Severoněmecký Kiel vyhlásil stav klimatické nouze
Rozhodnutí hlavního města spolkové země Šlesvicka-Holštýnska, které podpořili mimo jiné sociální demokraté (SPD), Zelení, Levice nebo liberálové (FDP), povede k tomu, že radnice při svých budoucích krocích bude vždy muset posuzovat i jejich klimatický dopad.
"Kiel se musí výrazně hlasitěji přihlásit k přísnější klimatické politice a nastartovat a prosadit všechny změny, které má ve své moci," stojí v usnesení, které má přispět k tomu, aby se město před rokem 2050 stalo klimaticky neutrální, pokud jde o emise oxidu uhličitého (CO2).
Opoziční strana Levice požaduje, aby vláda stav klimatické nouze vyhlásila i na celoněmecké úrovni.
Pro důslednější boj proti změnám klimatu se v úterý vyslovila také kancléřka Angela Merkelová (CDU), podle níž Německo musí hledat cesty, jak do roku 2050 neprodukovat více CO2, než se zemi daří kompenzovat, a to buď vysazováním nových stromů nebo uskladňováním oxidu uhličitého pod zem. Evropskou unii k dosažení klimatické neutrality ve stejném roce vyzvalo devět členských zemí, včetně Francie, Nizozemska či Belgie.
Stav klimatické nouze už vyhlásily i dva státy Británie a po ní také Irsko. Jaký bude mít tento krok důsledky, ale není jasné. Irskou vládu totiž schválený dodatek k ničemu nezavazuje.
reklama