https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/snemovna-schvalila-vysetrovaci-komisi-k-uniku-kyanidu-do-becvy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sněmovna schválila vyšetřovací komisi k úniku kyanidu do Bečvy

21.4.2021 16:05 | PRAHA (ČTK)
Řeka Bečva protékající mezi Valašským Meziříčím a Juřinkou.
Řeka Bečva protékající mezi Valašským Meziříčím a Juřinkou.
Foto | Radim Holiš / Wikimedia Commons
Sněmovna schválila zřízení vyšetřovací komise k loňské ekologické havárii v řece Bečvě. Komise má mít devět členů, každý z poslaneckých klubů bude moci navrhnout jednoho člena. Své zjištění má komise předložit do pěti měsíců od svého vzniku. Pro zřízení komise, které vyvolaly opoziční strany v čele s KDU-ČSL, hlasovalo 52 z přítomných 90 poslanců. Vznik komise podpořili hlavně poslanci napříč stranami s výjimkou poslanců ANO, kteří se převážně zdrželi.
 

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) dnes před hlasováním řekl, že pokud bude komise zřízena, bude to precedens a bude to poprvé, co komise vznikne k živému vyšetřovacímu spisu policie. Řekl, že to je to hlavní, co mu na vzniku komise vadí. Ujistil, že má stejný zájem, aby se kauza vyšetřila a bylo jasno.

Opozice iniciovala vznik komise zejména kvůli tomu, že původce otravy Bečvy kyanidem není ani po půl roce vyšetřování znám. Znalec Jiří Klicpera, který má vypracovat pro policii posudek, opakovaně požádal o delší lhůtu. Stejně jako ministr Brabec již dříve vyloučil, že by původcem otravy byla chemička Deza z holdingu Agrofert.

Odpůrci komise dříve argumentovali zejména tím, že by zasahovala do dosud neukončeného vyšetřování a že by její činnost nic nepřinesla.

Ekologická havárie zasáhla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly loni 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.

Vyšetřovací komise nyní dostala za úkol hlavně shromáždit veškeré podklady k ekologické katastrofě z 20. září 2020 i následným haváriím v uplynulém roce. Dalším úkolem bude prověřit získané podklady a vyvodit případnou trestní odpovědnost za zjištěná pochybení. Má také vyhodnotit správnost postupu dotčených orgánů státu a jiných osob, jejich případná procesní pochybení či liknavost.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

21.4.2021 17:13
Ministr Brabec se dívá do křišťálové koule? Posudek ještě zdaleka není hotov, ale on už ví, že tu otravu nezpůsobila Deza.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

21.4.2021 17:42
Pochybuji, že se viníka komukoliv podaří zjistit, už bylo dost času na zametení stop. Zásadní je zřejmě absence vzorků, které měly být nabrány bezprostředně po havárii, ale nebyly. Očekávám tedy, že komise alespoň vyhodnotí správnost postupu dotčených orgánů státu a jiných osob, jejich případná procesní pochybení či liknavost. A my se pak konečně na oficiální úrovni dozvíme něco víc než jen to, že „DEZA to nebyla“.
Odpovědět
VK

Václav Kain

21.4.2021 18:05
Stopy zameteny.Důkazy(zničeny) nejsou a tak může vzniknout vyšetřovací komise.Divadlo pro lidi.
Odpovědět

Jiří Červený

21.4.2021 19:11 Reaguje na Václav Kain
Přesto si myslím, že to smysl dává. Babiš nebude u moci už dlouho a je potřeba důsledně dle zákona naložit se všemi, kteří se na tom zametení stop zúčastnili. Bečva se už bohužel neodestane, ale pro budoucno je třeba tvrdě potrestat všechny tyto zametače.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.5.2021 11:04 Reaguje na Jiří Červený
Těch stop je přímo vagón a laboratoře mají arichvy (i tajné archivy), protže je velká šance, že po volbách sem přijde jiná garnitura a otravu Bečvy bude možno normálně vyšetřit.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

21.4.2021 19:15 Reaguje na Václav Kain
Jestli to nebude spíše tím, že komunisti vypověděli koaliční smlouvu a Babiš tím pádem nemá ve sněmovně většinu.
Odpovědět
kk

karel krasensky

21.4.2021 20:59
Mam obavu jestli vyznamny specialista na otravu řek a jeden z nejlepších světových znalcu jaderných elektraren pan Pavel Hanzl z Brna vážně neonemocněl.Asi dva tři dny zde schazejí jeho vysocé odborné fundované příspěvky
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

22.4.2021 07:46 Reaguje na karel krasensky
Asi šel s mašlonky z Marsu se podívat, jak to vypadá v dupě.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.4.2021 19:09 Reaguje na karel krasensky
Člověče nešťastná, mě opravovali pravé oko laserovou operací a byl jsem slepý jak vyšetřovatel Bečvy.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist