https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sucho-a-skudci-decimuji-borove-lesy-v-polabi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sucho a škůdci decimují borové lesy v Polabí

5.6.2019 00:30 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
Nejkritičtější situace je ve středních Čechách. Důvodem je postupující klimatická změna a klesající hladina spodní vody. Několikaleté chřadnutí borovic následně dokonají škůdci.
Nejkritičtější situace je ve středních Čechách. Důvodem je postupující klimatická změna a klesající hladina spodní vody. Několikaleté chřadnutí borovic následně dokonají škůdci.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Lesy ČR, s. p.
V Polabí ve velkém usychají borové lesy. Státní podnik Lesy ČR téměř na 3000 hektarech eviduje 111.000 metrů krychlových souší, což je zhruba srovnatelné s počtem stromů. Na jeden metr krychlový se počítá jeden strom.
 

Nejkritičtější situace je ve středních Čechách. Sdělili to zástupci podniku. Důvodem je postupující klimatická změna a klesající hladina spodní vody. Několikaleté chřadnutí borovic následně dokonají škůdci. Extrémním suchem jsou ohroženy hlavně starší borové porosty, kterých je v Polabí většina.

"V okolí Brandýsa nad Labem, na Kolínsku a Nymbursku, tedy celkem asi na 800 hektarech, už odumřelo nebo usychá takřka 60.000 metrů krychlových borovic. Je to pro srovnání větší plocha než dva tisíce fotbalových hřišť," uvedl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.

Podobně jako v oblasti Strážnice na jižní Moravě komplikuje ve středních Čechách obnovu nových porostů chroust maďalový, jehož ponravy se živí zejména kořeny mladých stromků. Konkrétně na Kolínsku a Nymbursku příští rok chrousti dokonají svůj čtyřletý cyklus a začnou se rojit. "Aby ponravy nelikvidovaly nově zakládané lesy, požádáme kraj o povolení šetrného chemického zásahu v době rojení chrousta," uvedl ředitel krajského ředitelství Lesů ČR v Brandýse nad Labem Václav Bašta.

Borové lesy trpí suchem také na východě Čech. Mezi Hradcem Králové a Pardubicemi v současnosti odumírá na 600 hektarech asi 13.000 metrů krychlových stromů, tedy zhruba 13.000 souší. Na Přeloučsku je na 640 hektarech po obou březích Labe až 18.000 metrů krychlových souší.

Lesy ČR také varují v postižených porostech před pády větví. "Polabské lesy patří k mimořádně frekventovaným a suché stromy mohou návštěvníky ohrozit," uvedla mluvčí podniku Eva Jouklová.

Podle ní se přednostně kácí kolem cest a turistických tras. Vytěžené plochy podnik opět zalesňuje směsí dřevin, jako je dub, bříza, habr, buk i borovice. Alespoň část porostů se obnoví nálety semen.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Tomáš Kučera
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zejména Zájmena

Zejména Zájmena

5.6.2019 12:03
Pomezí Lounska a Rakovnicka u mě nad barákem, JZ svah, cca 300 m.n.m., Poschla víc než polovina modřínů a některý borovice. Situaci zachraňujou nálety dubů, jasanů, babyk, ptáčnic a keřů. Kdyby o les pečovali lesníci a nálety likvidovali, tak tam je teď nic, jen eroze.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist