https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/safari-park-ve-dvore-poslal-zpet-do-afriky-na-100-nosorozcu-buvolu-a-antilop?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Safari Park ve Dvoře poslal zpět do Afriky na 100 nosorožců, buvolů a antilop

17.3.2023 09:33 | DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ČTK)
Nejvýznamnějšími přesuny byl postupný převoz devíti kriticky ohrožených nosorožců dvourohých východních do Tanzanie a Rwandy.
Nejvýznamnějšími přesuny byl postupný převoz devíti kriticky ohrožených nosorožců dvourohých východních do Tanzanie a Rwandy.
Foto | Jan Stejskal / Ekolist.cz
Safari Park Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku v programu návratu zvířat zpět do přírody poslal za posledních 15 let do Afriky přes 100 buvolů, nosorožců či různých antilop. Významně se tak podílí na záchraně a posílení populací druhů ohrožených vyhynutím. Nejvýznamnějšími přesuny byl postupný převoz devíti kriticky ohrožených nosorožců dvourohých východních do Tanzanie a Rwandy. ČTK to řekl vedoucí mezinárodních projektů dvorské zoo Jan Stejskal.
reklama

 

Nosorožci se do Afriky vracejí ze Dvora Králové po pěti generacích chovu v zajetí. Jejich předci se do dvorské zoo dostali z Afriky na přelomu 60. a 70. let minulého století, kdy je z expedic přivezl tehdejší ředitel zoo Josef Vágner. "Už Josef Vágner před 50 lety zpozoroval značný úbytek mnoha druhů. Jeho cílem bylo tato zvířata v Evropě množit a jejich potomky vracet do míst, odkud je odvezl. Tento přístup je velmi vizionářský a později ho začaly přijímat ostatní dobré zoologické zahrady," uvedl Stejskal.

S návraty zvířat do Afriky zoo začala již v 90. letech minulého století pod vedením tehdejší ředitelky Dany Holečkové a nyní je pokládá za jeden ze svých hlavním cílů. Dosavadní výsledky zoo označuje za vynikající. "Naprostá většina zvířat, která se ze Dvora Králové vrátila, přežila, a dokonce se rozmnožila. V některých případech mají i jejich mláďata potomky, například nosorožci v tanzanském národním parku Mkomazi," uvedl Stejskal.

Do Tanzanie kde byla populace nosorožců zdecimována dlouhými roky pytlačení, zoo v roce 2009 odvezla tři nosorožce a v roce 2016 ještě jednoho. V roce 2019 zoo převezla pět nosorožců do středoafrické Rwandy do národním parku Akagera, přičemž tři nosorožci byli ze dvorské zoo a po jednom z Velké Británie a z Dánska.

Kromě nosorožců zoo do Afriky vrátila řadu druhů antilop, například adaxe núbijské a přímorožce šavlorohé, kteří předtím byli ve volné přírodě vyhubeni. Ve Svazijsku zoo pomohla obnovit vyhubenou populaci antilop koňských. "Podařilo se nám vrátit i antilopy vrané do Jihoafrické republiky," uvedl Stejskal. Do Jihoafrické republiky se ze Dvora Králové vrátilo přes 80 buvolů kaferských.

Specifický je případ nosorožců bílých severních, kdy zoo v roce 2009 poslala do keňské rezervace Ol Pejeta čtyři tato zvířata. Po úhynu samců Suniho a Sudána zbývají nyní v Keni dvě samice Fatu a Nájin, které jsou posledními zvířaty svého druhu na světě. Druh se nyní vědci pokoušejí zachránit pomocí umělých technik reprodukce, protože ani jedna ze samic není schopná mládě donosit.

Podle safari parku má význam každé zvíře vrácené do divočiny. "Například buvolec běločelý, který byl v minulosti takřka zcela vyhuben, se postupně vrátil na většinu areálu svého původního výskytu právě díky chovatelským zařízením různého typu. Stejně tak se daří obnovovat například populace orlosupů bradatých, zubrů evropských, přímorožců šavlorohých nebo adaxů núbijských. Jejich populace jsou v současné době takřka soběstačné," uvedl Stejskal.

Poznamenal, že každému projektu odvozu zvířat do Afriky předchází velmi dlouhá příprava spočívající v terénním výzkumu a přípravě prostředí. Například u nosorožců tak zoo zatím nedokážeme říct, kam by mohl příští transport směřovat. "Soustředíme se hlavně na to, abychom opravili jeden z našich nosorožčích pavilonů a měli tak v příštích letech znovu dost prostoru, mimo jiné i na přípravu zvířat na transport," uvedl Stejskal. Safari Park nyní chová 21 nosorožců, z nichž 15 je nosorožců dvourohých východních a šest je nosorožců jižních bílých. Za poslední rok se v zoo narodili tři nosorožci dvourozí východní.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

17.3.2023 13:16
Jak to v Safari parku dělají, že se jim ta zvířata daří množit, když podle názoru některých místních diskutujících zvířata v zoo akorát trpí?
Odpovědět
Pe

Petr

18.3.2023 11:25 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Když vás natrvalo zavřeme do klece, stále budete schopný normálně fungovat. Budete tam i spokojený? A chtěl byste prožít takový život?
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist TOPlist