https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sanci-ziskat-dotaci-maji-strategicke-projekty-ustecke-univerzity-a-usti-n.l
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Šanci získat dotaci mají strategické projekty ústecké univerzity a Ústí nad Labem

30.4.2024 00:03 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Projekt ústecké Univerzity J. E. Purkyně (UJEP), který je zaměřený na výzkum v energetice, a projekt zavádění vodíkové mobility v Ústí nad Labem mají šanci získat dotaci z Operačního programu Spravedlivá transformace (OPST). Rozhodne o nich v nejbližších měsících ministerstvo životního prostředí, řekla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková. Jediným doposud podpořeným strategickým projektem je transformační centrum Ústeckého kraje.
 

Projekt univerzity a města Ústí nad Labem podpořili členové Regionální stálé konference Ústeckého kraje. "Oba projekty vnímám jako zásadní pro posun kraje v rozvoji vodíkového hospodářství. Zároveň oba povedou k zatraktivnění kraje z hlediska zkvalitnění životních podmínek. Systém provozování vodíkových autobusů a vybudování potřebné infrastruktury v Ústí nad Labem je v rámci ČR unikátní. Rovněž přístup UJEP k významnému rozšíření studijních programů v souladu s budoucími potřebami v rámci území je přesně to, co v rámci transformace regionu potřebujeme," uvedla krajská radní Iva Dvořáková (ODS).

Cílem ústeckého projektu je zavedení vodíkové dopravy v MHD, která bezemisním provozem přispěje ke klimatické neutralitě města a jeho okolí. Zahrnuje čtyři části, a to dočištění vodíku vyprodukovaného v ústecké Spolchemii, plnicí stanici vodíku, pořízení elektrobusů s vodíkovými palivovými články a rekonstrukci dílen údržby pro vodíkové autobusy. Dopravní podnik odhaduje náklady na 724 milionů korun, dotace by mohla činit 615 milionů korun.

Projekt GET – Green Energy Centre of UJEP je společný projekt spojující univerzity, pracoviště akademie věd a průmyslové partnery. Hlavním posláním je poskytnout ústecko-mostecké aglomeraci dostatečně širokou základnu pro vědu, výzkum a inovace v oblasti obnovitelných zdrojů energií. Náklady odhadla univerzita na 960 milionů korun, dotace může být 816 milionů korun.

Transformační centrum Ústeckého kraje už získalo dotaci ve výši kolem 952 milionů korun z operačního programu Spravedlivá transformace. Rozpočet na přestavbu bývalé střední školy ve Staré ulici v Ústí nad Labem a na činnosti organizací, které najdou v areálu zázemí, v součtu činí zhruba 1,1 miliardy korun. Z 15 procent se bude na nákladech podílet Ústecký kraj. Stavební práce by měly začít na podzim 2025 a skončit v zimě 2027.

Transformační centrum bude zajišťovat pro kraj datové služby, připravovat transformační projekty pro revitalizaci krajiny, energetiku a inovace. V areálu budou také prostory pro workshopy, restaurace nebo kavárna.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist