republice uděluje cenu ropák. To je drzost nevídaných rozměrů.
Stavební zákon by po své novele měl řízení zjednodušit a proces urychlit. Tím ovšem přijdou žáby na prameni o část své moci. Jsou to spolky, který vykřikují, že jednají v zájmu veřejnosti, třebaže je veřejnost o jejich součinnost nijak nežádala a nic jim nedelegovala. Citace Ondřej Neff, neviditelný pes a má naprostou pravdu.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

28.6.2020 09:06 Reaguje na Milan G
Vůbec nevíte co mluvíte, ale jste o svojí nevědomosti skálopevně přesvědčen...

Pak Patrik jen hájí právo. Konkrétně zákony na ochranu ŽP.

Žijeme v zemi, kde stát a jeho firmy (v tomto ŘSD) NEDODRŽUJÍ ZÁKONY A JEDNAJÍ V ROZPORU SE VŠÍM CO MAJÍ DODRŽOVAT! Pan Patrik jen měl tu odvahu požadovat po státu, aby dodržoval zákony této země a tím se stavba spozdila.

Takovým užitečným hlupákům jako jste vy stačí, když jim zličínec nalže, že on sám je oběť, a že se něco zdrží kvůli tomu že někdo "zlý" na jejich zločinnost upozornil a hned se to ujme.....

Jste idiot co bojuje proti těm, co se v této zemi snaží nezištně udržet vládu práva a co bojuje proti podvodům a neschopnosti státu...

Nová novela stavebního zákona je ušita lobbistickými skupinami pro ně samé a to tak, aby zamezili kontrole občanů nad tím co se v této zemi děje...... a vy idiot tomu ještě tleskáte......
Odpovědět
MG

Milan G

28.6.2020 14:48 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Mně stačí to, že opravdu vypatlanej blbeček jste vy Kašpárku. Blbeček, který ničemu nerozumí, ale jenom kolem sebe kope.
Odpovědět
ig

28.6.2020 18:01 Reaguje na Lukáš Kašpárek
No a to právo se teď změnilo :-) Jak prosté.
Odpovědět

Jan Šimůnek

28.6.2020 18:54 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Tyto zákony je nutno zjednodušit nebo zcela zrušit, protože se ukázaly jako naprosto nevyhovující. To se nyní stalo. Je jasné, že ekoteroristický lidský odpad, který z tech zákonů profitoval v tom smyslu, že se mu podařilo zastavit prakticky jakoukoli stavbu, nyní ječí. Ten jekot je jen signál, že paní ministryně Dostálová tu úpravu legislativy provedla dobře a ve prospěch věci.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

29.6.2020 09:15 Reaguje na Jan Šimůnek
Sám jste lidskej odpad. ;) Je směšné jak tu Vy jako rudý bolševický šváb nadáváte druhým do odpadu, chtěl byste je eliminovat a mlátit. A i když tvrdíte, že jste s komouši neměl nic společného, tak to jsou jen kecy. Jsem přesvědčený o tom, že jste byl za socíku rudej až na zadku. Možná stejný donašeč jako Bureš.
Odpovědět
MG

Milan G

29.6.2020 09:49 Reaguje na Petr Eliáš
Huš blbečku.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

29.6.2020 16:57 Reaguje na Milan G
Blbečku? Milouši, ty budeš asi řádný anální alpinista. :)
Odpovědět
MG

Milan G

30.6.2020 10:13 Reaguje na Petr Eliáš
Huš blbečku.
Odpovědět

Jan Šimůnek

29.6.2020 10:47 Reaguje na Petr Eliáš
Ekoraketýring byl mnohokráte prokázán, ještě vícekrát (v podstatě u každé větší stavby) na něj bylo alespoň silné podezření.
Pokud zmizí z našeho právního řádu ta ustanovení, která tuto činnost umožňují, bude jen dobře.
Je jasné, že těm, co se podobnými aktivitami živí, nebo přiživují, se to nebude líbit. Nicméně, vrahům a zlodějům se jistě také nelíbilo, když byly na jejich aktivity vytvořeny paragrafy v prvních trestních zákonících.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

28.6.2020 09:13 Reaguje na Miroslav Vinkler
Přesně tak. Dostálová by za to měla jít do vězení protože prodala právní systém této země do soukromých rukou a nechala na nich, aby si sami řekli jaké chtějí mít zákony.... bezprecedentní událost, která je normální možná tak v totalitním Rusku....

ZAŽÍVÁME DEMONTÁŽ PRÁVNÍHO STÁTU A TO JEŠTĚ S POTLESKEM NĚKTERÝCH UŽITEČNÝCH IDIOTŮ....
Odpovědět
MG

Milan G

28.6.2020 14:51 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Pokud jsem ve společnosti pana Neffa a jsme idioti pak mně to těší, blbečku.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

28.6.2020 17:20 Reaguje na Milan G
Souhlasím s Vámi a připojuji se k Vašemu ohodnocení Kašpárka.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

28.6.2020 17:25 Reaguje na Milan G
S Kašpárkem je to ještě horší, tak vyhrožovali za války němečtí nacisté vězením těm, co poslouchali třeba Londýn. Nepsal se Kašárek původním jménem náhodou Kasperl?
Odpovědět
ig

28.6.2020 18:05 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Země je v soukromých rukou svých občanů a ti si určují, jaké chtějí zákony. Teď holt (prostřednictvím svých volených zástupců) rozpoznali, že tak jak to bylo dosud jim to nevyhovovalo a změnili to.
Odpovědět

Jan Šimůnek

28.6.2020 18:55 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Ta úprava je relativně umírněná, já bych na jejím místě šel ještě dál.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist