https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/spravci-krnap-vyzyvaji-k-boji-s-lupinou-mnoholistou-zamoruje-krkonosske-louky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Správci KRNAP vyzývají k boji s lupinou mnoholistou, zamořuje krkonošské louky

18.6.2023 01:44 | VRCHLABÍ (ČTK)
V posledních letech se lupina začala vyskytovat i na krkonošských loukách, pro které představuje podle správců KRNAP závažné riziko.
V posledních letech se lupina začala vyskytovat i na krkonošských loukách, pro které představuje podle správců KRNAP závažné riziko.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Kamila Antošová / KRNAP
Správci Krkonošského národního parku (KRNAP) varují před šířením invazivní rostliny lupiny mnoholisté, známé také jako vlčí bob. Žádají veřejnost o spolupráci v boji proti tomuto druhu, protože představuje pro krkonošské luční druhy značné riziko. Šíření lupiny mnoholisté omezí včasná seč luk, kde se vyskytuje, informovali ČTK zástupci Správy KRNAP. Tato jedovatá rostlina pocházející ze Severní Ameriky kvete v Krkonoších přibližně od června. Produkuje vysoké množství semen a tvoří husté porosty.
 

"Není v možnostech Správy KRNAP regulovat lupinu včas a všude tam, kde se již rozšířila. Prosíme proto o pomoc vlastníky luk, hospodáře i chalupáře či rekreanty. Včasná seč omezí její další šíření. Lupinu je třeba sekat nejdéle v době, kdy začne kvést, aby nemohla vytvořit semena," uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Správa KRNAP také žádá o jakékoli informace o výskytu lupiny či dalších invazivních rostlin v Krkonoších. Informace o dalších druzích a metodách jejich likvidace jsou na webových stránkách národního parku invazky.krnap.cz.

Lupina mnoholistá, když kvete, tak je nejčastěji modrofialová. Není to ale pravidlem. V přírodě je velmi výrazná. K jejímu omezení vyzývají každoročně i ochranáři v jiných částech republiky..

"Lupina je v Česku klasifikována jako invazní druh, který poškozuje naše ekosystémy. Invazní rostliny jsou charakteristické tím, že se snadno šíří a obsazují nová stanoviště, odkud vytlačují původní druhy. Lupina zvolila dravou životní strategii s velice efektivním způsobem rozmnožování. V symbióze s hlízkovými bakteriemi dokáží obohacovat půdu o dusík a měnit tak živinové poměry v půdě vyhovující rumištním druhům jako jsou například kopřiva nebo šťovíky," uvedl Drahný.

V posledních letech se lupina začala vyskytovat i na krkonošských loukách, pro které představuje podle správců KRNAP závažné riziko. "Postupně vytlačuje a mění původní luční společenstva. Provedená mapování potvrzují, že lupiny přibývá. Škodí rostlinám, které jsou v Krkonoších původní," dodal Drahný.

Správa parku upozorňuje, že pokud se nezabrání jejímu dalšímu šíření, na některých loukách neporoste vedle lupiny nic jiného. Hrozí, že louky ztratí jak na výživové hodnotě, tak i na své druhové rozmanitosti a lupinové louky nebudou vhodné na pastvu ani senoseč. Celá rostlina lupiny mnoholisté je totiž jedovatá. Riziko představuje hlavně pro hospodářská zvířata, zvláště pak ovce, které v rámci projektů na záchranu cenných horských enkláv od jara do podzimu spásají některé louky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

18.6.2023 05:58
to je i v Jizerských horách, ale když jsem to psal odboru životního prostředí, bylo jim to u zádě---takže mi to je také.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

18.6.2023 06:23
vše tkví jen v tom, že to nejsou schopni posekat v červnu...a asi i tak v té půdě semena zůstávají
Odpovědět
ss

smějící se bestie

18.6.2023 06:47 Reaguje na Jaroslav Řezáč
A přitom všude těch zelenejch spasitelů světa, že - ale na tohle jsou potřeba pracující ruce !
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist