https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/strategie-evropske-komise-podle-ekologickych-aktivistu-neni-v-souladu-s-resenim-klimaticke-krize
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Strategie Evropské komise podle ekologických aktivistů není v souladu s řešením klimatické krize

19.5.2022 11:31 | BRUSEL (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Klimatická koalice ocenila navýšení ambic v podpoře obnovitelných zdrojů energie i energetických úspor ve strategii, s níž chce Evropská komise (EK) v příštích letech ukončit závislost EU na energiích z Ruska. Plán však nezajistí nezávislost Evropy na fosilních palivech, uvedla koalice v tiskové zprávě. Klimatická koalice je platformou tuzemských ekologických organizací.
 

Aktivisté také kritizují to, že strategie není v souladu s udržitelnou klimatickou politikou a postrádají i pravidla pro využití biomasy šetrné k přírodě.

Hlavní součásti zveřejněné strategie EK tvoří rychlejší přechod na obnovitelné zdroje energie, zvýšení energetické účinnosti a úspory i společné nákupy plynu od nových dodavatelů. Komise počítá s tím, že opatření budou do roku 2030 vyžadovat investice téměř 300 miliard eur (7,4 bilionu korun). Část z nich chce členským zemím poskytnout v rámci mimořádného fondu obnovy, další část získat třeba navýšením prodeje emisních povolenek. Celkem 225 miliard eur by měly tvořit úvěry, zbytek přímé dotace.

Tuzemští ekologové v reakci ocenili například plánované navýšení kapacity výroby energie z obnovitelných zdrojů (OZE) i vyšší využití tepelných čerpadel. Kapacita solárních elektráren se má v příštích třech letech zdvojnásobit, stejně tak počet využívaných tepelných čerpadel. Jako pozitivní aktivisté vidí i avizované zmírnění administrativních bariér bránících rychlejší výstavbě OZE či návrh vyššího cíle pro energetické úspory. Podle něj by měla EU snížit spotřebu energie díky větší energetické účinnosti do roku 2030 o 13 procent, místo v současnosti plánovaných devíti procent.

"Tváří tvář brutální ruské invazi na Ukrajině nesmíme ztrácet čas dohadováním, musíme stavět a instalovat. Malé zdroje energie není nutné zatěžovat povolováním. U větších je potřeba dbát na zájmy ochrany přírody a biodiverzity," uvedl ke strategii Jiří Koželouh z Hnutí Duha. "Pro větrné a velké pozemní fotovoltaické elektrárny je nutné vyčlenit dostatečné území pro výstavbu, kde bude povolování výrazně zjednodušené," dodal ekolog.

Koalici se však nelíbí plánované zdvojnásobení cíle využití zeleného vodíku. "V souladu s klimatickými cíli může být využití zeleného vodíku pouze v případě, že ve spotřebě nahradí fosilní paliva," uvedla za koalici Jitka Martínková.

"Velký důraz klade plán i na diverzifikaci dodavatelů, především u plynu. Roli mají hrát i vyšší dovozy zkapalněného zemního plynu (LNG). Pro dosažení cílů ochrany klimatu může být ale rizikem dlouhodobé uzamčení ve fosilních zdrojích od nových dodavatelů," uvedla Martínková.

Koalice s odkazem na analýzu společností Ember, E3G, RAP a Bellona míní, že od ruského plynu lze odejít už do tří let bez budování další fosilní infrastruktury. Předpokládá to ovšem ambiciózní cíle v navyšování kapacit OZE a snižování poptávky po energiích.

Plán podle koalice také postrádá kritéria pro efektivní využití biomasy z ohledem na ochranu přírody.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SP

Svatá Prostoto

19.5.2022 11:46
Klimatická koalice je platformou tuzemských ekologických organizací ... no z toho bude mít EK fuck hlavu v pejru. Uršula teď nebude tejden spát.

Ale zase se vyjádřili, to jo. Až budou zase škemrat o granty, tak jako když to najdou.
Odpovědět
kk

karel krasensky

19.5.2022 12:51
Ve chvílí kdy uslyšíte ta dvě slova-ekologický aktivista začněte nabíjet brokovnici.
Odpovědět
ig

19.5.2022 12:51
Jinak řečeno: lidé se začnou chovat rozumně až když vyzkoušejí všechny ostatní možnosti. Začíná to vypadat, že už jsme je vyzkoušeli :-)
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist