https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/soud-skoncil-dokazovani-v-kauze-otravy-becvy-rozsudek-by-mohl-padnout-23.rijna
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Soud skončil dokazování v kauze otravy Bečvy, rozsudek by mohl padnout 23. října

21.9.2023 11:35 | VSETÍN (ČTK)
Foto | Miroslav Přikryl / Český rybářský svaz
Vsetínský okresní soud dnes skončil dokazování v případu otravy řeky Bečvy ze září 2020. Závěrečné návrhy by měly zaznít 18. a 19. října, na kdy soudkyně Ludmila Gerlová odročila hlavní líčení. Rozsudek ve sledované kauze by podle ní mohl soud vynést 23. října. V kauze jsou obžalovaní společnost Energoaqua a její ředitel Oldřich Havelka. Vinu opakovaně odmítl, stejně jako zmocněnec podniku Vladimír Kurka. Podle obžaloby řeku otrávily kyanidy a šestimocný chrom.
 

Hlavní líčení v kauze začalo koncem letošního ledna. Od té doby se uskutečnilo 26 jednacích dní. Vypovídaly desítky svědků, soud předvolal také několik soudních znalců. Nyní bude mít hlavní líčení téměř měsíční pauzu. "Dám prostor stranám k přípravě závěrečných návrhů," řekla Gerlová.

Za poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami hrozí Havelkovi až pětileté vězení, společnosti Energoaqua zákaz činnosti a peněžitý trest. Dnes se soud zabýval především listinnými důkazy. Zamítl také některé další důkazní návrhy předložené obhajobou.

Firma Energoaqua spravuje tovární areál bývalé Tesly v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku, kde zajišťuje i čištění odpadních vod. Z areálu vytékají přes 13 kilometrů dlouhým kanálem, který ve Valašském Meziříčí ústí do Bečvy. Podle obžaloby se znečištění do řeky dostalo právě tímto kanálem.

Zástupci společnosti Energoaqua odmítají, že by se jedovaté látky do řeky dostaly jejím kanálem. Uvádějí, že první ryby začaly hynout zhruba 3,5 kilometru od tohoto vyústění, a je tedy podle nich vyloučeno, aby původcem ekologické havárie byla Energoaqua. Zapravdu jim dávají i někteří vědci a rybáři. Blíže místu úhynu prvních ryb má výusť například valašskomeziříčská chemička Deza.

Podle státního zástupce Jiřího Sachra způsobila Energoaqua znečištění Bečvy jedovatými kyanidy a šestimocným chromem, a to nejméně na 37 kilometrech řeky. Obžaloba uvádí, že to mělo za důsledek masivní úhyn více než 39 tun ryb. Otrava zasáhla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MK

Majka Kletečková

21.9.2023 17:32
Podle toho, co jsem četla o průběhu soudních jednání, tak u soudu nezazněl jediný důkaz proti obžalované firmě, takže nakonec musí dojít ke zproštění. Je pravděpodobné, že se skutečný viník nikdy nenajde. To by se už od začátku muselo vyšetřování zaměřit někam jinam.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

21.9.2023 19:13 Reaguje na Majka Kletečková
Doufám.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

21.9.2023 22:45 Reaguje na Majka Kletečková
Čekala jste snad něco jiného ? Kauza Bečva neuvěřitelně zfušovaná práce státních orgánů, zejména ČIŽP.
Odpovědět
RK

Roman Kolář

22.9.2023 18:41
Nedotažení případu by bylo vítězstvím zadavatelů obžaloby a prohrou svobodné společnosti. O nic jiného, než o čas, s vírou, že vše půjde do vytracena, zadavatelům nešlo. Na samém počátku nebylo nic víc, než potenciálně ztracené hlasy voličů v komunálních volbách v případě, že by se v médiích objevily zprávy typu "babišova firma vytrávila Bečvu", což bylo dost pro to, aby byl odstartován tento nechutný proces.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist