Soud projedná žalobu Dětí Země proti přehradě v Nových Heřminovech

Žalobu Děti Země podaly proti územnímu rozhodnutí ministerstva pro místní rozvoj. Předseda spolku Miroslav Patrik ČTK už dříve řekl, že se ministerstvo při vydání územního rozhodnutí nevypořádalo s jejich připomínkami. Organizace Děti Země podala 36 připomínek, do územního rozhodnutí byly zahrnuty tři. Navíc podle Patrika ministerstvo řádně nevypořádalo jejich připomínky k pěti závazným stanoviskům. "Snažíme se chránit životní prostředí. Podstatné je to, zda bylo rozhodnutí státu v souladu se zákonem. A od toho je soud, aby řekl, zda ano, či ne," doplnil Patrik.
Mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Karolína Nová dnes uvedla, že ministerstvo v odvolacím řízení posuzovalo zákonnost a správnost rozhodnutí stavebního úřadu v Bruntále, a to v rozsahu odvolacích námitek. "Vypořádali jsme se se všemi námitkami spolku Děti Země a vycházeli jsme, jak nám to ukládá zákon, ze závazných stanovisek dotčených orgánů. Právě dotčené orgány posuzují, jestli je nutné námitky zapracovat do rozhodnutí, nebo nikoliv. V těchto konkrétních případech šlo především o orgány ochrany přírody a my se jejich rozhodnutím musíme řídit," uvedla.
Soudce může buď žalobu zamítnout a stavební přípravy budou pokračovat, nebo jí vyhoví a rozhodnutí ministerstva zruší. To se pak bude muset s připomínkami aktivistů znovu vypořádat. Zahrne je do územního rozhodnutí, nebo je zamítne s jinou argumentací.
O výstavbě přehrady se hovoří od roku 1997, kdy sever Moravy a Slezsko postihly ničivé povodně. O stavbě stát rozhodl v roce 2008, dosud ale nezačala. Podle posledních odhadů by se mělo začít stavět v roce 2027. Stavební práce by měly trvat pět let a stát asi devět miliard korun. Ministr Výborný už dřív odklady označil za chybu státu. Řekl, že úřady mohly rychleji rozhodovat. Stát podle něj selhal i v tom, že vytvořil prostředí, ve kterém se aktivisté a případně i předchozí představitelé obce Nové Heřminovy mohli odvolávat, a stavbu oddalovat. Přehrada má před povodněmi výrazně ochránit Krnov, Opavu a další obce na řece Opavě, které postihly záplavy naposledy loni v září.
Proti přehradě dlouhodobě vystupuje i Hnutí Duha Jeseníky. Jeho koordinátor Ivo Dokoupil ČTK řekl, že žalobu jako Děti Země podávat nebude. "Se stavbou přehrady nesouhlasíme a za ideální řešení považujeme suchou nádrž. I přes tyto výhrady bereme na vědomí rozhodnutí o výstavbě a k podání žaloby nepřistoupíme. Cílem nadále zůstává, aby výstavba vodního díla probíhala s maximální ohleduplností k přírodě a okolní krajině," řekl Dokoupil.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (5)
smějící se bestie
22.2.2025 05:32
Karel Zvářal
22.2.2025 08:37 Reaguje na smějící se bestieZbyněk Šeděnka
22.2.2025 19:31pavel peregrin
22.2.2025 20:42 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaZdenek Wenzel
27.2.2025 07:52 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaVčera jsem jezdil služebně v lokalitě Brantice, Radim, Krasov, Široká Niva a Karlovice, kde jsem si vzpomněl na staré domorodce, kteří tady hospodařili 300 let, ale žádný z nich nepostavil své stavení do koryta potoka nebo do řeky.
Všechny staré stavení a statky jsou ještě dnes vidět, že jsou vždycky pár metrů nad výškou hladiny, kde řádila povodeň.
Takže jednoduché jak facka a jak se říká, chytrému napověz a hloupého trkni.