https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/slanskou-horu-ceka-pristi-rok-oziveni-obnova-cest-i-naucne-stezky?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Slánskou horu čeká příští rok oživení, obnova cest i naučné stezky

27.12.2022 01:05 | SLANÝ (ČTK)
Na hoře jsou tři velké dřevěné kříže z roku 1662, které by po odstranění náletů měly být po letech opět vidět. Nechal je zde osadit hrabě Bernard Ignác z Martinic. Symbolizují utrpení místních za třicetileté války.
Na hoře jsou tři velké dřevěné kříže z roku 1662, které by po odstranění náletů měly být po letech opět vidět. Nechal je zde osadit hrabě Bernard Ignác z Martinic. Symbolizují utrpení místních za třicetileté války.<
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Miaow Miaow / Wikimeda Commons
Slánskou horu, která je přírodní památkou, čeká příští rok oživení. Město nechá odstranit náletovou zeleň, zvýší tím rozmanitost tamější přírody. Obnova čeká i cesty a naučnou stezku. Náklady budou kolem tří milionů korun. Veškeré zásahy budou v souladu s plánem péče, který určuje způsob ochrany i podpory přírody na Slánské hoře, řekl ČTK místostarosta Slaného Pavel Rubík (za ODS).
reklama

 

Kácení náletových dřevin se bude týkat například javorů a dalších, které zasahují i do cest. "My chceme obnovit všechny cesty na Slánskou horu, obnovit celou naučnou stezku a obnovit mobiliář, který tam je," uvedl Rubík.

Na hoře jsou tři velké dřevěné kříže z roku 1662, které by po odstranění náletů měly být po letech opět vidět. Nechal je zde osadit hrabě Bernard Ignác z Martinic. Symbolizují utrpení místních za třicetileté války.

Slánská hora představuje lokální přírodní dominantu s čedičovými skalami. Je pozůstatkem sopečné činnosti a podle legendy je město pojmenované po prameni, který vyvěral na úpatí hory. Jeho voda prý byla dříve slaná.

Město Slaný také postupně obnovuje zeleň, mimo jiné v lesoparku Háje. Od listopadu zde přibyly desítky mladých stromů a další ještě městské technické služby vysadí. Nahrazují třeba usychající jehličnaté stromy či ty, které napadl kůrovec. Vysazené jsou především listnaté stromy, které nejsou tak náchylné k usychání či poškození kůrovcem.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist TOPlist