https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/entomologove-ocenuji-peci-o-louky-v-krkonosich
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Entomologové oceňují péči o louky v Krkonoších

22.11.2024 16:32 | PRAHA (Ekolist.cz)
Foto | Kamila Antošová / Správa KRNAP
Odborníci z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Entomologického ústavu Biologického centra AV ČR, kteří již dvě desetiletí monitorují výskyt a rozšíření denních motýlů v centrálních Krkonoších, ve své letošní zprávě z monitoringu okáčů rodu Erebia v Krkonoších a v Jeseníkách vysoce kladně ocenili péči o krkonošské louky. „Vysoce kladně hodnotíme péči o krkonošské luční enklávy přiléhající k vysokohorským polohám,“ uvedli.

 
Jednou ze snah péče o krkonošské louky, krom vhodného nastavení managementů pro samotné rostliny a jejich společenstva, je také snaha zakomponovat do péče určitou rozrůzněnost, která vyhovuje motýlům a dalším bezobratlým. Nedávno jsme informovali o ohniscích luční biodiverzity a tzv. pásové seči, kdy pásy v druhově pestrých porostech umožní nejen dozrání a vysemenění bylin, ale také podpoří výskyt bezobratlých živočichů.

Nejedná se o nic převratného. V minulosti tuto mozaiku přirozeně zajišťovala rozdrobenost vlastnictví pozemků a různých přístupů mnoha majitelů k jejich hospodaření. Scelení pozemků do větších ploch vedlo v mnoha případech ke zjednodušení hospodaření a možnosti efektivního použití techniky a velkovýrobních přístupů. Ale zároveň na druhou stranu velmi omezilo výše uvedenou různorodost.

Jedním z možných přístupů k zajištění pestrosti biotopů pro bezobratlé je v dnešní zemědělské krajině ponechávání nesečených pásů formou právě tzv. pásové seče. Dalšími způsoby jsou mozaikovitá seč (nepravidelně se střídající sečené a nesečené plochy), fázovaná seč (minimálně třítýdenní posun seče na části ploch, aby ty dříve posečené stihly odrůst), seč různou mechanizací v různých termínech (od kos po větší traktory), ale také extenzivní pastva různých druhů hospodářských zvířat (smíšená stáda).

Všechny tyto činnosti, termíny a také poznatky o dané louce zohledňujeme při nastavení managementu na dané lokalitě. Výsledek je nepřehlédnutelný. Dle aktuálních výsledků se krkonošské louky zejména v oblasti Rennerových a Lahrových Bud díky rozrůzněnosti a dlouhodobosti naší péče staly „významnou lokalitou pro nelesní motýly horských poloh, včetně druhů obecně ustupujících vinou homogenizujícího hospodaření – vysokých početností zde dosahují mj. perleťovec velký, ohniváček celíkový, či hnědásek jitrocelový.“

Je tedy přirozené, že s ohledem na úspěchy budeme pokračovat v ponechávání pásů pro bezobratlé, fázované seče či pásové seči v dalších letech, i na dalších lokalitách či ve "volné krajině".


reklama

 
foto - Drahný Radek
Radek Drahný
Autor je tiskový mluvčí Správy KRNAP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

22.11.2024 16:37
Správné postupy je třeba pravidelně zveřejňovat, jeden článeček většinou zapadne.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

22.11.2024 16:50
Já sice v KRNAP už dlouho nebyl, ale pořád si myslím, že přístup v KR je lepší než NPČŠ, nebo NPŠ. Bohužel výsledkem nicnedělání je odpor občanů k vyhlášení Soutoku nebo Křivoklátska. Pokud by tam bylo podobné vedení parků...
Odpovědět
HH

Honza Honza

22.11.2024 16:57
Podobně by se měly udržovat i meze kolem silnic- vysekávat pod dohledem entomologa, ev. (pokud je to ekonomicky možné) část nechat nevysekanou, dosekat později apod.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

22.11.2024 17:01 Reaguje na Honza Honza
To hlásám opakovaně, že tam zahyne spousta housenek, které se nestihnou vykrmit. Dejme tomu, že strana k cestě by měla být čistá, ale strana do pole může růst dál. Kompletní vysíkání je znakem tupců, kterým je jedno, že hubí poslední "vzývané" motýle.
Odpovědět
Pe

Petr

22.11.2024 17:36 Reaguje na Karel Zvářal
Nesekaná tráva je jako popadaní staří mohykáni v lese. Oboje je prostor, často jediný možný, pro celou plejádu života. Jedno chválíte a druhé vám překáží a vadí.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

22.11.2024 18:58 Reaguje na Petr
V envi organizacích je polopravda a lež pracovní nástroj.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

22.11.2024 20:22 Reaguje na Karel Zvářal
A je ověřeno, že k zachování druhů stačí tak 1/3 ponechané plochy.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist