https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/senat-by-mohl-upravou-vodni-novely-podporit-vodaky-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Senát by mohl úpravou vodní novely podpořit vodáky

17.5.2018 00:55 | PRAHA (ČTK)
Senát by mohl ve vládní novele vodního zákona zlepšit podmínky pro vodáky. Jeho územní a ekologický výbor včera doporučil plénu, aby do předlohy vložilo ustanovení, podle kterého by nejmenší možný průtok řek zohledňoval nově také rekreační plavbu. / Ilustrační foto
Senát by mohl ve vládní novele vodního zákona zlepšit podmínky pro vodáky. Jeho územní a ekologický výbor včera doporučil plénu, aby do předlohy vložilo ustanovení, podle kterého by nejmenší možný průtok řek zohledňoval nově také rekreační plavbu. / Ilustrační foto
Senát by mohl ve vládní novele vodního zákona zlepšit podmínky pro vodáky. Jeho územní a ekologický výbor včera doporučil plénu, aby do předlohy vložilo ustanovení, podle kterého by nejmenší možný průtok řek zohledňoval nově také rekreační plavbu. Sněmovna stejný pozměňovací návrh, jak jej předložili občanští demokraté, neschválila.
 

Senátní výbor úpravu předloženou Milošem Vystrčilem (ODS) podpořil navzdory nesouhlasnému stanovisku ministerstva životního prostředí. Náměstkyně ministra Berenika Peštová upozorňovala na to, že záležitost řeší nařízení vlády.

V řekách jsou neprůjezdná místa často pod jezy, z nichž odebírají vodu elektrárny, stojí v důvodové zprávě. Na tyto elektrárny by úprava v případě jejího přijetí částečně dopadla - v době zhruba čtyřměsíční vodácké sezony vždy přes den. Předkladatelé ale argumentují tím, že vodáků jsou statisíce a vodní turistika vytváří obrat ve stamilionech korun.

Hned několik pozměňovacích návrhů prosadila ve výboru zpravodajka Jitka Seitlová (KDU-ČSL). Stát by mohl platit nejrůznější stavební a technická opatření k předcházení sucha, nyní takto může hradit v podstatě jen vodní díla a zařízení pro zadržování a vsakování vody z dešťů. Výbor na návrh Seitlové také chce, aby příjem z poplatků za odběr podzemní vody měly vedle Státního fondu životního prostředí a krajů taky obce, v jejichž katastru se ochranné pásmo vodního zdroje nachází. Úpravy možná čeká možnost opět zřizovat stanové tábory v záplavových územích, jak ji do novely zakotvila Sněmovna. Měly by přispět k větší bezpečnosti lidí.

Územní a ekologický výbor doporučil plénu podobně jako dříve hospodářský a zemědělský výbor i různá zpřesnění novely. Ústavně-právní výbor doporučil předlohu zamítnout. Senát rozhodne ve čtvrtek, v případě úprav i zamítnutí by novelu dostala Sněmovna k novému projednání.

Předloha má mimo jiné zpřísnit požadavky na odvoz obsahu septiků u rodinných domů. Lidé by museli odvoz fekálií do čistírny odpadních vod od roku 2021 dokládat, a to za dva roky zpětně. Novela nemění poplatky za odběr podzemní vody nebo za vypouštěné odpadní vody. Spravovat poplatky bude nově Státní fond životního prostředí místo České inspekce životního prostředí.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist