Vypadají jako fotbalový trávník, ale úplně posekané nejsou. Pásová seč letos poprvé zpestřila krkonošské louky
Louky Krkonošského národního parku jsou jedním ze tří fenoménů, které KRNAP chrání a pečuje o ně. Zásadním zdrojem, zaštiťující tuto péči od roku 2024, je projekt s názvem Management sekundárního bezlesí Krkonošského národního parku z programu Operační program životního prostředí.
Louky sekundárního bezlesí jsou dílem člověka, tedy druhotně vzniklým společenstvem rostlin a na ně vázaných živočichů. Vznikly před více než 400 lety. Generace hospodářů louky několik století udržovaly. Výsledkem jejich dlouhodobé a nekončící péče byly pestré, druhově bohaté porosty s nepřeberným množstvím kvetoucích bylin.
Vazba mezi loukou a člověkem je křehká a podmínečná. Bez zásahů člověka louky degradují, až postupně zaniknou. I v Krkonoších, po odsunu německy mluvících tradičních hospodářů po konci druhé světové války, o louky několik desetiletí nikdo nepečoval. Louky začaly degradovat, zarůstat náletovými dřevinami a jejich druhové bohatství začalo klesat.
Správa KRNAP se od devadesátých let minulého století snaží navrátit loukám jejich rovnováhu. Nejprve malými krůčky na malých plochách, postupem času se péče o cenné louky rozšířila. V současnosti se Správa KRNAP za pomoci hospodářů a finančních prostředků z projektů na péči o luční porosty pravidelně stará o více než 600 hektarů.
Všechny louky ale nejsou stejné a v detailu ani jedna louka není v celém svém rozsahu stejná, homogenní. Na louce lze i nezkušeným okem najít několik typů lučních biotopů, různou kvalitu, horší a lepší místa, i místa, která již necháváme přirozenému vývoji. Ty nejlepší, nejkvětnatější, druhově nejpestřejší a nejvíce zachovalé nazýváme ohnisky biodiverzity neboli ohnisky luční pestrosti.
A právě v těchto ohniscích jsme letos prvně vyzkoušeli tzv. pásovou seč, která podporuje snadnější dozrání a vysemenění bylin, ale také výskyt bezobratlých živočichů. Např. motýli mohou po celou sezónu v nesečených částech nalézt potravu i úkryt a jejich housenky mají kde dokončit vývoj.
Při pásové seči je potřeba myslet na to, že nepokosené plochy by měly zůstávat každou sezónu na jiném místě. Dlouhodobě ponechané plochy bez péče začnou totiž opět degradovat a opatření se mine účinkem.
Více informaci o loukách lze zjistit v ceněné publikaci našeho kolegy Stanislava Březiny a spoluautorů Louky – dobrodružství poznávání, která vyhrála cenu Magnesia Litera 2024.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (26)
Petr
3.10.2024 08:59Já bych tomu neříkal degradace. Pro přírodu je to návrat k původnímu stavu, přirozenosti a udržitelnosti. Co člověk vzal, to si příroda chce vzít zpátky. Na fotce je dobře vidět, jak násilně to vzniklo.
Karel Zvářal
3.10.2024 18:24Petr
3.10.2024 19:10 Reaguje na Karel ZvářalSlavomil Vinkler
5.10.2024 18:16 Reaguje na PetrNicméně tím důvodem proč to tak ve střední Evropě je, je obhospodařování, vhodné a promyšlené zasahování člověkem.
Karel Zvářal
5.10.2024 20:17 Reaguje na Slavomil VinklerPetr
5.10.2024 22:39 Reaguje na Slavomil VinklerNaše republika je v pásmu určitého typu ekosystému, tomu odpovídá i biodiverzita, a takový ekosystém bychom to měli udržovat. Tedy ne jiný, nebo nějaký z jiného místa, ani nějaký uměle vytvořený. Ty si můžeme vytvářet v botanických zahradách, přírodních rezervacích a podobných lokalitách. Babánové plantáže tu nemáme, ty mají jinde. A u nich zase nemají smrkové lesy. Chtít mít všechno všude je prostě nesmysl.
Vladimir Mertan
3.10.2024 18:41Viete známa botanička po rokoch výskumov skonštatovala, že ľudia čo na lúkach roky hospodária sami najlepšie vedia ako sa majú lúky udržiavať. Som si istý, že toto by normálny hospodár nikdy neurobil.
Takéto pokusy sú možné iba raz, ak sa lúka zmení je ťažké ju vrátiť do pôvodného stavu. Striedanie pásov je možné iba na zachovalej lúke, ak sú tam horšie časti tak po ročnej vynechávke ešte viac zdegradujú.
Karel Zvářal
3.10.2024 18:53 Reaguje na Vladimir MertanVladimir Mertan
3.10.2024 20:22 Reaguje na Karel ZvářalSamozrejme že nekosíme plošne, ale plochu si rozdelím z rozumom podľa terénnych zlomov, stromov a kríkov. Niektoré časti rezervácie s krvavcami je nutné kosiť do 15.6. alebo potom až po 15.8. kvôli modráčikom.
Plochy so smlzom je proste nutné pokosiť každoročne, najlepšie aj 2x za rok. Podobne je na tom ostrica, trstina alebo malinčie.
Viete ako sme začínali s kosením začiatkom 90. tych rokov, tak boli také snahy pokosiť niečo raz za dva, dokonca raz za tri roky, že to stačí. Neskôr sme zbadali že teda nestačí, a navyše takto zanedbané plochy sa z tej neúdržby doteraz nespamätali.
Kosenie a údržba lúk je beh na dlhé trate a nové postupy sa nie vždy musia osvedčiť, najmä v dlhom časovom horizonte.
Karel Zvářal
3.10.2024 20:45 Reaguje na Vladimir MertanUvědomte si, že před příchodem člověka nikdo louky/ stepi nekosil, a ten pestrý svět hmyzu tady byl. Vedle vypasených ploch byla i stařina, která zvěři nechutnala, nebo se jí "nějakým způsobem" (krásná berlička-) vyhnula. Stručně řečeno: můj názor kombinuje roční bezzásah s "vypasením"= posečením.
Jinak asi znáte klišé: čistota-půl zdraví, špína celé. Vysvětlivky: při přehnané hygieně se tělo nepotkává s patogeny, zatímco špinavý člověk denně. Jeho imunita reaguje okamžitě, je trénovaná. Zatímco kuřata chovaná ve sterilním prostředí po vypuštění na zahnojený dvorek uhynula, od vylíhnuí chovaná v témže prostředí nikoliv.
Karel Zvářal
3.10.2024 21:03 Reaguje na Karel ZvářalVladimir Mertan
3.10.2024 21:09 Reaguje na Karel ZvářalOkrem toho chýba na lúkach ľudská práca. Stroje sú čím ďalej výkonnejšie a rýchlejšie aj väčšie. Preto potrebujú veľkú plochu.
Ak by bolo viac súkromníkov s menšími traktormi a kosačkami, tak aj tá mozaika by vznikla aj sama od seba.
Tá vaša lúka s modráskami, aké sú to? Koľko rokov takto funguje a koľko ešte bude?
Poznám lokality, kde sa dlhší čas držalo pomerne ideálne sukcesné štádium pre motýle, boli tam aj vzácne modráčiky horcové a spústa Ophrys holubyana. Potom prišlo pár mokrejších rokov a lokalita zahučala kríkmi tak, že hrozí úplný zánik.
Karel Zvářal
3.10.2024 21:21 Reaguje na Vladimir MertanVladimir Mertan
4.10.2024 07:07 Reaguje na Karel ZvářalHonza Honza
3.10.2024 21:07Karel Zvářal
3.10.2024 21:13 Reaguje na Honza HonzaModerní ve smyslu novodobý, novátorký, pokrokový, i když někdy jako módní.
Honza Honza
3.10.2024 21:11A jako řidiče využít školáky, které by ježdění a sečení bavilo.
Karel Zvářal
3.10.2024 21:16 Reaguje na Honza HonzaVladimir Mertan
4.10.2024 07:19 Reaguje na Honza HonzaNa druhej strane existuje riešenie, ktoré funguje a ktoré prevádzkuje v praxi množstvo súkromných chovateľov. Stačí postaviť elektrický ohradník, kde je batéria dobíjaná pomerne lacným malým fotopanelom. Domáce zvieratá - kozy, ovce, kone, kravy dokážu lúku vypásť. Len treba ohradník postaviť a kontrolovať, prípadne vykášať pod drôtmi krovinorezom aby cez trávu elektrina neprerážala do zeme. Potom ešte zvieratám voziť vodu, občas doplniť soľ a hlavne ich treba stále udržiavať v kontakte s ľuďmi, aby nezdiveli a dali sa na jeseň chytiť.
Honza Honza
4.10.2024 07:59 Reaguje na Vladimir MertanP. Vinkler doporučuje tury, zubry. Co když zabijou dítě- všichni se na vás vrhnou! Co když chcípnou a někdo to vyfotí a pošle do televize!
Zvířata, pane, na zahradě je rozhodnutí rozloučit se s krásným prostředím, hodnotným majetkem, zůstane totálně zničený pozemek, bez stromů, bez keřů, vše rozšlapané, uválené, ožrané. Poslat na hektar mulčovač 1xročně za 1000Kč je to nejinteligentnější řešení, jaké může člověk udělat!!! Traktor na naftu, to vám uznávám.
Vladimir Mertan
4.10.2024 10:32 Reaguje na Honza HonzaTraktorom mulčujem tiež, ale nie je na baterky ale na naftu. Ten je reálny podobne ako je reálny elektrický ohradník.
Honza Honza
4.10.2024 11:33 Reaguje na Vladimir MertanJá se přiznám, že bych to nezvládl.
Honza Honza
4.10.2024 08:44Pro mě budoucnost je jedině nějaká forma agrolesnictví, připustit sukcesi, jak píše p. Petr. Dotace pouze a jenom na zachování funkce přírody: zavodnění, jezírka, močály, správná skladba lesa. Peníze získávat z prodeje (palivového) dřeva, ze speciální zemědělské činnosti- zdravé eko potraviny, výroba speciálních potravin, sýry apod. Ne postavit zemědělství na dotacích, vyrovnávat se s Ukrajinou. Diverzita ve formě luk a pastvin, jen zcela okrajově ve vhodných oblastech, zvl. ve vlhčích, pomocí speciálně chovaných původních býložravců - pouze v uzavřených ohradách, oborách se zákazem vstupu.
Vladimir Mertan
4.10.2024 10:37 Reaguje na Honza HonzaAk by sa zrušili dotácie a nespravodlivé poplatky, tak by nebola žiadna fotovoltaika ani elektroatá a samozrejme ani žiadny greendeal.