Soud v Č. Budějovicích musí znovu řešit zásady územního rozvoje
Zásady rozvoje, které stanovují základní požadavky na uspořádání území kraje a vymezují koridory důležitých staveb, schvalovali jihočeští zastupitelé v roce 2011. Návrh na zrušení dostal krajský soud v listopadu téhož roku. Pisatelé v ní uvedli, že zásady odporují zákonu. Jejich přijetím prý kraj zasáhl do práva na příznivé životní prostředí i spravedlivý proces. Argumentovali také hrozbou narušení sociálních vazeb v komunitách na Šumavě.
Krajský soud nepřiznal spolku takzvanou aktivní legitimaci, tedy právo podat návrh na zrušení opatření obecné povahy. Návrhem se pak zabýval pouze s ohledem na některé argumenty majitelky nemovitosti u Lipna. Žádnou nezákonnost nezjistil. Následovala kasační stížnost, kterou NSS zamítl. Poté ale zasáhli ústavní soudci, podle nichž by odpůrci zásad měli dostat prostor, aby dokázali, že opatření obecné povahy zasahuje do jejich práv.
"Neobstojí závěr NSS v nyní posuzované věci, když se omezil toliko na zkoumání místní příslušnosti a stanov spolku založeného za účelem ochrany přírody, krajiny a životního prostředí a pouze na tomto podkladu kasační stížnost zamítl," uvedl loni v nálezu soudce zpravodaj Pavel Rychetský.
Následně musel NSS o kasační stížnosti spolku i majitelky nemovitosti rozhodovat znovu. Tentokrát jim vyhověl, a spor se tak vrací ke krajskému soudu.
Okrašlovací spolek Zdíkovska si v minulosti připsal u NSS úspěchy. V roce 2010 soud zrušil část návštěvního řádu Národního parku Šumava, která umožňovala registrovaným vodákům splouvání Teplé Vltavy mezi Soumarským Mostem a Pěknou. Podle ekologů ze spolku chybělo k vydání sporné části návštěvního řádu posouzení dopadů na životní prostředí. V roce 2012 se soud zastal spolku ve sporu o kácení stromů v Národním parku Šumava.
reklama