https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/senat-je-znepokojen-udaji-ze-zpravy-o-zivotnim-prostredi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Senát je znepokojen údaji ze zprávy o životním prostředí

11.6.2020 02:00 | PRAHA (ČTK)
Zpráva o stavu životního prostředí ČR za rok 2018.
Zpráva o stavu životního prostředí ČR za rok 2018.
Zdroj | CENIA
Senát dnes vyjádřil silné znepokojení nad skutečnostmi, které popisuje vládní zpráva o stavu životního prostředí za rok 2018. Poukázal na to, že zejména v posledních letech téměř tři čtvrtiny ze 43 sledovaných ukazatelů zůstávají v nepříznivém stavu, nebo se dokonce zhoršují. Žádná z kapitol neobsahuje výrazně kladný trend, stojí v usnesení, které dnes Senát ke zprávě přijal.
 

"Pro mě je vyznění té zprávy depresivní," konstatoval senátor Václav Hampl, který usnesení předložil s kolegyní Jitkou Seitlovou (oba KDU-ČSL). Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) s Hamplem souhlasil.

"Jestli pan senátor Hampl říká, že to jsou depresivní údaje, tak ano, jsou," řekl Brabec. Poukazoval však na to, že atmosféra má obrovskou setrvačnost a změny v chování lidí se projevují až za dlouhou dobu. "Teď trpíme za něco, kde jsme tu sekeru zasekli už před mnoha desítkami let," řekl ministrc. Dodal, že některé účinky se budou dostavovat poměrně pozdě bez ohledu na to, kolik stát investuje peněz.

Mezi obzvláště problematické informace patří podle senátorů například stagnující vývoj emisí oxidu uhličitého, zhoršující se stav koncentrace některých částic v ovzduší nebo absence postupu proti narůstajícím koncentracím léčiv a podobných látek v podzemních vodách. Mezi tyto informace zařadili senátoři také tempo postupující půdní eroze a nízkou odolnost zemědělské krajiny a lesů vůči suchu v důsledku dlouhodobě nevhodných způsobů hospodaření.

Senátoři požádali ministerstvo životního prostředí, aby neprodleně vydalo takzvanou protierozní vyhlášku. Ministr Brabec vyhlášku slíbil. "Ona ta protierozní vyhláška by měla být s jednou docela zásadní věci od 1. ledna 2021," řekl. "A to je to, že od příštího roku by měla být maximální výše půdního bloku 30 hektarů jedné plodiny na všech zemědělských půdách. Teď je to na zemědělských půdách, které jsou ohroženy erozně, což je zhruba 25 procent," uvedl. Od ledna příštího roku by se to mělo rozšířit na veškerou zemědělskou půdu. Brabec uvedl, že vyhláška bude vycházet z monitoringu eroze a bude trestat ty, kteří se k půdě nechovají dobře.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (34)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

11.6.2020 08:02
Samozřejmě se nic podstatného zlepšovat nemůže, protože jsme zaprděná a krátkozraká společnost, kterou většinově ovládají ropáci. To je vidět i na Ekolistu. Rakušáci tomu říkají "národ kočích a služek", který měl šanci se dostal dál, (vznik ČSR) ale nedokázal to využít (taky neměl dost času) a dnes se po období vzepětí a nadějného vývoje 90. let zase propadá do východního zkorumpovaného oligarchického systému ruského typu.
A v něm místo pro ekologii skutečně není.
Nebýt tlaku EU, stále by se u nás čadilo z dýzlů a v řekách by tekly převážně ropné deriváty, uhelné rumplováky by ničily ovzduší půlky Evropy.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

11.6.2020 11:06 Reaguje na Pavel Hanzl
Zvláštní je, že jsem prožil největší část života v době, kdy se u nás "čadilo z dýzlů a v řekách by tekly převážně ropné deriváty, uhelné rumplováky by ničily ovzduší půlky Evropy" a dokonce dětství a mládí v době kdy se téměř v každém bytě topilo uhlím ve špatně fungujících kamnech(ba i uhelným mourem - odpadem z třídění) nejméně ve dvou místnostech, z komínů se clou zimu kouřilo o stošest, při tom děti nebyly z 50% alergické jako teď, a já dožil jsem se ve zdraví svých 87 let. Škoda, že se nedozvím, kolika let se dožíjí tí dnešní mladí, co žijí, oproti nám, v tom čistém ovzduší (udělalo se toho údajně přece tolik pro čistotu ovzduší po tom listopadu 1989!).
Odpovědět
Anyr

Anyr

11.6.2020 12:45 Reaguje na Jiří Daneš
Svatá prostoto.
No ono to chvilku trvá, než se ten vaší generací a generací vašich dětí otrávený svět podepíše na zdraví populace i na celkovém stavu životního prostředí.
Odpovědět

Jan Šimůnek

12.6.2020 07:54 Reaguje na Anyr
Zatím se na zdravotním stavu populace jednoznačně podepsali zelení, viz např. návrat malárie po zeleném zákazu DDT, který už má víc obětí než nacistický holokaust.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.6.2020 08:07 Reaguje na Jan Šimůnek
To jsou zcela ojidělé nesmysly, tohle musel vytvořit jedině strojový program z Petrohradu, nic jiného.
Odpovědět

Jan Šimůnek

13.6.2020 08:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Tohle je naprosto objektivně prokázaný fakt, založený na mezinárodních úmrtnostních statistikách a běžně se o tom učí na vysokých školách (tedy, pochopitelně, ne na humanitních blábolologiích, jejichž studenti na to intelektuálně ani co do vzdělání nemají).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.6.2020 08:15 Reaguje na Anyr
U nás je nejvyšší výskyt rakoviny tlustého střeva u starší populace, taky šlachové a kloubní problémy se dávají do souvislostui s až brutální chemizací našich potravin za bolševika. Maximální výnosy za každou cenu vedly k promoření herbicidy a pesticidy obilí i brambor, běžně byly používané antibiotika i anabolické steroidy u masné produkce.
Dnes jsou daleko tvrdší normy a šetrnější chemikálie, ale informací je milión a většinou zcela protichůdných. Tak čort znajet, jak to dnes vůbec je.
Odpovědět

Jan Šimůnek

13.6.2020 09:02 Reaguje na Pavel Hanzl
Příčiny rakoviny tlustého střeva nejsou úplně jasné, protože v průřezových studiích vycházejí jako rizikové jiné faktory než v longitudinálních. Pokud to někdo dá dohromady a vytvoří z toho smysluplné schéma příčin a následků, bude velmi slavný.

Zatím se dá s klidným svědomím doporučit akorát více prvků středomořské diety ve výživě, ale spíše všech paralelně.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.6.2020 12:47 Reaguje na Jiří Daneš
Já mám pouze 65 let, ale vzpomínám si, že když napadl sníh, do rána byl černý, ve Svratce pod Brnem tekly jen splašky a čoud z parních lokomotiv dokázal začudit celé nádherné horské údolí od Ramzové až do Jeseníku.
Samozřejmě znečištění bylo příšerné (National Geographic vyhodnotil Severní Čechy jako největší totálně zničenou krajinu na světě), ale lokální, na dědinách lidé pračky a myčky neměli, septiky tekly rovnou do potoka. S tím se příroda poradí.
Ale v Lovosicích barvy kouřů vytvářely zajímavé obrazce, lidé tam brali tzv. "pohřebné", zcela běžně se tam zakazovalo větrání kvůli stokrát překročeným emisím snad úplně všeho. Podle barvy vody v Ponávce se dalo odhadnout, jakou výrobu v Lachemě zrovna rozjeli. Atd. atd. atd.
Odpovědět

Jan Šimůnek

13.6.2020 09:06 Reaguje na Pavel Hanzl
To NG bych tak nebral. Nevrtali do srovnatelně zničených oblastí v USA a netroufli si ani na SSSR.
A industriální oblasti viktoriánské Anglie na tom byly ještě daleko hůř než u nás ty Severní Čechy. Akorát že tam začli s redukcí lokálního průmyslu podstatně dříve než my (přesunuli to do Indie, kde vytvořili daleko "chutnější" oblasti než ten proslulý severočeský kraj).
Odpovědět
va

vaber

11.6.2020 08:37
třeba o vodě se říká že je nyní mnohem čistější,voda je možná průhlednější ale to neznamená čistší, chemie z domácností ji znečistuje jako nikdy dříve.Každá správná hospodyňka nasype nebo naleje do vody haldu chemikálií a určitě jsou všechny zdravé a neškodné pro přírodu,jen ty svinstva nesní přijít dětem do ruky,přírodě však nevadí?.
Dříve jsem otočil kámen ve vodě a pod ním se to hemžilo životem ,dnes je na kameni sliz který vše zahubí
Kdysi bývaly škeble, ty prý filtrují vodu , lidé je sbírali a dávali domácím kachnám,dnes po nich není ani památky.
Pokud se stav přírody vyhodnocuje nějakými tabulkami může vyjít z tabulek ,že to není tak zlé,ale realita bývá jiná. No a politici ti chtějí hlavně tabulky, pochybuji, že pozorují přírodu kolem nás a to jak se mění.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

11.6.2020 11:15 Reaguje na vaber
Máte pravdu je to prokazatelně horší s tou vodou, údajně čistou, když už se "čadí z dýzlů a v řekách netečou převážně ropné deriváty, uhelné rumplováky neničí ovzduší půlky Evropy". 5eky a potůčky mají vodu průsvitno, ale jedovatou, kde by v ní přežili třeba chrostíci, cobyli pod každým kamenem. Představte si, že jsme, když jsem byl dítě, pili vodu ze studánek i v lese a nikdo nikdy jsme neonemocněli, neosypali se kvůli alergii.
Dnes je to všechno, ta ochrana přírody, jen kšeft, hlavně pro ty tak zvané orgány ochrany přírody a "neziskové" ochránce téhož.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

11.6.2020 13:48 Reaguje na Jiří Daneš
Ochrana přírody je jen kšeft?

Je vidět, že ani nevíte co toto slovní spojení znamená....

Kdyby byla ochrana přírody kšeft, tak žijeme v té nejzdravější a nejlépe fungující zemi.... u nás se ale obchoduje jen se smrtí a poškozováním všeho živého...
Odpovědět

Jan Šimůnek

12.6.2020 08:03 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Uvědomte si laskavě, že kýženým výsledkem kšeftu je nadělat prachy, ne udělat něco pozitivního. Aby z toho kšeftu bylo něco i pro celou společnost, musí být vymezeny jasné a relativně úzké a dobře kontrolova(tel)né mantinely, což se v agendě životního prostředí nestalo, bohužel.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

11.6.2020 11:35
Za řadu problémů můžou pokusy od skupin, které si říkají ekologické a které dnes mají značný vliv na politiku některých zemí. To ony tlačí na využívání OZE zdrojů a následně zjišťují, k jakým katastrofám to vede. V Česku zbytečné vyčerpávání půdy řepkou, likvidace biomasy v bioplynkách, degradace krajiny fotovoltaikou. Současná úroveň životního prostředí je oproti minulosti výborná a vděčíme za to plynofikaci země, používání bezolovnatého benzínu + katalyzátorů + filtrů, odsíření uhelných elektráren, zavedení firemních a městských čističek. jen kolik uhlí mohlo zůstat pod zemí díky jaderným elektrárnám.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

11.6.2020 13:49 Reaguje na Richard Vacek
Žijete v iluzi....
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

11.6.2020 11:35
Přiznám se, že nevím proč se stav ŽP tak rychle zhoršuje, když skutečně došlo k odsíření HU, téměř všechny obce mají ČOV, odpady jakož takož pod kontrolou,
osobní i nákladní doprava výrazně snížila emise apod.

Před očima mizí dříve zcela běžná flóra i fauna (typicky petrklíče, zajíci, pstruzi,čolci,žáby ..) , hmyzu je výrazně méně obecně - vzpomeňme si na dobu ,kdy po hodině jízdy osob. autem v noci se muselo odstraňovat z reflektorů znečištění -

Přitom by se měla situace dávno zlepšit....
Jediné co mě napadá, je totální chemizace zemědělství a přípravky z domácností, kde zbytky končí ve splaškové vodě (chemie, léky, hor, přípravky atd.)
Odpovědět
RV

Richard Vacek

11.6.2020 11:40 Reaguje na Miroslav Vinkler
Dříve jste měl hromadu hnoje na každém lánu, v příkopech kolem silnic tekla močůvka, která mizela kilometr za obcí někde v krajině a u každého vesnického baráku byl chlév plný života a hnojiště uprostřed dvora. Prostě prostřený stůl pro hmyzáky všeho druhu a na ně navázané hmyzožravce.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.6.2020 12:53 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ubývání hmyzu je skutečný problém a chemizací to asi nebude. Mizí i na ostrovech v Pacifiku, kde vůbec lidé nežijí a byl tu článek, kde autor uvažuje o tom, že je to mikrovlnným zářením datových sítí.
Čort znajet.
Odpovědět

Jan Šimůnek

13.6.2020 09:07 Reaguje na Pavel Hanzl
Jenže ty sítě na těch pustých pacifických ostrovech také nebudou.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.6.2020 09:30 Reaguje na Jan Šimůnek
Ále budou, satelitní telefony, televizní a rádiové signály tam taky probíhají.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

11.6.2020 13:59 Reaguje na Miroslav Vinkler
Nikdo přesně neví čím vším to je, ale, že je za tím lidská činnost je bez pochyb. Co je ale smutné, tak i když už víme co dobré není, tak to stejně neměníme a děláme to dál vědomě špatně.... jen kvůli tlaku lobby všeho druhu....

Šance na změnu je nyní Green Deal.... určitě nebude bez sporů a pochyb, ale pořád je to šance udělat aspoň ty věci co víme že jsou špatně jinak... pořád lepší nějaká změna, než ubohé konzervativní čekání na smrt.....


Odpovědět
MM

Milan Milan

11.6.2020 16:54 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Kromě té setrvačnosti se jako obvykle pan ministr z ničím převratným nevytasil. A jako obvykle řešením má být nějaká ta vyhláška, regulace, kontroly, pokuty. Rád bych si tu zprávu přečetl co tam zase ti naši úředníčci napsali. A ti co vzpomínají na dobu před listopadem jako na dobu lepšího životního prostředí mají bohužel i podle mého názoru již pravdu. Možná byl sníh kolem kotelen špinavý, ale vzduch nebyl jedovatý, prosycen látkami NOX, mikroplasty, splodinami biopaliv, spadem leteckých paliv, voda se zbytky léčiv, hormonů, fosforu z drahých čističek,... tenkrát se možná do vody nějaká organika dostala z nějaké žumpy, nebo hnojiště, ale byla to organika přírodě blízká, rozložitelná, voda se dala pít, koupání bez alergií v každém rybníce, žili v ní pstruzi, raci, žáby a jiná "havěť" nepočítaně. A jak jsme nadávali a po revoluci doufali, že to vezmou do rukou odborníci a budeme žít v kvalitní krajině.. Teď je možná napohled něco čistčí, ale samé experimenty,voda mizí, všude beton, lesy mizí, brouci mizí, příroda chřadne, mikrofauna se vytrácí z nehnojené krajiny, půda nesaje vodu, stromy usychají nebo je žerou škůdci,apod.
Odpovědět

Jan Šimůnek

12.6.2020 08:11 Reaguje na Milan Milan
Když se podíváte na výsledky hlasování o vstupu do EU, tak zjistíte, že už tehdy si byla spousta lidí tohoto nebezpečí vědomá. A když se podíváte na výsledky zelených v parlamentních volbách, tak je jasné, že u nás převažují lidé s podobnými názory, a to tak, že velmi silně.
Zelení se dnes jsou schopni dostat do parlamentu nebo zastupitelstev leda pod cizí vlajkou (aktuálně pod černým hadrem s lebkou a skříženými hnáty). A je prostě na nás, občanech, zvolit takové složení parlamentu, aby tato skutečnost byla plně reflektována (včetně ukončení pracovních poměrů ekologicko aktivistických úředníků, nebo jejich přeřazení na místa s nulovými kompetencemi, pokud už mají definitivu).
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

12.6.2020 09:28 Reaguje na Jan Šimůnek
Ano, ano. EU, zelení, aktivisté...ještě tam dejte Grétu, Kalouska, Sorose.
Odpovědět

Jan Šimůnek

13.6.2020 09:08 Reaguje na Petr Eliáš
Děkuji. Stačí, že jste je připomenul vy.
Odpovědět
LB

Lukas B.

11.6.2020 20:24 Reaguje na Lukáš Kašpárek
k Vašemu "Nikdo přesně neví čím vším to je, ale, že je za tím lidská činnost je bez pochyb" - to je můj jednoznačný favorit na Zelenou perlu. ano, koreluje to se spoustou věcí. třeba s windousama v počítadlech. nebo s rozšířením myček nádobí. taky to nápadně koreluje s harry-potterovkým kultem. taky je zde nápadná korelace s tolerancí homosexuality a zdá se to býti božím trestem. samozřejmě rozvoj telekomunikačních sítí je nasnadě podezírat. tak si něco z toho vyberte.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

11.6.2020 21:51 Reaguje na Lukas B.
Souhasím s panem Kašpárkem, že za tím je lidská činnost. To je naprosto nepochybné. Kvůli druhu Homo sapiens dochází k velkému vymírání živých organismů.
Odpovědět

Jan Šimůnek

12.6.2020 08:05 Reaguje na Majka Kletečková
Jenže to vymírání jednoznačně řídí zelené strany a organizace.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.6.2020 08:09 Reaguje na Jan Šimůnek
Už toho nechte, kdákání úplných blbostí pořád dokola se to nezlepší.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

12.6.2020 09:27 Reaguje na Jan Šimůnek
Chorý člověče.
Odpovědět

Jan Šimůnek

13.6.2020 09:24 Reaguje na Petr Eliáš
Zelení se sice snaží popírat své viny, ale mají másla na hlavě dost a dost.
Odpovědět
LB

Lukas B.

12.6.2020 08:27 Reaguje na Majka Kletečková
helejďte, zkuste to nějak dokázat. to že se Vám to jeví nepochybné, neznamená ještě, že tak tomu je (a samozřejmě ani že tak tomu není). pocit ani zdání korelace není důkaz - ani v matematice, ani u soudu, ani v laboratoři. ano, korelace může být jedním z důvodů podezření a nasměrování dalšího výzkumu, ale důkazem ve smyslu významu tohoto slova v logice opravdu není.
Odpovědět
BR

Bohuslav Rosendorf

11.6.2020 14:32
Já jsem zase znepokojen údaji ze Senátu .
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist