https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/solar-global-v-napajedlech-vybuduje-verejne-dostupnou-plnici-stanici-na-vodik
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Solar Global v Napajedlech vybuduje veřejně dostupnou plnicí stanici na vodík

27.4.2023 01:20 | NAPAJEDLA (ČTK)
Čerpání vodíku do automobilu na palivové články
Čerpání vodíku do automobilu na palivové články
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Společnost Solar Global v Napajedlech na Zlínsku vybuduje veřejně dostupnou plnicí stanici na vodík vyrobený čistě z obnovitelných zdrojů energie. Elektrolyzér vyrobí vodík s pomocí solární energie. Stanice bude dostupná pro osobní i nákladní dopravu. Projekt získal dotaci 40 milionů korun od ministerstva dopravy, celková výše investice do vybudování stanice a související infrastruktury se bude pohybovat kolem 90 milionů korun, sdělila ČTK společnost. Předpokládaný termín dokončení projektu je na přelomu let 2024 a 2025.
 

Předpokládaná roční produkce vodíku dosáhne osm tun. "Takové množství paliva představuje dojezd přibližně 800 000 kilometrů u vodíkového osobního vozu nebo 80 000 kilometrů u vodíkového autobusu," uvedla společnost. Kromě plnicí stanice projekt zahrnuje i vysokotlaký zásobník vodíku. Veškeré technologie včetně čerpací stanice budou v areálu centrály skupiny Solar Global v Napajedlech.

"Zelený vodík, vyrobený z obnovitelných zdrojů energie, je klíčový pro dekarbonizaci české ekonomiky a energetiky. Česká republika zatím v rozvoji vodíkové infrastruktury silně zaostávala za západními zeměmi a jsem rád, že právě Solar Global ve svém domovském Zlínském kraji zajistí jedno z prvních center produkce zeleného vodíku v Česku. Obdobně, jako jsme mezi prvními rozhýbali českou solární energetiku a uvedli do provozu první velkokapacitní bateriový systém, je naším cílem položit základy vodíkového hospodářství propojeného právě s produkcí energie z obnovitelných zdrojů jako přímé náhrady fosilních paliv," uvedl předseda představenstva skupiny Solar Global Vítězslav Skopal.

Společnost má stavební povolení pro vodíkovou technologii. "Můžeme tak zahájit výběr dodavatele na realizační projektovou dokumentaci a následně i na dodávku celé technologie. Plnicí stanice v Napajedlech bude disponovat špičkovými technologiemi, které umožní plnění nádrží v automobilech na vodík na jejich plný provozní tlak, tedy více než 700 barů, a to během pouhých pěti minut," uvedl výkonný ředitel Solar Global Zdeněk Tříska.

Projekt v Napajedlech je jedním ze tří plánovaných projektů Solar Global na výrobu a distribuci zeleného vodíku v Česku. Další společnost chystá v Ovčárech u Kolína a u Třemošnice na Chrudimsku. Celkové náklady na vybudování vodíkových projektů Solar Global odhaduje zhruba na 330 milionů korun. Skupina Solar Global byla založena v roce 2009. Přes dceřiné společnosti zajišťuje servis stovkám elektráren, obchoduje s elektrickou energií a investuje do inovativních řešení v oblasti takzvané zelené energetiky.

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) na začátku března při otevření první veřejné čerpací vodíkové stanice v Praze uvedl, že do roku 2025 by mělo v Česku fungovat 12 vodíkových čerpacích stanic a o pět let později jich bude 40.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

27.4.2023 21:47
8 tun ročně za investici 90 milionů. To je při návratnosti 9 let 1 milion na tunu tj.1000 korun na kilogram. A to nepočítám náklady provozní. To je ale láce.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

27.4.2023 21:51 Reaguje na Slavomil Vinkler
Podle googlu je výhřevnost 33 kWh na 1kg tedy 1 kWh je jen v odpisech za úžasných 31 korunu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.4.2023 09:37 Reaguje na Slavomil Vinkler
Je to příšerné, ale nezjistil jsem, kolik stál benzín na začátku automobilismu, kdy se kupoval v lékárně. odhaduji, že ještě výrazně dráž. Navíc nelké lyzéry vyrábí vodík výrazně levněji už dnes.
Odpovědět
Pe

Petr

28.4.2023 10:05 Reaguje na Slavomil Vinkler
No a co když si vy koupíte nové auto, nebo postavíte dům, nebo třeba koupíte jen obyčejný mobil. Jakou to má návratnost? No vůbec žádnou. Přesto to bez váhání uděláte.
Odpovědět
sv

sv

28.4.2023 18:57 Reaguje na Petr
Ten kdo musí vydělávat bez dotací návratnost investice samozřejmě počítá. Kdo utrácí pro srandu králíkům nechť si utrácí za svoje. Tedy i zelení vylízanci při nákupu vodíkové stanice ... ZA SVOJE.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.4.2023 09:42 Reaguje na sv
To je jak v našem čecháčkistánu. Jádro nebudeme stavět, je to moc drahé, muselo yse to dotovat. OZE je ještě horší dotace jsou fuj fuj. Zlí ekologisti nám zdražili uhel (který nám stejně dochází) emisními povolenkami. Bé, bé, bé jsme hlupáčci blbečci, nic investovat nebudeme a za pár let budeme dovážet elktřinu zadraho od té zlé EU, která nám nepomůže a je jen zdrojem naší bídy.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist