https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/snaha-o-cistou-energii-se-v-usa-tyka-take-orlu-belohlavych
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Snaha o čistou energii se v USA týká také orlů bělohlavých

20.4.2022 11:25 | WASHINGTON (ČTK)
Orli bělohlaví jsou v USA národním ptákem.
Orli bělohlaví jsou v USA národním ptákem.
Úsilí o zajištění ekologicky čistých zdrojů energie v USA bude třeba vykoupit kompromisy, například i ztrátou části populace orlů bělohlavých, píše list The Washington Post (WP). Pro splnění cíle snížit emise uhlíkových plynů je podle poslední zprávy OSN třeba začít jednat "nyní, nebo nikdy". Pokud se svět nesmíří s nesnadnými kompromisy, může ruský vpád na Ukrajinu z tohoto názoru OSN slovo "nyní" vymazat.
 

Americký prezident Joe Biden při nástupu do funkce slíbil, že jeho administrativa povede svět k čistým energiím. Teď je jejím úkolem také vést reakci na ruskou nevyprovokovanou válku, kterou Biden považuje za genocidu. Znamená to pomoci západním zemím dostat se ze závislosti na ruské ropě a plynu. Biden ale musí mít na paměti také inflaci, jejíž míra může být rozhodujícím faktorem listopadových doplňovacích voleb.

Prezident nařídil uvolnit 180 milionů barelů ropy z národních strategických rezerv, požádal domácí firmy o zvýšení těžby, dočasně zrušil pro letní měsíce zákaz prodeje "špinavých" směsí pohonných hmot na benzínových pumpách. Bez ruských zdrojů na trhu nebude zejména v Evropě, která je na energii z Moskvy závislá, možné výpadek nahradit ekologicky čistými zdroji ze solárních, větrných nebo vodních elektráren. Biden a evropští politici se připravují na vybudování infrastruktury, která umožní dovoz amerického zkapalněného plynu, ale příprava přístavů, lodí a úpraven potrvá roky.

Odstřižení ruského plynu je problém hlavně pro Německo, které má do konce roku zavřít své jaderné elektrárny. Berlín tak bude nucen zvýšit využití uhlí, jehož spalováním se uvolňuje víc zplodin než při spalování plynu. Všichni by se chtěli vyhnout apokalyptickým, avšak mimořádně řídkým nehodám, jako byly ty v elektrárnách v Černobylu a Fukušimě. Ale v kontextu řešení krize kolem Ukrajiny a snahy omezit uhlíkové emise bude třeba riziko provozu jaderných elektráren přijmout.

Čímž dochází na orly bělohlavé. Firma NextEra Energy Resources má v USA 154 podniků a v březnu se u soudu ve Wyomingu přiznala k porušení úmluvy o migrujících ptácích. Dostala za to pokutu osmi milionů dolarů (181 milionů korun). Doznala, že v jejích větrných elektrárnách v minulém desetiletí zahynulo 150 orlů, z nichž 136 zabila ramena vrtulí, mezi něž se ptáci dostali.

Orli bělohlaví jsou v USA národním ptákem a sledovat jejich majestátní let je nezapomenutelné. Právě teď se jim ale daří tak, že je bylo možné před více než desítkou let vyjmout ze seznamu ohrožených druhů. Roku 2019 se odhadovalo, že ve 48 státech USA žije 316 700 jedinců.

Větrné elektrárny za sebou zanechávají menší uhlíkovou stopu než uhlí, plyn a dokonce i solární panely. Je těžké smířit se se ztrátou každého orla, avšak ještě těžší je přijmout vyhlídku na zánik této jedinečné, ohrožené planety.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RP

Radim Polášek

21.4.2022 07:56
OZE zdroje, jako jsou větrníky, fotovoltaika i masívní rozemílání lesů do štěpky jako náhrada uhlí v tepelných elektrárnách jsou neekologické, protože vyžadují kvůli energii přeměnit a poškodit příliš velké rozlohy přírody.
Ekologické jsou bodové zdroje o velkém měrném plošném výkonu, jako jsou třeba jaderné elektrárny a v budouzcnosti fůzní elektrárny, které umožnují tyto přírodní plochy ponechat svému optimálnímu vývoji. Ať už pro jiné ekonomické využívání lidmi nebo pro volný člověkem neovlivněný rozvoj přírody.
A pokud dáme jako významné kritérium ekologičnosti právě rozlohu a intenzitu poškození přírodních oblastí na jednotku získané energie, lze se bavit o tom, že by mohly být ekologičtější i klasické tepelné elektrárny. Přirozeně důkladně zajištěné proti zbytečnému úniku škodlivin, jako je oxid siřičitý a další škodliviny u uhlí nebo u plynových systém těžby plynu s minimálními úniky metanu CH4.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist