https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/smluvni-staty-bernske-umluvy-schvalily-snizeni-ochrany-vlku
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Smluvní státy Bernské úmluvy schválily snížení ochrany vlků

3.12.2024 12:40 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Smluvní státy Bernské úmluvy o ochraně evropské přírody schválily snížení statusu ochrany vlků. Oznámila to dnes Rada Evropy, ale neupřesnila, jak která země ve stálém výboru Bernské úmluvy při Radě Evropy hlasovala. Pro snížení ochrany, která má usnadnit odstřel vlků, se podle agentury APA vyslovila pravděpodobně i Evropská komise, která ve Štrasburku hlasovala jménem 27 členských států EU. Návrh na snížení ochranného statusu podala právě EU.
 
Smluvní státy snížily ochranný status vlků z "přísně chráněný" na "chráněný". EU tak nyní může ochranu vlků snížit ve své směrnici FFH (Fauna-Flora-Habitat).

Pro snížení statusu patrně hlasovalo také Švýcarsko, které se už v roce 2022 silně zasazovalo o snížení ochrany vlků, ale tehdy ztroskotalo mimo jiné na odmítavém postoji EU.

Po dnešním rozhodnutí bude podle APA trvat tři měsíce, než bude status ochrany vlků v rámci Bernské úmluvy snížen. Do té doby by ještě mohla změnu vetovat třetina smluvních států, což je ale nepravděpodobné, protože pro dnešní rozhodnutí byla nutná dvoutřetinová většina.

Snížená ochrana vlků poskytne unijním státům více pružnosti při povolování lovu vlků, aniž by ale musely zcela zrušit jejich ochranu, uvedla dnes Rada Evropy, podle níž by se vlčí populace neměla ocitnout v ohrožení.

Vlci byli dosud zařazeni mezi přísně chráněné druhy, jak je stanoveno v příloze II Bernské úmluvy. Smluvní strany úmluvy tak musely tento druh chránit, což se v posledních letech dařilo. Jen na evropském kontinentě se odhaduje, že se vlčí populace za deset let téměř zdvojnásobila - z 11 193 kusů v roce 2012 na 20 300 v roce 2023.

Nárůst počtu vlků však způsobil problémy v chovu hospodářských zvířat. Podle posledních dostupných údajů z členských států se odhaduje, že vlci v EU zabijí každý rok nejméně 65 500 kusů dobytka. Cílem nynější změny je zařadit vlka mezi pouze chráněné druhy (přesunutím do přílohy III Bernské úmluvy), což bude znamenat mírnější ochranu.

Omezení ochrany vlků prosazovalo zejména Finsko, které má s útoky těchto šelem velké problémy. Potíže ale hlásilo i Slovensko, Švédsko a Rumunsko. Česko opatření rovněž podpořilo.

Bernská úmluva, která byla přijata v roce 1979 a vstoupila v platnost v roce 1982, je mezinárodní smlouvou pod záštitou Rady Evropy. Smluvní strany se v ní zavazují přijmout přísná opatření k ochraně celoevropsky významných druhů planě rostoucích rostlin, volně žijících živočichů a jejich stanovišť. Česká republika je smluvní stranou úmluvy od června 1998.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

AL

Alena Lyskova

3.12.2024 13:30
Radostná zpráva, jen je škoda toho poníka paní Uršuly. Kdyby měla královna EU rozum mohl žít. Mnoho farmářů by neskončilo s chovem ovcí a koz.
Odpovědět
Ra

Radek

3.12.2024 14:47 Reaguje na Alena Lyskova
Ještě měli schválit instituce které do toho budou do budoucna mluvit . Pokud do toho bude zasahovat v ČR hnutí duha a jim podobní tak to bude pouze na papíře a ještě tady na ekolistu a v dalších ...
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

3.12.2024 15:38 Reaguje na Radek
Bohužel tak nějak.
Odpovědět
Anyr

Anyr

3.12.2024 16:29 Reaguje na Alena Lyskova
Já se tak moc těším z neúprosného toku času, který pozvolna nahrazuje předlistopadové generace... :)) To je jako když Bůh nechal celý národ na poušti, a nedovolil jim odejít, než proběhla naprostá generační obměna a konec starého myšlení. :))
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

3.12.2024 17:20 Reaguje na Anyr
V roku 1989 som mal 21 rokov. Som narodený v roku 1968 tesne pred príchodom spriatelených armád. Revolúcie som sa zúčastnil veľmi aktívne a tešil som sa na zmenu a nový život čo nás čaká. Určite v tom čase ako mladý človek a ochranca prírody by som nikdy nesúhlasil s odstrelmi vlka. Bohužiaľ sa so mňa stal starší človek a moje názory už nie sú tak radikálne. Medzičasom som sa dostal k aktívnej ochrane prírody v rámci ktorej sa venujeme koseniu bohatých orchideových bielokarpatských lúk. Niektoré rezervácie vypásame pomocou stáda kôz alebo oviec. Najmä vďaka tomu viem pochopiť, prečo ľudia žiadajú odstrel veľkých šeliem. Takže milý Anur ti želám do života veľa úspechov. Je úplne isté že zostarneš a tiež ťa bude mladá generácia možno nenávidieť alebo im budeš na posmech a budú sa tešiť kedy tí hlupáci už vymrú. Nakoniec tak to asi bolo vždy a vždy aj bude.
Odpovědět
JO

Jarka O.

3.12.2024 20:57 Reaguje na Vladimir Mertan
Není to tak ve všech rodinách. Ale v jeho rodině nastane to, co jste v posledních větách napsal.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

3.12.2024 19:35 Reaguje na Anyr
Předlistopadové generace, Anyre, měly na rozdíl od té vaší ještě rozum na svém místě. Ale k tomu musíš teprve dospět, teď bys to ještě nepochopil, víš, na to jsi moc mladý.
Odpovědět
MM

Milan Milan

3.12.2024 20:15 Reaguje na Anyr
To je teda srovnávání. A co to má společného s nesmyslným vysazením vlků do bezpečné krajiny, před několika lety i do lesů ČR?
Odpovědět
MS

Miroslav Skuček

6.12.2024 09:57 Reaguje na Milan Milan
Nechápu, co na tomto serveru, věnovanému ekologii děláte.. To je pro vás sprosté slovo!
Vlk lidem neubližuje, to šilenci v autech ano, například..
Akorát pomáhá regulovat sparkatou zvěř, zlepšuje její kondici a nepřimo - tlakem na stáda - snižuje okus lesa.. ( tím, že nutí zvěř hybat se )
Ale, vám marno, stejně to nepochopíte..
Hadám, že máte radost z zoho, že se tráví dravci.. Ti jsou také nebezpeční..
Odpovědět
LZ

Leon Zumr

12.1.2025 08:03 Reaguje na Miroslav Skuček
Nebezpeční jsou hlavně ti co prosazují ochranu mediálně zajímavých druhů a na ostatní druhy z vysoka ser..., protože z těch se prachy nesypou.
Odpovědět
PE

Petr Elias

4.12.2024 12:19 Reaguje na Alena Lyskova
Například u nás většina farmářů neskončila s chovem ovcí a koz kvůli vlkům...
Odpovědět
JO

Jarka O.

3.12.2024 20:55
Konečně. Teď se může změnit vyhláška 395/92 a začít lov škůdců.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

4.12.2024 09:06
Tuto změnu určitě vítám nejen já , nalejme si však čistého vína. Pokud by vlci nestrhli oblíbeného poníku Leyenové, nestalo by se vůbec nic. A to je hodně špatně, prosazování osobních zájmů před zájmy společnosti je průvodním znakem celé EU, viz gryndýl.
Odpovědět
Hu

Hunter

4.12.2024 10:14
Bylo načase. Teď už jen jaký to bude mít dopad v praxi. Iluze si nedělám.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist