https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/safari-v-keni-je-bezohledny-masovy-hon-na-divoka-zvirata-a-muze-se-vymstit?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Safari v Keni je bezohledný masový hon na divoká zvířata a může se vymstít

18.10.2021 02:11 | NAIROBI (ČTK)
Studie z roku 2018 prokázala, že gepardi z Maasai Mary, kde je mnoho turistů, odchovají méně mláďat než jejich druzi z míst bez návštěvníků. To znepokojí každého, kdo ví, že ve volné přírodě žije jen asi 7000 dospělých jedinců.
Studie z roku 2018 prokázala, že gepardi z Maasai Mary, kde je mnoho turistů, odchovají méně mláďat než jejich druzi z míst bez návštěvníků. To znepokojí každého, kdo ví, že ve volné přírodě žije jen asi 7000 dospělých jedinců.
Poklid keňské přírodní rezervace Maasai Mara, kde se pasou pakoně, na větvích osamělé akácie se shlukují ptáci a poblíž se procházejí zebry, náhle přeruší vysílačka. Řidič terénního auta naloženého turisty dostal informaci, že se blíží známá čtyřka gepardů. Loví společně se smrtonosnou přesností a s tolika pakoni v okolí asi nebudou mít se sháněním snídaně problém, uvádí zpravodajský server BBC.
 

Jenomže řidič, který dostal hlášku, není jediný, na místo lovu se suchou trávou prodírají další vozidla. Je jich nejméně 27, obklíčí stádo zeber a pakoní a jejich pasažéři čekají na podívanou. Když gepardi doženou mladého pakoně a srazí ho k zemi, půlka aut vyjede, udělá kruh, aby se to dalo sledovat z větší blízkosti. V každém sedí turisté s kamerami, natáčejí si, jak se gepardi zakusují do krku kořisti i její poslední sten. Turisté sem přijeli právě za touto smrtí a za pozorováním krutého světa zvířat v africké savaně.

Málokterému se líbí zástupy jim podobných ani zaparkované Land Rovery na pozadí jejich záběrů. Vláda okresu Narok nedávno vydala znovu pravidla, jimiž se musejí řídit průvodci, když vezou turisty do buše. Vedl ji k tomu červencový incident, kdy dostal celý tábor a skupina doživotní zákaz vjezdu do Mary, protože jeden z turistů byl zachycen, jak si filmoval leopardí mládě z otevřených dveří vozu. Pravidla říkají, že auta musejí zůstat od kočkovitých šlem aspoň v 25metrové vzdálenosti, nesmí je obklíčit, protože zvířata musejí mít možnost sledovat okolí a vyhodnocovat nebezpečí. Na jednom pozorovacím stanovišti může být maximálně pět vozů, ale běžně se to porušuje. Kdo je přistižen, může dostat na místě pokutu, bude s okamžitou platností z Mary vykázán nebo dostane zákaz příštích návštěv.

Zajistit ale kontrolu parku na jeho 1500 kilometrech čtverečních není snadné. Šéf svazu místních strážců John Ole Tira, jehož organizace čítá 175 dobrovolníků, říká, že je potíž i s turisty. "Zaplatí si a když nespatří lva nebo slona - některé z velké pětky zvířat, myslí, že nic neviděli," sděluje. Velká pětka kromě slonů a lvů zahrnuje buvoly, nosorožce a leopardy a lovci je řadí k nejobtížněji lovitelným zvířatům.

Některá zvířata se raději vzdají i tradiční migrace ze Serengeti do Mary. Zůstanou raději tam, kde jsou a kde je větší klid.
Některá zvířata se raději vzdají i tradiční migrace ze Serengeti do Mary. Zůstanou raději tam, kde jsou a kde je větší klid.

Britská ochránkyně Phoebe Mottramová, která žije v Jihoafrické republice, říká, že návštěvníci chtějí vidět to, co jim naslibovali. "Většina průvodů žije z tuzérů, protože jejich mzdy jim nestačí. Tak se honí za velkou pětkou, aby dostali víc bokem, a je tu bludný kruh," dodává Mottramová. S partnerem Lawrencem Steynem na onlinové platformě propaguje etické safari s odpovědnými průvodci. "Nesete odpovědnost za to, za co platíte," říká Steyn.

Součástí práce průvodců je reagovat na pokyny z vysílaček o možnosti pozorování, ale zároveň mají zákazníkům vysvětlit ekosystém ve všech souvislostech, a ne se honit za velkou pětkou. "Říkáme jim ferrari safari - v jihoafrickém slangu jsou to lidé, co se řítí od slona k nosorožci a buvolovi a pak jedou domů a říkají tomu krásný den," sděluje Steyn.

Romina Facchiová řídí webovou stránku Exploring Africa a říká, že budou-li průvodci vyvíjet na zvěř takový tlak, budou se zvířata snažit dostat co nejdál od aut a spatřit je bude čím dál obtížnější. Některá se vzdají i migrace ze Serengeti do Mary. Tato migrace je jednou z největších afrických atrakcí, za čerstvými pastvinami se na ni vydává přes milion zvířat. "Když v roce dost prší, zůstávají některé antilopy v Tanzanii a nesnaží se dostat přes řeku Mara do Keni, protože to nepotřebují. Zůstanou raději tam, kde jsou a kde je větší klid," říká Facchiová.

Studie z roku 2018 prokázala, že gepardi z Maasai Mary, kde je mnoho turistů, odchovají méně mláďat než jejich druzi z míst bez návštěvníků. To znepokojí každého, kdo ví, že ve volné přírodě žije jen asi 7000 dospělých jedinců.

Soupis zvěře z letošního roku prokázal, že počet zvířat několika ohrožených druhů - jako slonů nebo nosorožců dvourohých - se v Keni pomalu zvyšuje, avšak antilop koňských a vraných například ubývá a v Keni jich žije 15 respektive 51. Ekolog Jerome Gaugris, který řídí konzultační společnost v JAR, říká, že je třeba začít průvodce i turisty vzdělávat. V rezervacích v JAR už několik let omezují počet aut a měla by to prosadit i Keňa. Gaugris ale uznává, že na veřejných pozemcích, kde působí různé agentury a průvodci, je to obtížné. "My to u nás omezujeme na čtyři auta na jedno pozorovatelské stanoviště. A nesoustředíme se jen na velkou pětku," říká André Burger, který vede jihoafrickou rezervaci Welgevonden.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.10.2021 05:39
To je vidět i v dokumentech, kdy filmový štáb sleduje v noci smečku lvů (nebo skupinu/dvojici lvů či levharta), že nasvícená scéna přiláká hyenu, která okamžitě svolává celý klan, aby šelmu/y obraly o kořist. Ono se to v přírodě děje i tak, ale člověk tímto svým rušivým chováním dává zlodějským hyenám avízo, aby byly ve střehu a připravené k akci.

Tuto navýsost organizovanou snobárnu bych šmahem zrušil, jenže tím by přišly parky a významnou část podpory. Proto je nutno dobře zvažovat, kdy a kam turisty zavézt, protože pro hodně zvářat to znamená medvědí službu. Tím se jen zvyšuje už tak silný predační tlak, kterým jsou zejména ohroženi rychlí ale slabí gepardi nebo některé druhy antilop.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

18.10.2021 07:48
Svět chce být klamán. Tůristi si zaplatí balík peněz, aby viděli divoká zvířata v divoké přírodě. Pak se chlubí fotkami, na kterých je třeba odpočívající smečka lvů. Má to trochu koule, protože na těch fotkách vidíte, že kolem těch lvů bylo aut jak naseto. Je tohle ještě safari?
Odpovědět
DA

DAG

18.10.2021 07:54
Před nedávnem tu byla diskuze, jak zlý lovci budou nahrazeni skvělými turisty. Já na to nemám vyhraněný názor, protože do toho úplně nevidím. Na článku je ovšem vidět, že proste věci nejsou černobílé.
Odpovědět
va

vaber

18.10.2021 09:38
a co je takový hon který si pořádají myslivci u nás doma?
touhu zabíjet má člověk již od pračlověka a některým zůstala i dnes
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

18.10.2021 10:52 Reaguje na vaber
Řekněme si to pragmaticky - evropský člověk je všežravec a maso k té všežravosti patří. Pokud je to zvíře usmrceno pokud možno bezbolestně, nemám s tím sebemenší problém.
Odpovědět
va

vaber

19.10.2021 09:14 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
zabíjení pro potěšení nemá s člověkem všežravcem nic společného,
je to jen těžká úchylka a takoví lidé patří pod dozor
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

18.10.2021 16:21
Komercionalizace prožrala celou společnost jako rakovina.
Vsadím se o co chcete, že kdyby zakladatel novodobých olympijských her Coubertin viděl, co se stalo s jeho ideálem , poslal by všechny do prdele.(redakce promine).
Současnost vnímám jako závěrečnou část úpadku společnosti a přestože jsem založením optimista, světlo na konci tunelu nevidím.
Kdysi jsem mluvil s jedním bohatým českým podnikatelem ,cca 70 let, nadšený jak si na Aljašce zabouchal na medvědy. Přitom neměl fyzicky ani na to, aby vylezl na posed.
Až ten kolaps přijde, a on přijde, budou si lidé více vážit skutečných hodnot a těch přírodních obzvláště.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

18.10.2021 19:30 Reaguje na Miroslav Vinkler
Moje řeč už spousty let. Tím, že se tím netajím jsem pro většinu lidí asociál.
Odpovědět
JO

Jarka O.

18.10.2021 20:41 Reaguje na Jakub Graňák
Ale tady za asociála určitě nejste :-)
Odpovědět
li

19.10.2021 22:28 Reaguje na Miroslav Vinkler
Stejně jako když turismus zničil veškeré tradice v Africe a třeba Amazonii.Když se jen za tvrdé dolary převlíknou zpátky do "svého" a jdou hrát divadlo.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

19.10.2021 17:36
Snobismus je starý jako lidstvo samo, když už mělo i přebytky.
Ti co jimi disponovali, tak si mohli dovolit něco vyjímečného a tak
si nechávali stavět pyramidy, pohřební hrobky, zámky a taky lovili
z rozmaru. Dnes opěvovaná šlechta měla kolem zámků obory nikoliv
k chovu(to až později), ale k shromáždění zvěře ze širokého okolí
ke kratochvilnému lovu. Poddaní jim tu zvěř naháněli před hlavně
pušek a takový následník trůnu Ferdinand se honosil tím, že zabil
téměř půl miliónu zvířat. Takže taky nešlo o lov pouze z hladu,
ale pro zábavu, na rozdíl od tehdejších pytláků lovících z hladu.
Dnes už z hladu u nás nikdo neloví, ale proto, aby reguloval stavy
zvěře a ovlivňoval jejich kvalitu. Pochybuji, že taky dá považovat
Safari za pozorování zvířat v přírodě. Pokud gepardům nevadí
kruh z automobilů, tak je jako šelmy považuji za degenerované tím,
že ztratily plachost, stejně jako leckde vlci a medvědi. Člověk
pro ně není nebezpečí a tak si dovolí čím dál více. Mým kamarádům
myslivcům by se lov poloochočených zvířat určitě nelíbil a mi
ani to pozorování těch zvířat z auta mezi auty. My ale nejsme ti
snobi, kteří si to mohou dovolit a taky po tom ani netoužíme.
Skutečný lov má být o vítězství nad někým, který má nějakou šanci,
ale zabití někoho v bezvýchodné situaci snad nemůže nikoho ani
těšit, pokud není nějak ujetý. Mám kamarády myslivce, kteří se
dokonce vyhýbají regulačnímu lovu a hledají pro to výmluvy. Jim
je ochrana zvířat přednější než lov a útoky na myslivce jako celek
se jich hluboce dotýkají. Oni loví z nutnosti regulace a nikoliv
z kratochvíle.
Odpovědět

Jirka Černý

19.10.2021 21:44
Se tedy divím těm turistům že jim to nevadí taková davová akce která alespoň podle mně má do toho co si představuju pod pojmem safari dost daleko.
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist