https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stat-mozna-bude-dal-vyplacet-rybarum-nahrady-za-skody-zpusobene-kormorany
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stát možná bude dál vyplácet rybářům náhrady za škody způsobené kormorány

24.7.2023 00:45 (ČTK)
Nocoviště kormoránů, Zábělá u Plzně, březen 2011.
Nocoviště kormoránů, Zábělá u Plzně, březen 2011.
Foto | Jan Rybář / Ekolist.cz
Stát možná bude i v příštích třech letech vyplácet rybářům náhrady za škody, které jim na rybách způsobili kormoráni. Prodloužení kompenzací předpokládá poslanecká novela zákona, podle něhož mohou rybáři uplatnit nárok na odškodnění za letošní a uplynulé dva roky. Vláda se k předloze postaví podle podkladů pro středeční schůzi zřejmě neutrálně. Skupina poslanců ze všech sněmovních stran ve zdůvodnění uvedla, že kormorán je kvůli dlouhodobé "neodůvodnitelné ochraně" ze strany EU i členských států stále přemnožený, a není předpoklad, že by se jeho populace v dohledné době snížila. V připomínkovém řízení prodloužení kompenzací odmítlo ministerstvo životního prostředí (MŽP). Ředitel České společnosti ornitologické (ČSO) Zdeněk Vermouzek ČTK sdělil, že rybáři dostávají pravidelně na odstřel kormoránů výjimky, a je tedy nesmyslné, aby stát zároveň vyplácel náhradu škody.
 

Stát obnovil odškodňování rybářů od roku 2018, i dvě předchozí novely se týkaly vždy tří let. "Předpokladem pro nastavení těchto přechodných období mělo být postupné snižování predačního tlaku kormorána velkého na rybí obsádky a odstraňování nejzávažnějších problémů spojených s jeho přemnožením v důsledku dlouhodobé a nedůvodné ochrany tohoto druhu v celé Evropské unii. Tento předpoklad však naplněn nebyl," napsali poslanci v důvodové zprávě nynější předlohy.

Škody způsobené kormorány nejsou podle vládních legislativců zpochybnitelné, další prodloužení vyplácení náhrad ale podle nich není systémové. Kabinet se zřejmě postaví proti navrhovanému postupu, aby Sněmovna schválila novelu zrychleně už v úvodním kole. Podle předběžného stanoviska vláda zákonodárcům doporučí, aby předlohu projednali podrobně a zabývali se nejen dopady na rybníkářství, ale i na státní rozpočet.

MŽP vydalo k návrhu nesouhlasné stanovisko, které zdůvodnilo tím, že poslanci chtějí novelizovat zákon upravující náhradu škod způsobených zvláště chráněnými živočichy, mezi které kormorán velký nepatří od roku 2013. Ministerstvo zemědělství s návrhem souhlasí. Ministerstvo financí v připomínkách uvedlo, že stát od roku 2018 do současnosti na náhradách škod kormoránem vyplatil 137,6 milionu korun. K návrhu dalo neutrální stanovisko.

Vermouzek uvedl, že kormoránů velkých v ČR dlouhodobě hnízdí stále stejné množství, zhruba 300 až 400 párů, které působí minimální škody. "Pravidelně, hlavně v období od podzimu do jara, se u nás zdržují hejna nehnízdících kormoránů se severu, z hnízdišť na Baltu. Ti jsou vysoce mobilní a přestože se jich u nás ročně odstřelí přes pět tisíc, stále je jich u nás kolem 10.000. Hejna se pohybují, to dnešní bude zítra třeba v Německu a na jeho místo přiletí jiné z Polska. Proto je nesmysl se domnívat, že lze počet kormoránů snížit," doplnil. Střílení ptáků podle něj vede hlavně k vyplašení hejna, které se pak jen přesune jinam.

Náhrady by podle poslaneckého návrhu měly zůstat stoprocentní, stát by tedy mohl podle předkladatelů vyplácet odškodnění v průměru kolem 50 milionů korun ročně. Odhadované škody na rybách činí podle nich více než 100 milionů korun za rok. Kompenzace by se ale týkaly prokázaných přímých škod, tedy způsobených konzumací, nikoli nepřímých, vzniklých například poraněním a druhotným úhynem ryb.

V dřívější minulosti stát rybáře za škody způsobené kormoránem odškodňoval. Praxe skončila s dubnem 2013, kdy kormorán vypadl ve vyhlášce ze seznamu zvláště chráněných živočichů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (25)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

24.7.2023 05:51
Ale krmivo/ryby pro kormorány platí dál - něco je tedy špatně, že !
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

24.7.2023 08:24 Reaguje na smějící se bestie
Špatně je to, že na kormorány, kteří hnízdí u Baltu a přiletí na zimu nedosáhneme kvůli EU (té která zasahuje kdekoli jinde).
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

24.7.2023 08:36 Reaguje na Slavomil Vinkler
Zdeněk Vermouzek byl vždy vůdčí osobností v ochraně kormorána v boji proti rybářům a přírodě. Zdeněk Vermouzek je odborník, který ví i jak škodí přemnožená spárkatá zvěř ptákům na stromech a v oblacích.
Odpovědět
Pe

Pepa

24.7.2023 11:31 Reaguje na smějící se bestie
Přesně, tady toho je v našem rybníčku shnileho až příliš a začal bych hned u zdroje a odebral dotace rybnikarum, protože se prostě míjí účinkem: "Stát vydal skoro miliardu na podporu rybářství. Výsledek se nedostavil".
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

24.7.2023 09:07
Kormorány je třeba regulovat, ať pocházejí odkudkoliv. V době hnízdění to není možné z etického hlediska, ale chceme-li zachovat zdravé vodní toky i rybníky, je třeba je chránit před nájezdy dobře se množících predátorů.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

24.7.2023 10:03 Reaguje na Karel Zvářal
No jedině v době hnízdění je to účinné. A trochu už se děje někde nyní tím, že namáčí vejce do oleje. Ale je to jen málo.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

24.7.2023 12:34 Reaguje na Karel Zvářal
1*
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

24.7.2023 12:13
Těch 300 až 400 párů bych asi rozporoval ... tj cca 60 hnízdních kolonií...
Stejně je to s Krkavcem krásný to zpěvný pták... určitě jich není 2000 hnízdních párů

https://www.lesprace.cz/casopis-svet-myslivosti-archiv/rocnik-9-2008/svet-myslivosti-c-06-08/krkavec-velky-rozporuplny-zastupce-nasi-ptaci-fauny

Proč všichni vidí jen "přemnoženou" spárkatou zvěř a nic jiného?
Odpovědět
Pe

Pepa

24.7.2023 12:30 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Je to kapr, kapr obecný, co je tady přemnožený. Každoročně se jich udusi desítky tun, protože už nemají co dýchat... a vy tady počítáte pár ptáků zvláště chráněho druhu?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

24.7.2023 12:34 Reaguje na Pepa
Za kapra jsou odpovědní rybníkaři/mohou provzdušňovat.
Kormorán bere každou rybu a je přemnožen !
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

24.7.2023 12:52 Reaguje na smějící se bestie
Tady nejde v první kole o chov kapra v rybnících, ale o likvidaci rybí osádky ve vodotečích ..., rozporoval jsem hlavně počet hnízdních párů a to podle mě jde o chybu v řádu ve prospěch kormorána a krkavce.. dnes jsou všude a to vytváří predační tlak na okolí, je na nás zda chceme pestrost nebo jen některé ikonické druhy.
Odpovědět
Pe

Pepa

24.7.2023 19:47 Reaguje na smějící se bestie
Takže rybnikar musí provzdusnovat aby kapr přežil, pokud ne tak se udusi, přesto jich není příliš mnoho a zvláště chráněny druh nemá nárok si pár kaprů ulovit ani když rybníkar je odškodněn?
Navíc když "Stát vydal skoro miliardu na podporu rybářství. Výsledek se nedostavil".
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

24.7.2023 23:50 Reaguje na Pepa
Těch "pár kaprů" znamená, že hejno kormoránů zaútočí na vodní plochu, ponoří se a sekají kolem sebe po každé rybě, která je v dosahu. Během jednoho dne dokáží zranit několikanásobně více ryb než zkonzumují. A spousta těch poraněnách ryb následně bez užitku uhyne.
Odpovědět
Pe

Pepa

25.7.2023 13:43 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
bestie píše, že bohatě dotovaný rybníkář musí provzdušňovat, aby mu kapříci nechcíply. A ročně se udusí DESÍTKY TUN kaprů. Kormorán se nažere a letí dál. Proti těm tunám to opravdu je pár kaprů.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

24.7.2023 22:51 Reaguje na Pepa
Nedělejte ze sebe hlupáka. Kormorán není od roku 2013 zvláště chráněným druhem. Problémem je "obecná ochrana ptáků" zakazující jejich odchyt nebo usmrcování. Pro jeho odstřel je třeba žádat o stanovení odchylného postupu podle ustanovení § 5b ZOPK. Je to stejně schizofrenní jako třeba u špačků ve vinohradech...
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

25.7.2023 05:50 Reaguje na Dalibor Motl
1*
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

24.7.2023 12:54 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Díky za odkaz, takto se pěstují mýty.

Ornitolog, co už není mezi námi, sledoval hnízdící bahňáky v lužním biotopu. Poté, co se na lokalitě objevili "mrchožrouti", nikdy více již nezahnízdili. Dle mýho už pěkných pár let měli být ve stejném režimu jako jako šedivka, straka i sojka. Není normální, aby tito dříve plaší ptáci plenili hnízda ve městech.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

24.7.2023 14:55 Reaguje na Karel Zvářal
Ale oni jsou, straky, sojky, šedivky... de facto nikdo neomezuje.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

24.7.2023 16:24 Reaguje na Slavomil Vinkler
Sojka už je z lovných hezkých pár let vyjmutá (pachatel známý-). S krkavcem se dnes potkávám mnohem častěji než s šedivkou. Uvádí se, že je loven výrem - pokud ano, leda hnízdoši. Ze skaláka si dělají vrtuli, drze naletují a obtěžují. Jestliže výše zmíněné (menší) druhy mají svého predárora (výr, jestřáb, puštík), a on ne, měl by být regulován člověkem. Oslavné články na jeho obhajobu doslova nesnáším, tím si jen ochranáři dělají do vlastního hnízda. To je to samý, jako bych ikonizoval potkana, jaký že je prospěšný, když roznáší nemoci. Z krkavce žádný užitek není, jen a jen škody!
Odpovědět
ss

smějící se bestie

24.7.2023 20:30 Reaguje na Karel Zvářal
1**
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

24.7.2023 20:42 Reaguje na smějící se bestie
Já už se nedivím ničemu. Ale hubu držet nebudu, mně už nemají jak "dát za vyučenou".
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

24.7.2023 17:22
Pan Vermouzek bohužel neumí uznat chybu a pokračuje v nestydatém lhaní. Kormorán velký by měl být prostě zařazen mezi zvěř a spadat do působnosti zákona o myslivosti se stanovenou dobou lovu (řekněme od září do února). Vyřizování výjimek je setrvalý "opruz" pro rybáře i správní orgány, který tím pádem vytváří funkční úřední hlavu 22 a efektivně brání rozumné regulaci populace kormoránů.
Odpovědět
mara polasek

mara polasek

24.7.2023 22:32
u nas na rece radi podobna mrska. morcak velky a to tak ze jeden mesic je reka plna zivota a druhy zustane jen pludek do 3cm a dospelci nad 40cm mezi tim nic. vsechny druhy ryb zdecimovany. hejnem cca 14 ks ktere zde pravidelne zahnizdi. kdysi se stavovali i kormorani ale ted uz nemaji co zrat.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

25.7.2023 05:37 Reaguje na mara polasek
Je to tak. Kdy jsou ty časy, kdy nad řekou každou chvíli zaznělo ledňáčkovo písknutí či skorcovo cvrknutí. Dnes je vzácností, když je aspoň jednou za měsíc. Zato volavka co pár set metrů, v posledních letech i morčáci. Jen ten černoch je v uměřeném počtu (1 ks), tak jak predátor má být. Svět se v p*del obrací, za potlesku spokojených aktivistů.
Odpovědět
JV

Jarmil Vepřek

30.7.2023 19:35
Je třeba pružně reagovat a hlavně neposlouchat pořád nějaké chytráky poroučející od stolu v kanceláři, nebo dokonce z EU.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist