ScienceDaily: Google Earth ukázal, že Severní Korea kácí v biosférické rezervaci
Guofan Shao, profesor geo-ekoinfromatiky, studoval důkladně území pralesní biosférické rezervace Mount Baekdu o rozloze 326 000 akrů. Protože mu, stejně jako řadě vědců, nebyl umožněn vstup na území Severní Koreje, studoval Shao změny ve složení lesních porostů s použitím satelitních snímků.
Shao a jeho kolegové si na různě starých snímcích NASA povšimli, že zde dochází k určitým změnám. Protože však satelitní snímky z NASA neměly potřebné rozlišení, sáhli vědci po obrazových datech programu Google Earth, který v dané oblasti vykazoval rozlišení menší než 1 m.
„V jádrové oblasti rezervace by se žádná lidská aktivita neměla vyskytovat, ale docházelo zde k mýcení porostů,“ řekl Shao a pokračuje:“ „Na snímcích z Google Earth lze jasně vidět, že centrální oblast rozhodně nedotčená není.“ Shao porovnáním snímků odhaduje, že přibližně 75 % lesa již bylo v jádrové oblasti v dlouhých pásech vykáceno.
Bez vleklé komunikace se severokorejskými úředníky nelze získat povolení k návštěvě lokality. Severokorejské úřady komunikaci Guofanem Shao odmítají. Ten tak nemůže sledované území navštívit a potvrdit tak, proč zde k odlesňování vlastně dochází. Shao spekuluje, že cílem je možná zisk úrodné zemědělské půdy, protože Korea trpí závažným nedostatkem potravin. Důvodem kácení může být i jen dřevo místních stromů.
Přilehlé lesy na čínské straně, v biosférické rezervaci Changbaishan, byly rovněž poškozeny. Nikoliv však kácením. Došlo zde kvůli zisku borovicových semínek k vysbírání šišek. Tím se ale narušil zdroj potravy přibližně pro 22 druhů volně žijících živočichů. Sběr semen byl v oblasti zakázán v roce 2007, ale populace borovic i nadále kolísá.
Biosférické rezervace jsou spravované OSN v rámci programu Man and Biosphere (Člověk a biosféra). OSN spravuje 551 biosférických rezervací po celém světě. Cílem tohoto programu je mimo jiné snaha porozumět ekologickým, sociálním a ekonomickým dimenzím celosvětové ztráty biodiverzity.
Podle zprávy NASA, Google Data Show North Korea Logging in Protected Area vydané 19. května 2010 na ScienceDaily.
reklama