Rusko očekává, že po částečném ropném embargu EU najde pro svoji ropu jiné kupce

Částečné embargo na ruskou ropu je součástí nového balíčku opatření, jejichž cílem je potrestat Kreml za invazi na Ukrajinu. Embargo se vztahuje na ruskou ropu dováženou do EU po moři. Pro dovoz ropovodem byla po odporu Maďarska vyčleněna výjimka.
"Jak správně řekla včera, Rusko si najde jiné dovozce," uvedl Uljanov na twitteru v reakci na poznámku prezidentky Evropské komise Ursuly von der Leyenové. "Pozoruhodné je, že nyní popírá své vlastní včerejší prohlášení. Velmi rychlá změna myšlení naznačuje, že EU není v dobrém stavu," dodal.
Von der Leyenová uvítala dohodu bloku o ropných sankcích. Uvedla, že tato politika do konce roku omezí přibližně 90 procent dovozu ropy z Ruska do bloku. Brzy se podle ní EU vrátí k otázce zbývajících deseti procent ropy z ropovodů.
Ruská ropa se na celkovém dovozu ropy do EU podílí 36 procenty. Rusko je třetím největším producentem ropy na světě, za Spojenými státy a Saúdskou Arábií, a největším vývozcem ropy na světové trhy. Je také významným producentem a vývozcem zemního plynu.
Výzkumník Oxfordského institutu pro energetická studia Adi Imsirovic řekl CNBC, že rozhodnutí EU otevírá cestu k tomu, aby EU a USA zvýšily tlak na další země dovážející ruskou energii, jako je Indie, aby zavedly podobná opatření na ruskou ropu. Dříve bylo obtížné žádat například Indii, aby snížila svůj dovoz, pokud to EU sama neudělala.
Indie je třetím největším dovozcem ropy na světě a zaznamenává od ruské invaze na Ukrajinu neustálý nárůst dovozu ropy z Ruska, vyplývá z údajů společnosti Refinitiv Eikon. Země odmítla kritiku svých pokračujících nákupů ruské energie kvůli válce na Ukrajině a uvedla, že náhlé zastavení dovozu ruské ropy by v konečném důsledku poškodilo její spotřebitele.
Také Čína v tichosti zvyšuje nákupy ropy z Ruska za zvýhodněné ceny, upozornila agentura Reuters. Zdá se, že největší světový dovozce ropy se snaží zaplnit výpadek vzniklý přerušením vztahů západních odběratelů s Ruskem.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (8)
Pavel Hanzl
1.6.2022 08:23Svatá Prostoto
1.6.2022 12:07 Reaguje na Pavel Hanzlno je potřeba si uvědomit, že jak ten čas dá evropským zemím si najít jiné dodavatele, tak dává současně Rusku čas si najít jiné odběratele. Ropy bude na trzích cca furt stejně. Jen ti, co dřív dodávali třeba do Asie budou dodávat do Evropy, a do té Asie bude místo nich dodávat Rusko.
Je to komplikace? Je. Ale jen pro někoho a rozhodně ne nějak fatální.
Pavel Hanzl
1.6.2022 16:28 Reaguje na Svatá ProstotoJenže Rusko je závislé z 80% na exportu ropy a velká většina jde do Evropy. Tam bych to viděl na high stress.
Svatá Prostoto
2.6.2022 13:51 Reaguje na Pavel HanzlTakže k tomu stresu pro Ivany ...
https://echo24.cz/a/SyhUm/dosud-nejtvrdsi-sankce-ale-s-nejistym-vysledkem-rusko-embargo-na-ropu-prilis-neposkodi
A já vám to vaše minimum klidně napíšu, trumbero ... "Podle agentury Reuters je asi 65 % ruského vývozu ropy do Evropské unie dodáváno na kontinent tankery, zbytek připadá na ropovod Družba." ... plus jsou samozřejmě regiony, kde je to výrazně více.
https://www.kurzy.cz/zpravy/654700-ceny-ropy-rostou-kvuli-dohode-lidru-eu-na-castecnem-zakazu-ruske-ropy/
S váma je to fakt jak s chovancem ústavu ...
Pavel Hanzl
2.6.2022 20:10 Reaguje na Svatá ProstotoPíšu to přece pořád. Ty sankce ještě nezačaly platit a Rusko už kolabuje ve více směrech. Samozřejmě si něco zbastlí samo, samozřejmě něco vyšmelí s Čínou a tak obrovský a úplně blbý stát se tím živit nedá. Letos těží giga mega z drahých surovin, které JEŠTĚ všude prodává.
To ropné embargo začne platit příští rok a za tři, čtyři roky budeme asi úplně bez ruských surovin. Dokud tam nepadne režim, nikdo solidní s nimi kšeftovat nebude.
Svatá Prostoto
3.6.2022 12:16 Reaguje na Pavel HanzlNavíc za rok, dva, tři ... už taky může být, a asi bude všechno jinak ... https://www.novinky.cz/zahranicni/clanek/oslabene-a-frustrovane-rusko-neni-v-zajmu-usa-rika-amerikanista-40398759#source=hp&seq_no=2&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz