https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rusko-ocekava-ze-po-castecnem-ropnem-embargu-eu-najde-pro-svoji-ropu-jine-kupce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rusko očekává, že po částečném ropném embargu EU najde pro svoji ropu jiné kupce

1.6.2022 00:40 | MOSKVA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Rusko si po částečném zákazu dovozu ropy do Evropské unie najde pro svoji ropu jiné kupce. Uvedl to stálý zástupce Ruska při mezinárodních organizacích ve Vídni Michail Uljanov v reakci na pondělní rozhodnutí summitu sedmadvacítky, která počítá s ukončením dovozu většiny ruské ropy do regionu do konce letošního roku.
 

Částečné embargo na ruskou ropu je součástí nového balíčku opatření, jejichž cílem je potrestat Kreml za invazi na Ukrajinu. Embargo se vztahuje na ruskou ropu dováženou do EU po moři. Pro dovoz ropovodem byla po odporu Maďarska vyčleněna výjimka.

"Jak správně řekla včera, Rusko si najde jiné dovozce," uvedl Uljanov na twitteru v reakci na poznámku prezidentky Evropské komise Ursuly von der Leyenové. "Pozoruhodné je, že nyní popírá své vlastní včerejší prohlášení. Velmi rychlá změna myšlení naznačuje, že EU není v dobrém stavu," dodal.

Von der Leyenová uvítala dohodu bloku o ropných sankcích. Uvedla, že tato politika do konce roku omezí přibližně 90 procent dovozu ropy z Ruska do bloku. Brzy se podle ní EU vrátí k otázce zbývajících deseti procent ropy z ropovodů.

Ruská ropa se na celkovém dovozu ropy do EU podílí 36 procenty. Rusko je třetím největším producentem ropy na světě, za Spojenými státy a Saúdskou Arábií, a největším vývozcem ropy na světové trhy. Je také významným producentem a vývozcem zemního plynu.

Výzkumník Oxfordského institutu pro energetická studia Adi Imsirovic řekl CNBC, že rozhodnutí EU otevírá cestu k tomu, aby EU a USA zvýšily tlak na další země dovážející ruskou energii, jako je Indie, aby zavedly podobná opatření na ruskou ropu. Dříve bylo obtížné žádat například Indii, aby snížila svůj dovoz, pokud to EU sama neudělala.

Indie je třetím největším dovozcem ropy na světě a zaznamenává od ruské invaze na Ukrajinu neustálý nárůst dovozu ropy z Ruska, vyplývá z údajů společnosti Refinitiv Eikon. Země odmítla kritiku svých pokračujících nákupů ruské energie kvůli válce na Ukrajině a uvedla, že náhlé zastavení dovozu ruské ropy by v konečném důsledku poškodilo její spotřebitele.

Také Čína v tichosti zvyšuje nákupy ropy z Ruska za zvýhodněné ceny, upozornila agentura Reuters. Zdá se, že největší světový dovozce ropy se snaží zaplnit výpadek vzniklý přerušením vztahů západních odběratelů s Ruskem.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

1.6.2022 08:23
Přetlak ruské ropy na světové burze bude znamenat její zlevňování, z čehož budeme těžit taky my. Totální likvidace ruského obchodu s ropou není reálná, ale není ani nutná. Stačí solidní podstatné snížení a s dalšími sankcemi nebude mít Rusko na flintičky.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

1.6.2022 12:07 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak se zase zklidníme. S ohledem na to, jak byly ty pseudosankce přijaty, se do konce roku neděje nic a po Novém roce ještě 1,5r pojede Družba naplno. Takže no stres.

no je potřeba si uvědomit, že jak ten čas dá evropským zemím si najít jiné dodavatele, tak dává současně Rusku čas si najít jiné odběratele. Ropy bude na trzích cca furt stejně. Jen ti, co dřív dodávali třeba do Asie budou dodávat do Evropy, a do té Asie bude místo nich dodávat Rusko.

Je to komplikace? Je. Ale jen pro někoho a rozhodně ne nějak fatální.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.6.2022 16:28 Reaguje na Svatá Prostoto
No stres. Družbou jde do Evropy ropy minimum (číslo z hlavy nevím) a do konce roku mají všichni čas si přesmlouvat dodávky a vše v klidu vyřídit. No stres.
Jenže Rusko je závislé z 80% na exportu ropy a velká většina jde do Evropy. Tam bych to viděl na high stress.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

2.6.2022 13:51 Reaguje na Pavel Hanzl
No vy jo ... ale vy tak nějak vidíte obecně hovno, že:-).

Takže k tomu stresu pro Ivany ...

https://echo24.cz/a/SyhUm/dosud-nejtvrdsi-sankce-ale-s-nejistym-vysledkem-rusko-embargo-na-ropu-prilis-neposkodi

A já vám to vaše minimum klidně napíšu, trumbero ... "Podle agentury Reuters je asi 65 % ruského vývozu ropy do Evropské unie dodáváno na kontinent tankery, zbytek připadá na ropovod Družba." ... plus jsou samozřejmě regiony, kde je to výrazně více.

https://www.kurzy.cz/zpravy/654700-ceny-ropy-rostou-kvuli-dohode-lidru-eu-na-castecnem-zakazu-ruske-ropy/

S váma je to fakt jak s chovancem ústavu ...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.6.2022 20:10 Reaguje na Svatá Prostoto
"Tvrdší ránu pro režim Vladimira Putina to tak bude zřejmě znamenat až v dalších letech".
Píšu to přece pořád. Ty sankce ještě nezačaly platit a Rusko už kolabuje ve více směrech. Samozřejmě si něco zbastlí samo, samozřejmě něco vyšmelí s Čínou a tak obrovský a úplně blbý stát se tím živit nedá. Letos těží giga mega z drahých surovin, které JEŠTĚ všude prodává.
To ropné embargo začne platit příští rok a za tři, čtyři roky budeme asi úplně bez ruských surovin. Dokud tam nepadne režim, nikdo solidní s nimi kšeftovat nebude.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

3.6.2022 12:16 Reaguje na Pavel Hanzl
A já vám píšu, že za tu dobu se Rusku podaří valnou část toho exportu ... a u ropy, kde většina jde tankery a ne rourou to zase takový problém nebude ... přesměrovat na jiné trhy. Daří se jim to docela v poho.

Navíc za rok, dva, tři ... už taky může být, a asi bude všechno jinak ... https://www.novinky.cz/zahranicni/clanek/oslabene-a-frustrovane-rusko-neni-v-zajmu-usa-rika-amerikanista-40398759#source=hp&seq_no=2&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.6.2022 20:12 Reaguje na Svatá Prostoto
Vy jste správně nervózní doblblíček, budete dupat nožičkama tak dlouho, dokud nebude po vašem , že?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

3.6.2022 12:11 Reaguje na Pavel Hanzl
Napsal největší trouba tady:-))).

Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist