https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/skody-na-tocich-a-vodnich-dilech-povodi-odry-dosahly-temer-6-1-miliardy-korun
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Škody na tocích a vodních dílech Povodí Odry dosáhly téměř 6,1 miliardy korun

30.10.2024 23:05 | OSTRAVA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Škody, které způsobily zářijové povodně na tocích a vodních dílech spravovaných Povodím Odry, dosáhly téměř 6,1 miliardy korun. Jejich odstraňování bude trvat nejméně deset let a bude finančně náročné. Jen letos dá podnik na zabezpečovací práce a opravy vodních děl více než 200 milionů korun. ČTK to dnes sdělila mluvčí státního podniku Povodí Odry Šárka Vlčková.
 
Povodňové vlny podle ní zasáhly všechny významné toky a na nich vybudovaná vodí díla poškodily v různé míře. "Na celém území v rámci stavu nebezpečí probíhají práce těžké techniky přímo v tocích. Jsou prováděny opravy rozplavených hrází, odstraňování zátarasů, sanují se nátrže (utržené stěny v březích), modelují se štěrkové nánosy a na dolní Odře pod soutokem s Ostravicí se těží štěrky. Současně se likvidují spadlé a poškozené stromy a uklízí se kolem řek," uvedla Vlčková.

Podnik připravuje projekty na obnovu vodních děl. "Do konce roku 2024 bude vynaloženo na zabezpečovací práce a opravy vodních děl více než 200 milionů korun, které jsou nyní hrazeny z rozpočtu státního podniku Povodí Odry a měly by být pokryty z dotace ministerstva zemědělství," uvedla mluvčí.

Generální ředitel Povodí Odry Jiří Tkáč, který podle oznámení ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) ve funkci k 31. březnu skončí, uvedl, že se podnik nyní soustředí zejména na obnovu říčních hrází, odstraňování štěrků z průtočných profilů řek a odstranění veškerých zátarasů.

"Povodňové škody na vodohospodářském majetku jsou opravdu obrovské a jejich odstraňování bude trvat minimálně deset let s vysokými finančními náklady. V následujících letech se budeme postupně snažit obnovovat poškozená vodní díla na jednotlivých tocích," uvedl Tkáč.

Po vyhodnocení povodně se podle něj podnik bude případně v některých místech zabývat zvýšením protipovodňové ochrany. Povodí Odry je správcem vodních toků a vodních děl v povodí Odry, tedy na území Moravskoslezského a částečně Olomouckého kraje. Provozuje například přehrady Šance, Kružberk nebo Slezská Harta.

"Nejhorší situace byla v okrese Jeseník, na Bruntálsku a Krnovsku spolu s městy Opava, Ostrava a Bohumín. Do finální podoby se nyní opravuje rozplavená hráz na řece Opavě v Krnově-Kostelci a v Opavě-Palhanci. Hráze se také opravují na řece Opavě v Děhylově v prostoru Hlučínského jezera a probíhá obnova rozplavené hráze na řece Odře v Ostravě," uvedla Vlčková.

Podnik zabezpečuje povodňové škody také na řece Olši v Českém Těšíně a Karviné. "Byla již vyřešena hráz pod Landekem, nátrž v Brušperku na řece Ondřejnici, což umožnilo přistoupit k opravě komunikace jejím správcem, a taky nátrž pod Karlohuťským jezem na Ostravici," uvedla mluvčí.

Podnik zahájil práce i v Jeseníkách na obnově údolí řek Bělé a Staříče, jehož větší část voda, jež se tam podle Vlčkové mohla blížit tisícileté povodni, zničila. Obdobně se pracuje v oblasti Vidnavy a na Osoblažsku.

"Nadále pokračuje intenzivní příprava protipovodňových opatření na horní Opavě, kdy jsme ihned po povodni zahájili rekonstrukci jezu v Branticích, která významně zlepší stupeň protipovodňové ochrany, a v průběhu roku 2025 budeme zahajovat již připravené stavby protipovodňových opatření v obci Zátor, které jsou stavebně rozděleny na dvě etapy," uvedla Vlčková. Dodala, že podnik usiluje o to, aby stavební práce na přehradní hrázi chystané nádrže Nové Heřminovy začaly na podzim roku 2027.

Letošní povodeň podle mluvčí v řadě parametrů překonala ničivé záplavy z roku 1997. Limit pro extrémní povodeň (průtok padesátileté vody) překonala voda na 38 ze 70 stanic, které za povodně měřily a vyhodnocovaly situaci. Na některých místech dosáhly průtoky i od třísetleté po tisíciletou vodu.

Technický ředitel Povodí Odry Břetislav Tureček uvedl, že upravené vodní toky splnily svou funkci i tam, kde je povodeň zničila, když až dvojnásobně překonala jejich návrhové průtoky. "Úpravy toků poskytly dostatečný čas obyvatelům k evakuaci a k záchraně toho nejcennějšího, lidského života," uvedl Tureček. Vyzdvihl všechny přehrady, které podle něj bezpečně ochránily životy desítek tisíc obyvatel a stoprocentně ztransformovaly velké vody.

"Vzhledem k tomu, že povodní byla zničena rozsáhlá oblast námi spravovaného území, není v našich silách ihned reagovat na všechny podněty občanů, i když si uvědomujeme jejich naléhavost. Snažíme se postupovat co nejrychleji," uvedl Tkáč.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist