https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ropakem-roku-je-skalicky-z-vodni-cesty-zelenou-perlu-ma-foldyna
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ropákem roku je Skalický z Vodní cesty, Zelenou perlu má Foldyna

26.4.2019 11:31 | BRNO (ČTK)
Antiekologickou cenu Ropák dostal za rok 2018 předseda představenstva společnosti Vodní cesty Jan Skalický, mimo jiné i za prosazování výstavby plavebního kanálu u Přelouče.
Antiekologickou cenu Ropák dostal za rok 2018 předseda představenstva společnosti Vodní cesty Jan Skalický, mimo jiné i za prosazování výstavby plavebního kanálu u Přelouče.
Foto | Pixelarium / Wikimedia Commons
Antiekologickou cenu Ropák dostal za rok 2018 předseda představenstva společnosti Vodní cesty Jan Skalický, mimo jiné i za prosazování výstavby plavebního kanálu u Přelouče. Zelenou perlu za antiekologický výrok má poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD), a to za slova o Gabčíkovu. Na tiskové konferenci v Brně to dnes uvedl Miroslav Patrik ze spolku Děti Země, který anketu pořádá.
 

Skalický cenu dostal za vehementní prosazování výstavby plavebního kanálu u Přelouče za 3,1 miliardy korun přes plánované území NATURA 2000 na Slavíkových ostrovech a za trvalé prosazování výstavby 420 kilometrů dlouhého plavebního kanálu Dunaj-Odra-Labe za 582 miliard korun.

Cenu Zelená perla 2018 za antiekologický výrok získal poslanec Foldyna, který v projevu na podporu výstavby jezu u Děčína v Poslanecké sněmovně uvedl: "Jeďte se podívat dneska do Gabčíkova, kam třetina Evropy jezdí na dovolenou. Je to tam nádherné." Foldyna loni získal cenu Ropáka roku za rok 2017, a to za podání změny návrhu zákona o ochraně přírody a za její prosazování. Schválený návrh vyloučil spolky ze stavebních řízení pro malé lokální stavební projekty.

Všechny nominované na Ropáka najdete zde.

Název ankety Ropák roku je inspirován absolventským filmem Jana Svěráka Ropáci o objevu a výzkumu zvláštního fiktivního druhu zvířete ropáka bahnomilného, který žije v severních Čechách, živí se uhlím a nade vše miluje výfukové zplodiny. Ropák je menší tvor žijící ve velmi znečištěném prostředí. Film byl v roce 1989 oceněn Studentským Oscarem Americké filmové akademie.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

27.4.2019 14:34
Vcelku příznačné, že ekologové bojují proti nejekologičtějšímu způsobu dopravy.
Odpovědět
MV

Miroslav Vinkler

28.4.2019 13:13
To jste vedle , jak ta jedle.

Něco jiného je využívat přirozeného toku říčního proudu pro lodní nákladní přepravu.
(ekologická přeprava ,zcela v pořádku)
A něco úplně jiného je ve jménu lodní přepravy "přebudovat" říční síť na betonové kanály,kde se bude odehrávat přeprava zboží.


Doporučuji přečíst pár článků prof. Otakara Štěrby např. v časopisu Vesmír.

Desítky let své kariéry hydrobiologa obětoval Štěrba výzkumu prostředí pod říčním dnem, které do sedmdesátých let u nás nikdo neznal. Prokázal, že sedimenty pod říčním dnem mají obrovský význam pro samočisticí schopnost toků.
A nebyl to žádný suchar zalezlý v ústavu, na kajaku projel evropské,asijské i americké řeky a dobře věděl o čem mluví.
Kanál Dunaj - Odra - Labe- by podle něj znamenal pro naši přírodu tu největší ekologickou katastrofu, jakou si vůbec dovedeme představit.Odpovědět
J

Jiří Svoboda

28.4.2019 14:02 Reaguje na Miroslav Vinkler
A co je špatného na rekreaci u Gabčíkova? Tady mi rozum stojí. Dostal by Foldyna perlu, i kdyby se stejně vyjádřil třeba o Lipně?
Odpovědět

Jan Šimůnek

29.4.2019 10:28 Reaguje na Miroslav Vinkler
Tohle si nemyslím, a to ze dvou důvodů:
1. Přírodní toky by zůstaly nedotčeny, naopak kolem kanálu by vznikly nádrže (alespoň z části s přírodním dnem, které by vodní režim za sucha dotovaly i v těch přírodních tocích.
2. Samočistící schopnost toků v blízkosti rozvodé zase až tak kritická nebude.

Nicméně obecně platí, že by nás tento projekt výrazně osvobodil z ekonomické závislosti na Německu, které nám nyní pod praporem "ekologie" blokuje splavnění Labe. A opět nejde o převedení řeky do nějakého betonového koryta, jen o zvýšení hladiny o cca půl metru jezy, tedy o hodnotu, která je běžně překračována při jarních povodních a přírodě to nijak nevadí. V podstatě touto aktivitou blokuje Německo možnost vyrábět v Čechách velké výrobky, třeba součásti jaderných reaktorů, velké turbíny apod., dopravovatelné reálně pouze po vodě, a zcela jistě nejde o žádnou ekologii, ale o potlačení konkurence.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist