https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/starosty-na-mostecku-trapi-nedostatek-lekaru-zajima-je-proces-vyhlaseni-chko
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Starosty na Mostecku zajímá proces vyhlášení CHKO

15.3.2023 01:20 | MOST (ČTK)
Krušné hory - Božídarský Špičák
Krušné hory - Božídarský Špičák
Starostové z Mostecku se na setkání s vedením Ústeckého kraje zajímali kromě dalších témat o proces vyhlášení Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Krušné hory a stav zpracování nebezpečných odpadů na skládce Celio.
 

Zástupci obcí v Krušných horách se dotazovali, v jaké etapě je proces možného vyhlášení chráněné oblasti. Podle vedení kraje se nyní čeká, až Agentura ochrany přírody a krajiny ČR zpracuje příslušné dokumenty.

Ústecký kraj vytvoří pracovní skupinu, která se bude věnovat záměru vzniku chráněné krajinné oblasti, zapojit se mají obce, politici, odborníci. Zvýšenou ochranu přírody v Krušnohoří žádají lidé, kteří pod petici sesbírali 5000 podpisů. Proti jsou některé obce. Ministerstvo životního prostředí společně s agenturou činí kroky, které mohou vést k vyhlášení CHKO.

"Krušné hory jsou jedním z mála českých pohoří bez velkoplošné ochrany. Jsme proto rádi, že ministerstvo spolu s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR se případným vyhlášením CHKO zabývají," uvedl už dříve krajský radní pro regionální rozvoj a venkov a člen petičního výboru Michal Kučera (Spojenci pro kraj).

Závěr včerejšího setkání patřil také tématu odpadů a problematice skladování nebezpečného styrenu na skládce Celio u Mostu. Sudy s vysoce hořlavým styrenem objevili inspektoři na skládce v létě 2021. Projektová dokumentace schválená krajským úřadem a Českou inspekcí životního prostředí popisuje nakládání sudů se styrenovými smolami tak, aby se co nejvíce snížilo riziko ohrožení životního prostředí a zdraví obyvatel. Dnes znovu zaznělo, že podle úřadů lze zpolymerované (tuhé) styrenové smoly uložit do vybudovaných kójí natrvalo, proti čemuž je Ústecký kraj, Litvínov i Most, tekuté styrenové smoly se stočí do třicetilitrových sudů, které dočasně uloží do vybudovaných kójí a postupně převezou do koncového zařízení pro odstranění odpadu. Sudy s obsahem polotuhých/polotekutých styrenových smol bude později možné odvézt do spalovny. V České republice je podle dnešních informací krajského úřadu pouze jedna společnost, která je ochotna odpad spálit.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

15.3.2023 13:59
CHKO je sice nízký stupeň ochrany tak cenného území, ale aspoň nějaký je lepší než žádný.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist