https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sciencedaily-google-earth-ukazal-ze-severni-korea-kaci-v-biosfericke-rezervaci
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

mapa uvnitřScienceDaily: Google Earth ukázal, že Severní Korea kácí v biosférické rezervaci

3.6.2010 12:12 | ROCKVILLE/ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ecomonitor)
Univerzita v Purdue má díky satelitním snímkům NASA a programu Google Earth důkazy, že Severní Korea kácí stromy biosférické rezervaci Mount Baekdu, píše ScienceDaily. „Tato hora je opravdu významná z hlediska ochrany přírody,“ řekl Guofan Shao, „protože zahrnuje stanoviště desítek ohrožených druhů, včetně ohroženého tygra sibiřského.“
 

Guofan Shao, profesor geo-ekoinfromatiky, studoval důkladně území pralesní biosférické rezervace Mount Baekdu o rozloze 326 000 akrů. Protože mu, stejně jako řadě vědců, nebyl umožněn vstup na území Severní Koreje, studoval Shao změny ve složení lesních porostů s použitím satelitních snímků.

Shao a jeho kolegové si na různě starých snímcích NASA povšimli, že zde dochází k určitým změnám. Protože však satelitní snímky z NASA neměly potřebné rozlišení, sáhli vědci po obrazových datech programu Google Earth, který v dané oblasti vykazoval rozlišení menší než 1 m.

„V jádrové oblasti rezervace by se žádná lidská aktivita neměla vyskytovat, ale docházelo zde k mýcení porostů,“ řekl Shao a pokračuje:“ „Na snímcích z Google Earth lze jasně vidět, že centrální oblast rozhodně nedotčená není.“ Shao porovnáním snímků odhaduje, že přibližně 75 % lesa již bylo v jádrové oblasti v dlouhých pásech vykáceno.

Bez vleklé komunikace se severokorejskými úředníky nelze získat povolení k návštěvě lokality. Severokorejské úřady komunikaci Guofanem Shao odmítají. Ten tak nemůže sledované území navštívit a potvrdit tak, proč zde k odlesňování vlastně dochází. Shao spekuluje, že cílem je možná zisk úrodné zemědělské půdy, protože Korea trpí závažným nedostatkem potravin. Důvodem kácení může být i jen dřevo místních stromů.

Přilehlé lesy na čínské straně, v biosférické rezervaci Changbaishan, byly rovněž poškozeny. Nikoliv však kácením. Došlo zde kvůli zisku borovicových semínek k vysbírání šišek. Tím se ale narušil zdroj potravy přibližně pro 22 druhů volně žijících živočichů. Sběr semen byl v oblasti zakázán v roce 2007, ale populace borovic i nadále kolísá.

Biosférické rezervace jsou spravované OSN v rámci programu Man and Biosphere (Člověk a biosféra). OSN spravuje 551 biosférických rezervací po celém světě. Cílem tohoto programu je mimo jiné snaha porozumět ekologickým, sociálním a ekonomickým dimenzím celosvětové ztráty biodiverzity.

Podle zprávy NASA, Google Data Show North Korea Logging in Protected Area vydané 19. května 2010 na ScienceDaily.


Zvětšit mapu


reklama

 
Radomír Dohnal, mmo

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist