https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/siemens-a-gazprom-se-prou-o-to-proc-nelze-zprovoznit-plynovod-nord-stream-1?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Siemens a Gazprom se přou o to, proč nelze zprovoznit plynovod Nord Stream 1

4.9.2022 01:41 | BERLÍN (ČTK)
Německá společnost Siemens Energy je podle ruské plynárenské společnosti Gazprom připravena pomoci s opravou zařízení kompresorové stranice odstaveného plynovodu Nord Stream 1. Informovala o tom agentura Reuters. Německý podnik na to ale zareagoval oznámením, že dosud od Gazpromu žádný pokyn k opravě neobdržel. Gazprom je provozovatelem plynovodu, Siemens Energy dodavatelem kompresorových turbín.
reklama

 

Ruský podnik uvedl, že Siemens Energy se v souladu se smlouvou mezi oběma společnostmi "zapojil do práce" a je připraven odstranit závadu, kterou je únik oleje na kompresorové stanici Portovaja. Tato závada Gazprom v pátek přiměla k tomu, aby plynovod odstavil na delší dobu, než původně avizoval. Znovu zprovozněn po údržbě měl být Nord Stream 1 včera ráno.

Oprava může být podle Gazpromu provedena pouze na speciálně upraveném pracovišti, které ale není k dispozici. Nord Stream 1 vede po dně Baltského moře do Německa a je hlavní trasou pro přepravu ruského plynu do EU.

Německý úřad pro regulaci síťových služeb Bundesnetzagentur oznámil, že za současnou situaci ohledně plynu v Německu se může zaručit. Situace je ale podle něj napjatá a "zhoršení nelze vyloučit". Prohlášení vyšlo poté, co Gazprom oznámil přerušení provozu plynovodu Nord Stream.

Společnost Siemens Energy dodala pro Nord Stream některá zařízení, ke kterým zajišťuje i servis. Firma v pátek uvedla, že únik oleje nepředstavuje dostatečnou technickou překážku k zastavení toku plynu, protože zařízení je možné utěsnit na místě. Takový úkon je v rámci rutinních oprav, uvedla společnost.

"Bez ohledu na to jsme ale už několikrát upozornili, že v kompresorové stanici Portovaja je dostatek turbín na to, aby Nord Stream 1 fungoval," řekl mluvčí Siemens Energy. V prohlášení Bundesnetzagentur také stojí, že "závady, které ruská strana uvádí, nejsou technickým důvodem pro přerušení provozu" plynovodu.

Eurokomisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni na ekonomickém fóru v italském Cernobbio řekl, že Evropská unie od Ruska očekává, že bude plnit své závazky plynoucí ze smluv. "Pokud bude ale energetické vydírání pokračovat nebo se stupňovat, EU je připravena reagovat," prohlásil Gentiloni.

Gazprom ráno avizoval, že v sobotu dodá přes Ukrajinu do Evropské unie 42,7 milionu kubických metrů plynu, což bude mírné zvýšení proti pátečnímu objemu 41,3 milionu metrů krychlových. Zvýšení dodávek ale nedokáže kompenzovat výpadek plynovodu Nord Stream 1.

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se v pátek ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku snížila o více než jedno procento na 212 eur (5196 Kč) za megawatthodinu (MWh). Před rokem byla těsně pod 30 eury a před dvěma lety se pohybovala kolem 15 eur za MWh. Zvyšovat se začala už loni na podzim, podle části analytiků to byla reakce na energetickou politiku Evropské unie, která tlačí na rychlý odklon od fosilních paliv bez adekvátního řešení. Další citelný růst cen se dostavil po invazi ruských vojsk na Ukrajinu letos v únoru. Ceny v TTF jsou pro evropský trh určující.

Spolu s cenami plynu se zvyšují i ceny elektřiny. Cena pro německý i francouzský trh s dodáním příští rok na konci srpna překonala 1000 eur za megawatthodinu, tento týden ale z těchto hodnot zhruba o 50 procent klesla. Cena pro německý trh je ale navzdory poklesu na 495 eur/MWh pořád zhruba na desetinásobku sezonního průměru z posledních deseti let. Velkoobchodní cena elektřiny pro český trh se nyní pohybuje kolem 490 eur za MWh.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

4.9.2022 08:49
Tahle situace nemá řešení. Pokud by někdo opravil únik oleje, Rusi vytvoří jakoukoliv další závadu.
Takže zbývá co? Odstřihnout se od Rusa úplně.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

4.9.2022 09:24 Reaguje na Pavel Hanzl
Jsem pro, odstřihněme se konečně od Ruska ať má pan Hanzl pokoj a neopruzuje. Uvidíme, kdo se bude smát naposled.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.9.2022 09:53 Reaguje na Miroslav Vinkler
Zase kecáte, jak dycky. Možná je to ta vaše schizofrenie, ještě před pár minutami jste byl pro další smlouvu s Ruskem, tak si račte konečně vybrat.
Odpovědět
sv

s v

4.9.2022 13:10 Reaguje na Miroslav Vinkler
Nemusíme se odstřihávat. To už udělal vyděrač puťka za nás.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.9.2022 21:17 Reaguje na s v
Bohužel, neudělal. Kličkuje, lže, vydírá ale pořád něco málo posílá, aby se udržel na burze a mohl škodit. Jediné řešení je ho vyrazit totálně.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

5.9.2022 08:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Nebo otevřít Nord Stream 2.... stačí jen v Německu otočit kohout. Nový je nový není jen vyprán v Pervolu ..
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.9.2022 11:53 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Omyl. To by byl ústupek a tím důvod k útoku. Ať plní smouvy parchant a nelže, nekličkuje a nevydírá. NS2 nebyl v provozu nikdy a plynu bylo v Evropě dost.
Odpovědět
ZK

Zan K.

6.9.2022 17:55 Reaguje na Pavel Hanzl
Všude se píše, že rus je ve válce. A vy jste někdy viděl, že ve válečném stavu se plní nějaké smlouvy? Tam to vždy (alespoň dle dějin) je tak, že vítěz diktuje poraženému smlovy nesmlouvy.
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist TOPlist