https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sef-nemecke-opozice-merz-nevylucuje-recesi-a-doporucuje-zvazit-jadro
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Šéf německé opozice Merz nevylučuje recesi a doporučuje zvážit jádro

24.6.2022 01:22 | BERLÍN (ČTK)
V Německu jsou v provozu poslední tři jaderné elektrárny, které budou ke konci letošního roku odpojeny. Tímto krokem chce země skoncovat s jadernou energetikou, kterou nepovažuje po havárii v japonské Fukušimě za bezpečnou.
V Německu jsou v provozu poslední tři jaderné elektrárny, které budou ke konci letošního roku odpojeny. Tímto krokem chce země skoncovat s jadernou energetikou, kterou nepovažuje po havárii v japonské Fukušimě za bezpečnou.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Šéf německé opozice Friedrich Merz nevylučuje, že Německu kvůli následkům ruské invaze na Ukrajině hrozí recese. Doporučuje také zvážit prodloužení chodu zbývajících tří německých jaderných elektráren, které letos země plánuje definitivně odstavit. Merz, který je předsedou Křesťanskodemokratické unie (CDU) a šéfem poslanců konzervativní unie CDU/CSU, to řekl v rozhovoru se zahraničními novináři.
 

"Sdílím názor ministra financí (Christiana Lindnera), že nás čeká velmi složité druhé pololetí, možná opravdu s recesí," řekl Merz. Lindner pro letošní rok stále předpokládá meziroční hospodářský růst o 2,2 procenta, zároveň ale nevylučuje další ekonomické potíže. Ještě na počátku roku vláda počítala s růstem hrubého domácího produktu o 3,6 procenta. Ještě výrazně skeptičtější je Svaz německého průmyslu (BDI), který nově čeká růst jen o 1,5 procenta.

Merz se domnívá, že hospodářský růst mohou zvrátit dopady, kterými Německo i Západ po pandemii nemoci covid-19 a ruské invazi na Ukrajinu čelí. "Inflace, nezbytné úrokové korektury centrálních bank, ceny energií, narušení řetězců, těch faktorů se sešlo mnoho a pravděpodobně povedou ve druhém pololetí k recesi," řekl. "Recese je u nás definována jako dva kvartály bez hospodářského růstu za sebou. První a druhé čtvrtletí vypadají ještě dobře, ale výsledek třetího a čtvrtého čtvrtletí je z mého pohledu otevřený. Na obzoru jsou ale už viditelná bouřková mračna," uvedl.

Kvůli energetickým problémům, kterým Německo vlivem vysoké závislosti na ruském plynu čelí, by vláda podle Merze měla zvážit všechny možnosti. "Řekl jsem to i na Průmyslovém dni Svazu Německého průmyslu, že bychom neměli nechat bez povšimnutí žádnou možnost," uvedl Merz. To platí nejen o uhlí, které chce vláda opět více využívat, ale i o jaderných elektrárnách.

V Německu jsou v provozu poslední tři jaderné elektrárny, které budou ke konci letošního roku odpojeny. Tímto krokem chce země skoncovat s jadernou energetikou, kterou nepovažuje po havárii v japonské Fukušimě za bezpečnou.

"Experti jednomyslně říkají, že pokud bude vůle, mohou tyto tři elektrárny dále běžet," řekl Merz, podle kterého je hlavní překážkou především technický problém s nedostatkem štěpného materiálu. To je podle šéfa opozice řešitelné, stejně jako případná změna zákona, aby další fungování jaderných elektráren bylo v souladu s právem. "Tyto tři jaderné elektrárny zásobují elektřinou deset milionů domácností. To není málo a v této situaci se nelze zříci žádné možnosti," uvedl.

Otevřít téma jaderné energetiky chce také Lindner, který vede liberální svobodné demokraty (FDP). Ti spolu se Zelenými tvoří vládní koalici vedenou sociálnědemokratickým kancléřem Olafem Scholzem. Zelení a SPD jádro nepovažují za cestu, kterou by Německo mělo jít. Ministr hospodářství ze Zelené Robert Habeck sice krátce po ruské invazi řekl, že je třeba opět zvážit osud nukleárních elektráren, později ale jeho ministerstvo konstatovalo, že náklady a rizika by převážily nad omezenými přínosy.

Habeck ale počítá s tím, že kvůli úsporám zemního plynu bude nezbytné spalovat více uhlí. Vládní strany zároveň chtějí dodržet termín, kdy by v ideálním případě mohlo Německo přestat spalovat uhlí pro výrobu energie do roku 2030. Dosavadní plány přitom vycházely z roku 2038. Podle Merze se je třeba připravit na to, že kvůli energetické bezpečnosti se odklon od uhlí zpomalí.


reklama

 
Aleš Zápotocký
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

24.6.2022 08:38
Vsadím lakýrky po dědovi, že nakonec bude jádro uznáno jako jediná slušná možnost jak ze šlamastyky s fosilem a RF ven.
OZE pak budou odsunuty na druhou kolej a časem se dostanou do kabinetu kuriozit o ekomagorech z počátku 21. století.
Odpovědět
GP

Galipoli Petr

24.6.2022 10:24 Reaguje na Miroslav Vinkler
To je asi možné (že něco Němci uznají), ale obávám se, že to bude jedno. Neobjednali si palivo do JE a při stávajících dodacích lhůtách asi JE nebudou provozuschopné. Ale toto je nazaručená informace.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.6.2022 11:13 Reaguje na Miroslav Vinkler
Tož se s lakýrkami rozlučte, protože OZE se velmi osvědčují a všude na světě se budují největší kapacity právě v OZE, především v Číně. Ta variabilita, jednoduchost a investiční nenáročnost je k nezaplacení. I proud z nich je dnes nejlevnější, navíc to nedopizdí žádný šílený Putin atd. atd.
Jádro je velmi těžkopádné, ale v provedení SMR by to byla asic eta, čort znajet.
Odpovědět
pa

pavel

24.6.2022 12:04 Reaguje na Pavel Hanzl
tak si říkám když čtu ty vaše teorie a nápady z kterého blázince jste asi utekl
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.6.2022 11:19
Začít zvažovat, když mají do konce roku stát, je skutečně dobrej nápad, ovšem s křížkem po funuse.
Ta elektrárny nemají už revize, palivo, prostě to by se muselo rozmyslet před třemi roky.
Jenže, kdo mohl čekat, že se Putin zblázní? Všichni normální lidi, kromě Němčourů.....
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

24.6.2022 11:23 Reaguje na Pavel Hanzl
Pro technické analfabeta jako je Hanzl.
Zařízení bez platné revize nemůže být provozováno. Tedy elektrárny platnou revizi mají.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.6.2022 13:05 Reaguje na Jaroslav Studnička
Asi končí s koncem roku. Nekapiš?
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

24.6.2022 13:23 Reaguje na Pavel Hanzl
"Asi", tak to potom jo :-))).
Tak že jsme opět skončili u dojmologie.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

24.6.2022 13:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Navíc máte opět problémy přítomnost / budoucnost :-)))

Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

24.6.2022 13:32 Reaguje na Jaroslav Studnička
To ale teď Hanzlovi křivdíte. Problémy má jen s realitou.-))).
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

24.6.2022 12:21 Reaguje na Pavel Hanzl
Pro Vaši informaci - palivo by se dalo dovézt odjinud a co se týče revizí, tak ani to by nebyl problém. I když jsou ty elektrárny odstavené, pořád se o ně stará tým lidí, který řídí ten útlum. Odstavit jadernou elektrárnu, to není jako když vypnete vysavač a strčíte ho do kumbálu. Akorát ten náběh bude kapánek delší.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.6.2022 07:46 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Četl jsem něco úplně jiného, na další provoz by se muselo silně zainvestovat a to trvá, my máme problém s letošní zimou.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

24.6.2022 12:27
Merz s Lindnerem vypadají jako podstatně lepší varianta jak toho bývalého slepence s babou Merkel v čele, tak toho současného spolku.
Škoda, že k nim není někdo třetí.
Zatím.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist