Španělsko dá kvůli suchu 467 milionů eur na odsolovací zařízení v Katalánsku
Zařízení budou postavena severně a jižně od Barcelony, druhého největšího španělského města, a budou mít roční kapacitu 80 milionů metrů krychlových vody, uvedlo v prohlášení španělské ministerstvo životního prostředí. Podle něj mají být uvedena do provozu v letech 2028 a 2029.
"Závazek vlády je udělat vše pro to, aby pomohla všude tam, kde je potřeba zajistit pitnou vodu," řekla novinářům v Barceloně ministryně životního prostředí Teresa Riberaová.
Katalánské přehrady jsou v současné době na 16 procentech své kapacity, a to v době, kdy by je za normálních okolností naplnily srážky. Místní úřady stanovily pro obyvatele omezení spotřeby vody, aby zmírnily dopady sucha.
Riberaová také uvedla, že vláda a místní vodohospodářské společnosti budou po moři přepravovat až 40.000 metrů krychlových odsolené vody denně ze zařízení v Saguntu v regionu Valencia.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (16)
Miroslav Vinkler
6.2.2024 08:40Není les, není voda. Budeme odsolovat mořskou vodu, taky cesta.
Slavomil Vinkler
6.2.2024 09:05 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
6.2.2024 10:35 Reaguje na Slavomil VinklerOd antiky až do současnosti je řada zpráv, které tvrdí jedno a to samé.
Kde je les, tam je voda. Kde se les vykácel je sucho.
Například je skutečně doleženo měřením, že voda při své cestě Amazonií (vzdušná vlhkost) 5-7x zrecykluje , tedy vypaří se a opět zkondenzuje na déšť.
A na rozdíl od Španělů, zcela zadarmo.
Slavomil Vinkler
6.2.2024 17:01 Reaguje na Miroslav VinklerRadim Polášek
7.2.2024 08:30 Reaguje na Miroslav VinklerNapříklad když mně bylo pár let, stačilo mi vyjít z baráku kterýmkoliv směrem a narazil jsem na nějakou vodní plochu. Otevřené koryto potoka, prameniště, bažinu, trvale mokrý příkop u silnice... V létě třeba v teplém podvečeru u nás na zahradě rejdily komáří "sloupy", mnohatisícová hejna komárů, létajících nejvíc v kruhu o průměru tak 20 - 40 centimetrů a výšky tk do dvou metrů a z dálky byl slyšet hlasitý kvakot žab. A večer létali netopýři živicí se nejspíš těmi komáry.
A to všechno zmizelo. Hlavní potok, když do baráků začali zavádět místo kadibudek splachovací záchody a automatické pračky, se z baráků zvýšila produkce odpadních vod tak, že místo zasakování do půdy hned u baráku dosáhly ty odpadní vody do potoka, vyhubily tam ryby a další živočichy a začalo to tam smrdět jako záchody, tak se to muselo zatrubnit. Druhým potokem začaly téct odpady z JZD plus jeho prameniště na horním toku v areálu JZD začali zasypávat průmyslovým odpadem z dílen JZD, tak se ten potom procházející zahradami musel taky zatrubnit. Areál starých nepožívaných rybníků na druhé straně řeky, kde byly bažinaté louky a bažiny se odvodnil na louky a rozoral se na pole. Slepá ramena kolem řeky se zanesla, zasypala popepelem z uhlí u okolních baráků, řeka se kvůli ochraně před povodněmi zahloubila do štěrku a kolem koryta všude poklesla spodní voda. A ostaní drobné vodní a mokré krajinné prvky se odvodnily, zatrubnily, zasypaly. Poslední bažinku s pramenem o velikosti zhruba 0,5 metru x 6 metrů v blízkosti zasypal soused někdy kolem roku 2005, kvůli bezpečnosti.
Dneska je tady všude kolem 2 - 4 dny po dešti suchá krajina. A prach. všechno mokré a vlhké bylo zasypáno a zarovnáno nebo to teče v kanálech v podzemí. Případně pokud přijde silný přívalový déšť, místo těmi dřívějšími toky to poteče po povrchu a vyvolá velkou erozi.
Jestli to tak je na většině území, tak se těmi změnami obrovsky snížilo odpařování z krajiny a silně změnilo a oteplilo klima. A taky velmi zhoršila odolnost krajiny k erozi.
Pavel Hanzl
7.2.2024 10:14 Reaguje na Miroslav VinklerLes na poušti jsou schopni vypěstovat pouze v Izraeli a to jen ve velmi omezeném rozsahu.
Jaroslav Řezáč
6.2.2024 16:22Miloš Volenec
6.2.2024 16:54 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJaroslav Řezáč
6.2.2024 21:23 Reaguje na Miloš VolenecPavel Hanzl
7.2.2024 10:09 Reaguje na Jaroslav ŘezáčRadim Polášek
7.2.2024 08:40Co se týká zalesnění, pro Španělsko by to byl obrovsky náročný projekt trvající po mnoho desetiletí víc generací. Musí se postupně a plošně zalesňovat tam a takovými dřevinami, které tam neuschnou a až to zalesňování na souvislé ploše desítek tisíc kilometrů čtverečních překročí určitou hranici, teprve potom dojde vypařováním k ochlazování krajiny, ke zvýšení průměrné vlhkosti a ke zvětšení množství srážek. V další fázi, jak už bude víc vláhy, postupně měnit suchomilnější dřeviny za vlhkomilnější, které mají vyšší odpar.
Jak kdysi ve starověku až středověku trvalo postupné odlesňování a vysychání krajiny, tak řádově podobnou dobu by asi trvalo kvalitní zalesňování krajiny a návrat vláhy do krajiny.
Radim Polášek
7.2.2024 08:56 Reaguje na Radim PolášekVůbec podle mne má docela budoucnost obor klimatologie zabývající se studiem a předpověďmi krátkodobých několikaletých výkyvů klimatu. třeba v souvislosti s jevem El Niňo I u nás by se například velmi zefektivnila výsadba nových lesních porostů, kdyby se výsadba (a předchozí předpěstování) sazenic soustředila na začátek aspoň dvouletého vlhčího období.
Miroslav Vinkler
7.2.2024 20:51 Reaguje na Radim PolášekBřetislav Machaček
7.2.2024 09:55odkud vodu k odsolování čerpám. S množstvím čerpané vody narůstá i salinita
okolního moře a mění se jeho vhodnost k životu většiny vodních tvorů. Ono
to není tak jednoduché a zvláště pak ani levné a je to už spíše zoufalost
neměnit zažité hospodaření se sladkou vodou, které má Španělsko obrovskou
spotřebu. Jejich zemědělství živící zeleninou půlku EU je naddimenzováno
vůči zdrojům sladké vody a ta zákonitě dochází stejně, jako v Kalifornii
a jinde. Jakákoliv koncentrace zemědělství se nesmí přehánět, pokud chybí
zdroje a nebo které jedou na doraz. No co! Náklady na odsolení vody pro
zemědělství zaplatí spotřebitelé a pro spotřebu obyvatel obyvatelé. Teď
bude záležet o kolik více, než dosud a zda to budou ochotni platit. Mi
to je ukradené, ale lidem z měst nezbude nic jiného, než si kupovat ty
produkty vypěstované na odsolené vodě z půdy "zasolené" hnojivy a i tou zbytkovou solí. Je to jako s půdou v květináči, ve které nemůže cokoliv
růst do nekonečna bez kompletní výměny půdy a to časem čeká i zelináře.