Správa KRNAP letos podpořila péči na 43 vzácných loukách
Podle mluvčího národního parku Radka Drahného šlo letos na podporu péče o 43 luk asi devět milionů korun. "V Krkonoších máme tři základní fenomény, arkto-alpinskou tundru, lesy a louky. Když se o louky nebudeme starat, zarostou a za několik desítek let by se z Krkonoše tento fenomén vytratil. Pokud je chceme zachovat, musíme o ně pečovat, tak, jak to dělali naši předkové," řekl Drahný.
Například jde o louky v oblasti Klínových, Friesových bud nebo v Modrém dole v lokalitě Studniční boudy. Péče o louky spočívá také v sekání trávy, pasení dobytka, odstraňování náletů, vláčení nebo v obnovování přehrážek, které mají zadržovat vodu v krajině. Na podzim hospodáři louky hnojí odleželým kompostem.
"Letos jsme podpořili péči na 43 lokalitách. Veliké díky patří především hospodářům, kteří péči o louky realizovali. Celková výměra luk v rámci zmíněného projektu je více než 360 hektarů," uvedl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.
Příkladem aktuálního rizika pro krkonošské louky je šíření invazivní rostliny lupiny mnoholisté, známé také jako vlčí bob mnoholistý. Je původem ze Severní Ameriky, na krkonošské louky nepatří a vytlačuje původní luční druhy. Do volné přírody se šíří hlavně od chalup a zahrádek, jde totiž o oblíbenou okrasnou rostlinu. Její další šíření omezuje včasná seč, a to nejdéle v době, kdy začne kvést, aby nemohla vytvořit semena.
Projekt Obnovný management krkonošských luk spadá do Operačního programu životní prostředí a navázal na předloni ukončený šestiletý projekt Life Corcontica. Měl by stát 76,6 milionu korun a skončit v roce 2023.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Lukas B.
25.10.2019 10:52možná proto je louka vzácnost.