Kácení v parku v Pelhřimově je podle starosty nutné kvůli bezpečnosti
"Nehodnotím důvody kácení, ale kácet ve dnech vyvádění ptačích mláďat považuji nejen já za barbarský čin a je pro mne zarážející, že na to nikdo nemyslel," uvedl Pavel Koubek ze spolku Zelené srdce. Kácení podle něj bude znamenat zbytečnou smrt mnoha ptačích mláďat. Ve stromech podle něj může sídlit i letní kolonie netopýrů, kteří patří mezi zvláště chráněné druhy, a i oni mají nyní období rozmnožování.
Jana Vitnerová z organizace Arnika nevěří tomu, že nebylo možné naplánovat kácení v době vegetačního klidu. "Obnova parku, při které bude vysazeno více, než je nutné pokácet, je principiálně dobrá věc. Projekt revitalizace je ale podle mého názoru připraven špatně, naprosto bezohledně k životnímu prostředí," uvedla Vitnerová.
Město má podle Kučery na všechny stromy v parku vypracované posudky. Téměř 50 z nich je ve vážném stavu a odborníci je doporučili pokácet, u dalších je třeba udělat zdravotní řezy. "Posudky byly hotové až nyní na jaře. Zvažovali jsme i odsunutí kácení na podzim, ale před 14 dny tam dva stromy spadly, jeden měl dokonce úplně uhnilé kořeny," řekl Kučera ČTK. Parkem podle starosty projdou denně desítky lidí, školní děti tam chodí běhat. "Člověk musí zvažovat priority, za případné zranění nebo usmrcení by neslo odpovědnost město," řekl Kučera.
Podle starosty, jenž je sám řadu let lesníkem, má město k dispozici také ornitologický posudek. "Odborník vyhledal stromy z hnízdy, tam se případně ořežou jen některé větve a zbytek se pokácí až potom, kdy ptáci vyvedou mladé. Nebudeme teď kácet všechny stromy, ale jen ty, které představují největší nebezpečí," řekl starosta. Radnice podle něj celou věc konzultovala také s inspekcí životního prostředí.
Město má projekt celkové revitalizace Městských sadů, který by se měl uskutečnit do dvou let. Kromě obnovy cestní sítě, výměny mobiliáře a veřejného osvětlení počítá také s náhradní výsadbou minimálně dvojnásobného množství stromů, keřů a dalších rostlin.
reklama